Infectiile digestive cu Escherichia coli (E. coli)

Toxiinfectii alimentare
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Cum as putea scapa de acest ecoli de un an dezile incerc cu tot felul de medicamentesi nimic oare o mai fi vre-un medicament pe care eu nu il stiu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (37)

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

de un an ma chinui sa scap de acest ecoli si nu reusescam luat tot felul de medicamente dar nimicdoar sa mai ameliorat putin da microbul persista

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina2792709 (acum 13 ani)

Pentru E-coli, propolis. Pastile de propolis,gasesti la farmacie,sau propolis brut. Deasemeni ceai de merisor, ghimpe,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion corneliu (acum 16 ani)

Eu am gasit pentru e coli si pentru refacerea florei intestinale medicamentul Ecoflorina.Sunt niste fermenti lactici vii.Ii dau copilului meu cite o fiola pe zi si am citit in prospect ca este indicat si pentru salmonella,pentru ameliorarea absorbtiei calciului prin sinteza complexului de vitamine B.Sunt intr-o cutie 7 flacoane si se amesteca cu putina apa.Costa in jur de 30 RON cutia.
Sper sa-ti fi fost de ajutor.Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

mi s-a gasit e.coli in analizele ginecologice lama
ce tratament ar trebui sa urmez si cat timp trebuie si sotul sa faca tratament?multumesc anticipat
monica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

am fost diagnosticata cu E.coli la examen faringian si vreau sa aflu totul despre asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Ma intreb:S-a vindecat cineva de E coli? stiti pe cineva care a zis gata ,m-am vindecat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina2792709 (acum 14 ani)

Buna dimineata !.E coli, contrar previziunilor medicale, se vindeca f. greu. Cauze; individul depisteaza tarziu , este asimptomatic de cele mai multe ori, diarea nu este obligatoriu, usturimi in timpul urinarii de asemeni. Medicul de cele mai multe ori nici nu ia in consideratie ''p***aoare,nimicuri''.Dar tu ,odata ce ai diagnosticul, te prezinti la medic si ceri obligatoriu; coprocultura, sumar de urina si cel mai important antibiograma, in antibiograma scrie la ce medicamnt din cele trecute de laborator este sensibil bacilul. Medicul va prescrie una din aceste medicamente, chiar cu schimb intre ele/parcusul tratamentului.(bacilul are inteligenta si devine repede insensibil la acel medicament). Dupa o priza de tratament , faci din nou aceste analize, daca E colii sunt la limita acceptabila , medicul i-ti va prescrie, tratament de intretinere(o jumatate de pastiluta sau 1 pilula/zi. Lunar faci analizele sa vezi ce se intampla, adica daca au disparut, sunt la limite acceptabile etc. Daca nu ai certitudinea ca au disparut,repeti analizele lunar.
De ce spun asta; Am avut cu ani in urma E coli. Medicul s-a jucat cu mine, nu mi-a facut tratamentul cu responsabilitate, Bacilul s-a imultit peste limita admisa. Am inceput sa ma dezidratez, am slabit, aveam o culoare ceanurie. In final(dupa cativa ani de tratamente dupa urechea medicului), am facut febra, 39, 40,frisoane,delir,inconstienta. Nu a reusit sa ma scoata din febra si la insistentele sotului meu a acceptat sa cheme salvarea si sa ma trimita la Iasi la spitalul medicala II- nefrologie(copou). Acolo mi-a facut toate analizele responsabil. De data aceasta In antibiograma(care medicul meu nu mi-a facut niciodata), a gasit antibioticul respectiv, dar fiind urgenta am fost conectata la aparate. Medicul care m-a salvat este Prof. Dr. Ungureanu Gabriel, un om deosebit, medic responsabil. Mi-a salvat viata. La eco, mi-au iesit modificari neufronice si altele nu mai tin minte detalii.In concluzie, daca vi se pare ca medicul dvs. nu-si face treaba si bacilul rezista, schimbati medicul de urgenta. Mergeti la un Medic specializat in nefrologie (de preferat clinica universitara).E-coli, ne tratat corespunzator, devin rezistenti la medicamente, chiar fac mutanti, este un focar de infectie in tot organismul prin sange (WSH mare), scade imunitatea organismului, da forme de alergie in special la medicamente,produce autointoxicatie.
Odata ajunsi in rinichi poate ucide rinichiul. Tratament de urgenta, altfel faci insuficienta renala, la unul sau la amandoi rinichii si deces.
Eu am fost pe aproape ,dar am fost salvata in ultimul moment.
Dupa o luna de spitalizare si tratament, a scazut bacilul dar nu in totalitate(erau rezistenti si deveneau mutanti),am continuat tratament de intretinere si regim alimentar, suplimente nutritive naturale, salate, sucuri . Dupa un an E-coli , inca existau, dar nu peste limita. In final am renuntat la tratament si am facut cateva cure cu:

O dezintoxicare cu; aloe vera gel, forever activ probiotic, forever bee propolis . Dupa dezintoxicare, am continuat cu aloe berri nectar ,propolis si cu forever a-beta-care-E(antitumoral, aveam neufronii distrusi).Sunt aproape 10 ani de atunci, nu mai am probleme, dar preventiv pentru o eventuala reinfectare, fac cate o cura/ an , cu berri nectar si propolis.Problemele renale, infectiile, sunt un factor de risc pentru inima. Medicul este un om, nu Dumnezeu. Deasemeni sunt medici intre medici. Nu toti sunt responsabili. Culmea este ca, nici unul nu raspunde. In cazul meu , daca sotul nu se certa cu medicul sa fiu transferata la Clinica din iasi,Pe constatarea de deces avea sa scrie; insuficienta renala in urma complicatiilor.Va recomand sa nu treceti prin ce am trecut eu ani de zile, mergeti la mai multi medici,pana gasiti unul care chiar vrea sa va faca sanatos, unii va tin pe aproape pentru ca, au o mana mai lunga si atat. Orice infestare cu un microb indiferent de care, incepe prin a slabii imunitatea, odata imunitatea scazuta este un factor de risc sa colectati orice virus, microb, etc.Iar tratamentele sunt de cele mai multe ori(faza excesiva)neputincioase si in final 'FATAL'.
O zi buna! asta a fost experienta mea propie. Dorina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1483921517 (acum 7 ani)

Buna! Imi poti spune cum ai facut cura de dezintoxicare?

Iti multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Tata are infectie urinara cu e-coli - aparuta dupa ce a devenit purtator de sonda urinara.
Mai are hidronefroza a rinichiului drept (descoperita in decembrie 2007) si as dori sa gasesc o clinica specializata in nefrologie-urologie-cardiologie unde tata sa beneficieze de asistenta medicala specializata. Sper, din tot sufletul, sa primesc un raspuns - urgent! Va multumesc! mult de tot, anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

sotul meu afost diagnosticat cu ecoli enerobacter spp prezent as dori sa stiu ce inseamna si daca boala este grava si daca se transmite cu mii de multumiri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

fetita mea de 1 an si 7 luni a fost astfel diagnosticata. dupa 5 zile de tratament cu antibiotic (ciprinol 250 mg, 1/2 pastila la 12 ore) prezinta in continuare stare febrila (peste 37 de grade), este indispusa, se vede ca nu-i este bine in totalitate. am repetat coprocultuta vineri, adica ieri, iau rezultatul luni. sunt foarte ingrijorata. dupa toate probabilitatile, bacteria a fost luata din apa potabila de la robinet, pa care ea nu o bea (bea doar apa plata), dar cu care eu spal biberoanele, fructele, legumele, etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

dupa ce am nascut,mi-a mai ramas un fir de ata inauntru, si am fost sa o scot dupa ceva timp si la analize a iesit k am E.coli. As vrea si eu sa aflu dak e ceva grav,sau e ceva trecator.Va multumesc!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am E coli de ani de zile de care nu reusesc sa scap chiar daca am luat antibiotice,medicamente naturiste toate sub indrumarea medicului.Nu stiu ce sa mai fac.Ma apuca disperarea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

CAT DE PERICULOASA ESTE ACEASTA BACTERIE PTR. COPII CAT SI PTR. ADULTI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

a-m perdut o sarcina de douazecisipatru de saptamini singura boala este escherichia coli.cum puteam salva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

sunt insarcinata in 37 saptamani si la cultura de col uterin a iesit prezent e coli.m-i s-a prescris un tratament cu ampicilina.nu este periculos pt sarcina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

ma intereseaza un medicament< prosolution> la ce pret,cate pastile sunt intr-o cutie
daca este indicat
la m gasit pe internet si nu pre am incredere
las folosi pentru ingrosarea penisului
sau poate recomandati ceva mai bun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna
ma intereseaza un medicament ptr cresterea in grosime respectiv lungime
prt
cate pastile sunt in tro cutie
daca le gasesc la oradea
sau daca afeti alte produse si cu efecte de durata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

21Septembrie 2009-am baut cafea dupa cineva care are E.Coli.E posibil sa fiu si eu infestata fara sa am simtome? ce analize sa fac ca sa vad daca am?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

21.septembrie 2009-de mai multe ori am baut din aceeasi cana cu cineva care are E.Coli.Este posibil sa se fi luat si la mine? ce analize trebuie sa fac pentru a afla daca am aceasta bacterie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2