Ajutati-ma va rog raspuns medic

Tulburari de alimentatie
Intrebare postata de alyssuka cu 14 ani in urma

Buna..am 15 ani...si am fost operata acum 2 saptamani de apendicita acuta congestiva...si am sperat ca odata cu operatia ma voi ingrasa insa eu am slabit..mentionez ca am 1.70 si 37 de kg...sunt foarte sp***a..nu stiu ce sa mai fac....ce pastile sa iau...mama mea nu e de acord sa mergem la un medic...zice ca nu am nevoie si ca o sa ma ingras cand o sa vrea dumnezeu...am facut analizele si sunt sanatoasa..nu am nici glanda nimic...ce credeti ca ar trebui sa fac?va rog ajutati-ma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Psih. Paraschivescu Carmen MPsih. Paraschivescu Carmen este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Daca nu ma insel ai mai scris un mesaj inainte de operatie. Din pacate fara mai multe detalii nimeni nu-ti poate da decit raspunsul "daca vrei sa te ingrasi, maninca!" Asta se poate sa nu fie, insa, suficient. Dupa operatie e foarte normal sa pierzi in greutate, organismul a trecut printr-o suferinta si citeva zile probabil ca chiar ti-a fost interzis sa consumi alimente solide, ceea ce duce la o scadere in greutate.
Da mai multe detalii despre obiceiurile tale alimentare din prezent, cum maninci, la ce ore, de cite ori pe zi, ce fel de alimente, e ceva ce te ingrijoreaza in prezent in legatura cu sanatatea ta, care e starea generala facind abstractie de partea asta? In cit timp ai ajuns la 1,70m? Ai avut cumva o perioada de crestere rapida? Si asta ar fi un motiv pentru o greutate asa mica, exista perioade de crestere rapida, greutatea venind mai pe urma. In ce mediu locuiesti? Este posibil sa faci un sport, sa iti gasesti o activitate fizica pe care s-o faci in mod sustinut?
Astept raspunsurile tale si in functie de ele sper sa pot furniza si niste recomandari ce tin de latura psihologica a problemei tale, alaturi de sfaturile medicale formulate de medicii prezenti in aceasta sectiune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de alimentatie.

alyssuka (acum 14 ani)

pai mananc cat de cat bine...de 2 ori pe zi...pai mananc ce imi place....si mancare gatita..cu toate ca nu imi place delok...am crescut fff repede....intr-0un mediu foarte bun....nah...ca in orice familie...nu fac niciun sport decat cel de la sc...dar acum numai fac deloc sport din cauza operatiei...credeti ca o sa ma ingras acum dupa operatie?vreau sa ma ingras in general la picioare...sunt fff sp***a...ma urasc:((...ce pastile imi recomnadati sa iau?ca incerc sa le cumpar fara ca mama mea sa stie si le iau...sa ma ingras odatal...va rog sa mi rapsundeti daca se poate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mona20152561 (acum 14 ani)

cel mai bine e sa aculti sfatul medicului si sa nu iei pastile doar asa ca sa te ingrasi. parerea mea este ca trebuie sa ai mai multa grija de tine sa-ti respecti mesele si sa nu te ingrijorezi prea mult.ai doar 15ani ce o sa faci daca la 20 de ani de ingrasi brusc. eu zic sa nu intri in panica prea mult.toate au timpul lor.cauta mai mult sprijin in mama ta asa iti va fi mai usor sa treci peste asta. succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Paraschivescu Carmen MPsih. Paraschivescu Carmen este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Daca tu esti multumita de cum maninci, daca alimentatia ta cuprinde toate grupele de alimente si ai un program organizat al meselor, nu vad de ce ar trebui sa apelezi la alte ajutoare pentru a te ingrasa. Cu siguranta in scurt timp vei ajunge la o greutate acceptabila pentru tine, daca spui ca ai avut si perioada aceea de crestere rapida, care apare de obicei in jurul acestei virste. Pina atunci poti sa adopti o vestimentatie adecvata greutatii tale astfel incit sa fii mai increzatoare in tine. Tine cont ca sint fete care duc o viata de chinuri incercind sa scada in greutate, tu nu poti decit sa te bucuri in momentul de fata ca iti poti permite sa maninci orice si sa nu te ingrasi. Repet, asta daca tu te alimentezi corect si ordonat. Am incredere si in instinctul mamei tale care ar observa daca ar fi ceva in neregula cu tine si te-ar duce la un medic sau la un psiholog. Maninca normal, odihneste-te cum trebuie, du un program de viata ordonat si descopera-ti un stil care sa te avantajeze in ceea ce priveste vestimentatia. Daca ai picioarele subtiri le poti acoperi cu un pantalon lung cu croiala dreapta si o camasa gen tunica, veste voluminoase de blana artificiala care se si poarta acum, pulovere groase si largi peste o fusta dreapta purtata cu colanti colorati care ingroasa piciorul. La virsta ta, pina la pastile sint multe metode care te pot face mai grasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

allysuka (acum 14 ani)

am auzit ca daca iei pertol te ingrasi...asa este?pot sa iau si eu?daca da...cum se qadministreaza...sau dati-mi alte vitamine care sa ma ajute..va rog..pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Daca dupa operatie,in primele ore ti s-a administrat perfuzie cu glucoza,sigur te vei ingrasa........Asteapta putin, este prea curand....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

allysuka (acum 14 ani)

poi nu e prea curand ca am doua saptamani de cand m am operat...si am slabit enorm de mult..este bun peritol?daca da cum sa l administrez?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 14 ani)

http://www.veislabi.biz/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi_mimi_24 (acum 14 ani)

nu are rost sa te stresezi despre cum sa iei in greutate si mai ales sa apelezi la medicatie. cel mai bine este sa incluzi toate alimentele in hrana ta de zi cu zi si sa mananci 3 mese pe zi. nu este indicat sa sari peste micul dejun , deoarece este cea mai importanta masa a zilei. iti ofera aportul caloric necesar pt a putea incepe o zi plina de energie, asa cum ar tebui. mancarea gatita este de asemenea ff importanta si ff sanatoasa , spre deosebire de cea de fast-food. la pranz poti sa mananci 2 feluri de mancare si un mic desert. neaparat sa nu lipseasca ciorba pt a nu avea mai tarziu probleme cu stomacul. la cina mananca ceva mai usor, dar totusi cat de cat consistent. bafta si pofta mare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinutza (acum 13 ani)

eu am facut operatie si am avut si eu perfuzii am luat 10 kg dar dupa 2 luni ,acum vreau sa scap e ele d

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anorexie (acum 12 ani)

nu stiu cum te mai simti,dar sper ca esti bine acum. Am observat ca acest post este relativ vechi,insa iti spun ca la acesta greutata, coreltata cu inaltimea, esti anorexica. Viziteaza un doctor.Nu conteaza analizele si nici sa manci neaprat mult.
Prietena mea cea mai buna este momentan internata pentru anorexie si inainte de a se interna si-a facut analizele. Dupa analize era perfect sanatoasa, insa nu era asa .
In legatura cu mancarea conteaza sa mananci regulat si sa ai un program de somn. Nu trebuie sa mananci excesiv. Trebuie ca organismul sa si asimileze ceea ce mananci. Indicat este sa consulti un medic si sa urmezi in tocmai ceea ce-ti spune. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nay (acum 11 ani)

si eu fac 14 any si sunt foarte sp***a mia venit menstruatia de la varsta de 11 ani si nu mam dezvoltat inca am fost samy fac analizele si sunt sanatoasa ajutatima va rog frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxana (acum 9 ani)

Buna ziua!Cam aceeasi problema o am si eu ..as dorii sa ma mai ingras cateva kg neaparat,am 1.60cm si 43kg..menstruatia ma tine7 zile..pierd foarte mult sange..cred ca si asta este una din cauze..va rog..as`dori un sfat cu ce pot face si ce pot lua pt cateva kg in plus..macar sa fac 50

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: