De ce nu mai i-a in greutate

Tulburari de alimentatie
Intrebare postata de albinuta_eu cu 13 ani in urma

Fetita noastra de 1 an si 7 luni a stagnat in greutate de la 9 luni nu are pofta de mancare acum in prezent cantareste 9.500
din ce cauza nu vrea sa se alimenteze orice ii da-i refuza
accepta pastele si mamaliguta cu branza,unt si ou

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (51)

Ionescu (acum 13 ani)

Problema nr. 1 este alimentatia pe care a primit-o pana acum.
Daca ati hranit-o cu lapte praf pana acum sau o hraniti mai departe nici nu-i de mirare ca fetita are probleme caci substantele chimice din laptele praf deregleaza foarte multe la copii.

Problema nr. 2 este ca mamale vor ca copii sa fie hraniti asa cum vor ei, copii insa
au boli si probleme diverse si refuza instictiv anumite mancaruri. Trebuie ca mama sa se adapteze la organismul copilului si nu copilul la dorintele si asteptarile mamelor.

In caz ca exista dereglari metabolice (foarte des in astfel de cazuri cand copilul mananca numai
anumite mancaruri si NU mai ia in greutate), ar trebui sa mergeti la un medic homeopat care practica
homeopatia clasica (foarte putini !) caci cu ajutorul homeopatiei astfel de dereglari se pot redresa usor
si fara efecte secundare (bineinteles numai atunci cand medicul gaseste remediu potrivit copilului).

Sper sa nu incercati sa-i "redresati" pofta de mancare la copil cu medicamente chimice asa cum
fac multe mame, spre dauna copilului.
Incercati deocamdata sa-i dati la copil ce ii place sa manance si sa tineti cont si de alimentele nesanatoase (lapte praf, dulciuri, sucuri sintetice, etc)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

albinuta_eu (acum 13 ani)

De la 2 luni nu am mai avut lapte matern si am introdus-o pe lapte formula Nestle Nan iar in privinta mancarii prefera pastele gatite in orice fel,pilaf sau orez cu lapte,varza cruda sau gatita,mazare,porumb,fasole teci (ultimele trei doar fierte in apa si ea cate o bobita max 10/15 si se satura),mamaliguta cu oua,branza,smantana,unt si cereale integrale dimineata cu lapte,iaurt.
Fructele le accepta cubulete, pasate cu alt aliment nu vrea.
Supele/ciorbele nu vrea sa auda de ele la fel carnea care o accepta doar snitel.
Cu toate acestea nu vrea sa i-a in greutate de la 8 luni in aceea perioada a fost bolnava a avut afta bucala,laringita si de atunci a fost data peste cap,raceste foarte des si o tine 3 sapt,de deranjeaza la stomac des si acum ne luptam cu ea cand este vb de mancare.Acum are 1 an si 7 luni si cantareste 9.600 foarte putin pentru varsta ei care trebuia sa aiba in jur de 11/12 kg.
Pediatra ne-a recomandat sa ii dam Liv 50,Osteocare,vitamina c pentru pofta de mancare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 13 ani)

laptele praf nu este aliment nesanatos este o alternativa pentru mamicile care nu au lapte.. nu avem ce face ca nu avem lapte, probabil stiti foarte bine ca nu toate mamicile au lapte, e genetic, ce sa faca in acest caz sa ii lase flamanzi?? sau sa nu mai faca copii? din pacate nu stim ca nu avem lapte destul decat dupa nastere!! in multe cazuri nu alegem noi sa nu avem lapte, asta e situatia!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu va uitati la ce spune persoana de mai sus, este un impostor si un escroc, un om periculos care a dat sfaturi ucigatoare: unui tanar cu HIV i-a zis sa faca sex neprotejat fara probleme!!!
Va recomand sa va consultati medicul pediatru, este posibil ca fetita sa aiba niste paraziti intestinali si de aceea sa nu mai aiba posta de mancare. Cu cat mai repede actionati, cu atat mai bine!
Sanatate dvs si copilului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lori (acum 13 ani)

Medicul pediatru va poate spune cel mai bine.Aceeasi problema am avut-o si eu cu fetita si in urma rezultatelor i s-a descoperit anemie.Dar totusi,medicul pediatru va poate indruma.
As dori ca in cazul in care nu avem vreu sfat pentru persoana care pune intrebarea sa incetam sa ne ''certam'' pe forum.Nu ajutam cu nimic si devenim ridicoli.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 13 ani)

si noi am patit cam la fel;
nu lua in greutate si nu minca bine;(avea 10 luni,acum are 2 ani)
am fost la pediatru,i-a facut un set de analize si stiti care era problema?INFECTIA URINARA.
si pt ca era afectata si digestiv ne-a dat si un regim pe care l-am tinut cam 1 an de zile.
acum maninca de toate din ce vrea ea,bineinteles.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

albinuta_eu (acum 13 ani)

i-am facut analiza la urina si la treaba mare si nu i-a iesit nimic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

albinuta_eu (acum 13 ani)

am fost internate si la Victor Babes cu enterocolita acum 5 luni dar atunci ne-a depistat rotavirus vomita de 10 ori pe zi si nu manca si nu bea lichide deloc a trebuit sa o bage pe perfuzii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

albinuta_eu (acum 13 ani)

plus diaree apoasa atunci la greu cateva zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

albinuta_eu (acum 13 ani)

cateva saptamani ne revenim mancam cat de cat dar dupa un timp o luam de la capat si iarasi refuzam mancarea si nu vrem decat mamaliguta cu branza/unt/ou/smantana sau paste cu lapte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 13 ani)

De obicei copii nu i-au in greutate cand au paraziti intestinali. Faceti un examen coproparazitologic, nu costa mult si va veti lamuri.
Trebuie sa mai adaug ca 9.5 KG mi se pare, mie personal, ca fiind foarte putin. Fetita mea care are 1 an si 2 luni are deja 10.5 KG. Incercati sa imbinati un aliment nou cu ceva ce ea deja cunoaste si ii place si il va accepta mai usor.
La momentul actual exista pe piata vitamine concepute pentru copii de varsta ei. Fetitei mele dr. pediatru i-a prescris cu ceva timp in urma si mi-a zis ca ajuta atat la stimularea apetitului cat si la fortificarea organismului ac***a in vedere ca am intrat in sezonul rece (intrebati medicul pediatru de care apartine copilul).
In ce priveste laptele praf eu mi-am hranit copilul de la 3 saptamani cu formula de lapte, si acum inca ii dau, iar copilul s-a dezvoltat armonios. Daca se hraneste copilul dupa un program strict si nu de cate ori plange (bebelusii mai plang si din alte motive decat de foame, cum cred unii) nu va lua in greutate excesiv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AnaMaria (acum 13 ani)

Eu cat am fost mica am fost foarte sp***a. In clasa 1 aveam 14 kg. Parintii mei au bagat in mine multe vitamine injectabile si de atunci m-am deformat. Am 25 de ani si ma lupt de mica cu greutatea desi nu am probleme cu tiroida si nici nu mananc. Asa ca eu zic sa va ganditi bine inainte sa bagati p***ai in copii vostri doar de dragul de a fi dolofan.
Bafta multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ei (acum 13 ani)

Se poate sa aiba o infectie urinara. Stiu un caz similar cu al tau. Fa toate investigatiile copilului.
Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 13 ani)

brinza calcica ii dai?noua ne-a zis pediatra sa o spalam,adica fierbi laptele cu calciul pina se alege zerul verzui apoi tii brinza in strecurator sub un fir de apa pina curge un lichid aproape limpede.
cica zerul din brinza irita mucoasa intestinelor.
regimul nostru cuprindea 5 mese pe zi care erau formate din:10grame brinza calcica+10grcarne vacuta+faina de orez Bessau+1 sau 2sau cite cupe de milupa hn25 tolera+200 ml apa,arata ca o supa crema,cum spuneam de 5ori pe zi;in rest interzis orice altceva(ciocolata si alte dulciuri,fructe,siropuri cu zahar,acrituri...)
ne-a mai dat Pikovit fara zahar,kreon si colostru cu probiotice.
regimul a inceput cu repaus digestiv cam 6 ore,adica infometare apoi orez cu apa si br si carnita au fost introduse treptat asa incit i s-au parut o bunatate in lipsa de altceva.
scaunul trebuie sa arate ca o plastelina.

sfatul meu este sa cauti un pediatru care sa-ti spuna pas cu pas ce ai de facut,sa-ti scrie pe hirtie schema de alimentatie,cu ce ai voie si ce nu.

multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

albinuta_eu (acum 13 ani)

ii cumpar branza dulce de la Fagaras se intelege bine cu ea pe cea calcica nu o vrea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory (acum 13 ani)

si eu personal cred ca are paraziti de ex giardia se descopera greu si scapi f f greu de ei.eu fac in felu urmator cu fetita mea.dimineata pe stomacul gol ii dau cu siringa 5 ml de lapte cu usturoi timp de 10 zile pe luna trei luni consecutiv.dute la plafar si ia ulei de dovleac presat la rece fati un obicei si dai zilnic.TE ANUNT NU DAUNEAZA DELOC doar ajuta daca nu are paraziti nui strica dar esti sigura ca nu ii ia si fetita mea dupa cura de usturoi manca ca sparta.tin sa te anunt ca mananca snitele pireu macaroane supa de taietei si paine unsa plus fructe.are 4 ani are 16 kg si 110cm daca o vezi o bate vantu.nu o indopa de zentel ca ii ataca ficatu si de multe ori fara rezultat.fetita mea o avut giardia si ii posibil sa o mai aiba.spun ca ii posibil ca se scoala cu ochi unflati si gurita ii miroase astea is sintome de paraziti.dar am lasato o perioada de relaxare pt amandoua ca de la 8 luni imi ajunge.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

albinuta_eu (acum 13 ani)

i-am facut aceasta analiza de gardia si nu i-a aparut nimic acum ii dau tinctura de propolis pentru tuse 2 picaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 13 ani)

Ce sa mai zic eu, am un baietel de un an si noua luni si are 9400.De cand l am intarcat nu mai bea nici lapte. Am consultat medicu pediatru mi a dat sa ii fac analize.
Mi a zis ca doar 3 mese pe zi sa ii dau si intre mese doar o gustare( un fruct, biscuite,chec.)
Nu ma mai stresez, eu sincera nu il vad slab, decat gras mai bine asa.Depinde si cate kg a avut la nastere etc asa ca nu va mai stresati nici dumneavoastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

albinuta_eu (acum 13 ani)

la nastere a avut 3.250 dar du[pa 7 luni a inceput sa raceasca foarte mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

albinuta_eu (acum 13 ani)

stii cum sunt bunicile este slabuta fata de alti copii care sunt mai grasutii .Nu stii tu sa o alimentezi,ii gatesc ce am observat ca ii place ei de la paste care sunt preferatele ei la mamaliguta cu ou,branza,unt...etc si mazare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3