Cum sa ma repar de gastrita care ma deranjeaza mereu?

Tulburari de alimentatie
Intrebare postata de Nefertiti cu 14 ani in urma

Acum 2 ani am fost la medic enterolog si am fost identificata,in urma unor analize,cu Helicobacter Pilory,bacteria care mi-a provocat gastrita.Am urmat tratamentul indicat,nu am mai avut probleme,dar am ramas sensibila la tot ce inseamna energizante si excitante: cafea,cafeina din cola,pepsi,sucuri acidulate.numai astea imi fac rau.Nu am baut deloc multaa vreme,juma de an,dupa care acum am poftit capucino,care are doar 9% cafea instant.Am baut cam o luna de zile,am crezut ca nu imi face rau,dar mi-a deranjat stomacul si in fiecare dimineata ma trezesc cu stare de greata si imi vine sa vomit,iar de mancat nu prea pot,ci dupa o ora,2,dupa ce dispare senzatia de greata.M-am saturat sa sufar cu stomacul.Nu pot bea nici macar un capucino,cum as putea eu sa ma vindec si sa fiu un om normal? cateodata simt nevoia de a bea o cafea mica,cand ma simt moale si fara vlaga..multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Adrienne (acum 14 ani)

Ce te-a facut sa crezi ca te-ai vindecat dupa tratament ? Ai facut o gastroscopie si o analiza pt. HP si ti s-a spus ca totul este Ok,sau pur si simplu nu te-a mai deranjat ? Eu am descoperit, in urma unei gastroscopii ca am aceste probleme,plus esofagita de reflux,fara sa ma doara nimic. Parerea mea este sa faci aceste doua investigatii si sa vezi cum stai. Toate bauturile insiruite mai sus sunt interzise in cazul gastritei. Daca ai probleme nu este vorba de o sensibilitate ci de o afectiune nevindecata. Cu timpul, gastrita se transforma in ulcer iar ulcerul in cancer........trebuie sa fii f. sigura ca Hb a fost eradicat.......Eu tocmai termin o cura cu argila algo, ma simt f. bine. Luna viitoare urmeaza sa-mi repet analizele. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

misubv (acum 14 ani)

Gastrita, aciditate
2 linguri de caimac de lapte se bat bine cu 2 galbenusuri si cu 2 linguri de miere de albine pana
se obtine o crema. Se ia de 3 ori/zi, cu o jumatate de ora inaintea de mesele principale.Reteta de la Valeriu Popa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria C (acum 14 ani)

Nu ai voie sa folosesti zaharul sau alimente cu aditivi sintetici. Zaharul are rolul de a dezvolta bacteria Helicobacter pilori in stomac, sensibilizeaza in timp intreg sistemul digestiv si produce perturbari digestive in lant. Daca ai dureri foloseste maalox, care este un pasament pt. gastrita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurica38 (acum 13 ani)

Pentru Helicobacter Pylori este un tratament natural cu broccoli sprouts mastic gum si colostrum. Cand nu isi fac efectul antiboticele sau alte tratamente de sinteza, poti incerca un tratament naturist care sigur nu are efecte adverse, daca nu faci exces, orice ai face, daca faci in exces iti poate dauna....oricum la baza problemelor gastrice sta stresul, asa ca mai relaxativa din cand in cand....trebuie mentinuta balanta intre stres si relaxare...aromaterapia cu ulei esential de lac***aa este beosebit de eficienta pentru relaxare, lac***aa este si un bun antiseptic natural

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ade (acum 14 ani)

aceleasi probleme le am si io :(( simt k nu mai suport cateodata ... mi-am facut tot ce se putea...test cu bariu analize d sange gastroendoscopie si tot nu mi-a trecut :(.... acum am alte probleme noi...orice si oricat mananc dupa o ora doua sau chiar jumatate d ora in gura am un gust acru care imi face pofta d mancare imediat..eu banuiesc k este aciditatea ffff mare :( altceva nu stiu ce ar putea fi X(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hermes eu (acum 13 ani)

am luat si eu tratamentul pentru heliconacter pylori asta cu brocooli sproiuts mastic gum si colostum, ca mi-a iesit pozitiv la analize si aveam simtomele astea, eu varsam cu sange si scaunul ikmi era cu sange si imi era deja teama de cancer de intertine, Doamne Fereste pe toata lumea, am luat la inceput antibiotic dar nu le-am suportat, tot rau imi era zi de zi, nu m-am facut bine cu ele si am inceput sa iau tratamentul asta cu strictete, nu trebuia sa mai tin regim, mi-a spus ca oricum nu pot manca orice, doar ce suport eu, si avea dreptate. Deja sunt mai bine si nu mai am dureri de stomac si nici gura nu mai miroase asa tare, a trecut deja o saptamana sa ma bucur ca in sfarsit nu mai tre sa tin mana la gura cand vorbesc cu oamenii, daca a-ti sti voi ce jenant e sa se dea omu mai in spate cand vorbesti cu el, si sa sti de ce se da mai in spate....dar gata, a inceput sa treaca si din cate am aflat toti care fac tratament naturist se fac bine.....e mai greu cu stresu, eu stiu ca din cauza stresului am ajuns asa, dar ce sa fac?!!, tre sa fac bani si asta nu e o decizie, e o necesitate....ca nu mai suntem in evul mediu....atunci era mai bine, dar tot erau monede de schimb, sau ce era.....oricum, in natura gasim remedii care nu se gasesc in chimie, sau in alte stiinte. Va pup....ca imi permit :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella (acum 14 ani)

mia venit menstruatia dupa 15 intirziere si decit 2 zile dar de obicei imi venea 5 zile ,am zenzati de voma si greata am facut text de sarcina dupa 20 de zile decind ma intirziat si mia iesit negativ ,acum la fel ma intirzie chear nu mia venit de 1 saptamina,
ce am oare ,mai fac un text

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoletta (acum 13 ani)

acuma 3 luni am descoperit k am gastrita de atunci incontinu pastile si ceaiuri plus regim degeaba nu mai stiu ce sa fac mam saturat am luat decizia sa nu mai iau nici o pastila gata k se obisnueste stomacul cu ele si cand nu le mai iau o sami fie mai rau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moise mihaela alina (acum 11 ani)

ce medicamente trebuie sa iau pt gastrita

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iasmina boroica (acum 11 ani)

si ce trebuie sa iau pt gastrita?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura g (acum 11 ani)

buna ma numesc laura am 42 ani sint din timisoara momentan stau in uk as vrea sa va intreb ?am gastrita de citiva ani buni tot ce maninc se acreste ,dureri de stomac balonari dezastroase varsaturi,nu mai stiu ce sa fac?ce as putea minca pentru gastrita multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 10 ani)

buna... si eu sunt din tm ..la fel am si eu gastrita ...mereu greata mam saturat am fost la fel si fel de medici ...dar nici unu nu mia dat un trt bun..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum 11 ani)

Sufar de gastrita cronica si m-am informat foarte mult despre aceasta boala. Cel mai bine este sa consulti de urgenta un medic si sa nu folosesti nici un fel de medicamente fara prescriptie. Gastrita difera de la un om la altul si tratamentul trebuie individualizat. La fel si regimul alimentar. Altfel poti sa-ti faci mai mult rau si boala sa se agraveze.
Iti doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Caius (acum 9 ani)

Alexandra cum pot sa vorbesc si eu cu tine? Si eu sunt din timisoara si am aceiasi problema a tine. Ms

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: