Bulimie ? raspuns medic

Tulburari de alimentatie
Intrebare postata de deeanicol06 cu 10 ani in urma

Poti fi bulimica daca manaci destul de mult dar fara ati provoca varsaturi ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Pai bulimia e atunci cand iti provoci varsaturi ca sa elimini mancarea cat inca se afla in stomac.Dar de ce ti se pare ca mananci mult?Daca chiar mananci mult, poate ca ai un apetit mai mare sau poate din cauza stresului, tu sti care din astea sunt adevarate.Daca zici ca mananci mult atunci numai manca mult.Mananca doar cand ti se face foame sau daca ai pofta(dar sa nu fie exagerata).Oricum nu cred ca esti bulimica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deeanicol06 (acum 10 ani)

Am intrebat pt ca,cand am terminat o dieta prin august (cam 500-1000 cal) urmata de efect yoyo din cauza mancatului excesiv (cam 3000 cal) cred ca am o tulburare de alimentatie. Cred ca eram si intr-o stare de depresie/stres fiindca imi cadea foarte mult parul si unghiile mele erau distruse,imi aparuse cosuri pe fata,dormeam putin,nu imi venise menstruatia de 4-5 luni,etc.
Am slabit de la 47 la 42 iar dupaia nu mi-a placut ca eram prea sp***a,am inceput sa mananc foarte mult si am ajuns la 55 kg.
Normal ca cu timpul alimentatia mea nu mai este de 2000-3000 cal dar totusi mananc destul de mult, mai mult de cat mancam cand aveam o greutate normala,adica de inaintea dietei.
Tot stau cu gandul ca de maine incep sa mananc normal dar nu e asa usor ca mereu stau cu gandul la mancare desi nu imi este foame deloc si spun "daca am inceput sa mananc prost azi,nu are nimic daca continui cu mai mult.. incep de maine o alimentatie normal".
Poate ai dreptate, cred ca e si din cauza stresului.Trebuie neaparat sa imi gasesc o ocupatie sa nu ma mai gandesc la mancare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 10 ani)

In cat timp ai ajuns la 55 de kg.Daca ai mancat mult si te-ai ingrasat intr-un timp scurt de aceea mananci mult acum si ti-e greu sa te opresti.Trebuia sa o iei si tu incet incet sa ajungi la o greutate mai mare.Ca sa poti manca normal trebuie sa te fortezi la inceput sa mananci mai putin, chiar daca iti va fi greu sa te abtii si sa-ti schimbi stilul de viata cu timpul te vei obisnui si corpul tau la fel si nu va mai fi greu.Incepe de azi sa mananci mai putin, macar redu din portiile de mancare sau elimina ce crezi tu ca e in plus si vei vedea ca in cateva zile deja te vei obisnui si in cateva saptamani 1 luna deja nu va mai fi greu deloc.Daca ai vointa vei reusi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deeanicol06 (acum 10 ani)

Mai mult e o problema pe fond psihic, adica ma gandesc la mancare si nu tin cont ca nu mi-e foame. E ca si cum m-as gandi ca tin o dieta.
Dar sper ca,cu timpul o sa reusesc sa trec peste asta.
Am ajuns la 55 kg intr-o luna sau 2,nu stiu sigur.
Ps: Multumesc pt raspuns :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Deea,

Bulimia nervoasa se manifesta prin episoade de mancat compulsiv insotite de comportamente de compensare inadecvate (varsaturi auto-provocate, consum de laxative / diuretice, sport excesiv, etc), aceastea pe fondul unei preocupari excesive legate de forma si greutatea corporala.

Este posibil ca ceea ce descrii sa fie, de fapt, o tulburare de mancat compulsiv. Poti citi mai multe despre asta aici:
http://psyclinic.ro/Tulburarea%20de%20mancat%20compulsiv.html

In cazul in care aceasta problema persista, este indicat sa te adresezi unui specialist (de regula un terapeut de orientare cognitiv-comportamentala te poate ajuta), pentru diagnostic si tratament.
Ca metode de self-help. iti recomand cartea lui Christopher Fairburn, "Overcoming Binge Eating" pe care o poti cumpara de pe amazon:

http://www.amazon.com/Overcoming-Binge-Eating-Second-Program/dp/1572305614/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1369492135&sr=1-2&keywords=overcoming+binge+eating+by+christopher+fairburn

(din pacate, nu este tradusa la noi...)

Imi poti trimite un email ([email protected]), si voi incerca sa-ti trimit materiale de self-help.

Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: