Nootropice/Piracetam-Imbunatatirea functiilor cognitive raspuns medic

Suplimente nutritive
Intrebare postata de alexcosmin cu 9 ani in urma

Buna ziua, as dori sa aflu daca aceste medicamente merg bine impreuna si daca dauneaza sau nu, de asemenea daca modul de administrare este corect.
Dimineata iau o pastila de Piracetam 800mg impreuna cu una de MemoPlus Energizer si una de Lecitina Forte 1200 Doppel Herz, iar la pranz si seara iau cate una de Piracetam 800mg.
De asemenea, sub ce nume se gaseste Colina in farmacii? Am inteles ca piracetamul functioneaza bine alaturi de colina, nu stiu ce doze trebuie sa iau.
De cand iau aceste pastile simt imbunatatiri foarte mari, ac***a in vedere ca, inainte eram molesit toata ziua,ma simteam depresiv, nu ma simteam motivat sa fac nimic, si uitam absolut orice.
Dupa doua saptamani in care am luat aceste pastile ma simt foarte activ, tin minte absolut tot ce am facut in ziua respectiva, si am observat si ceva imbunatatiri ale vederii. Citesc mai multe carti, retin mai mult, ma implic in conversatii cu alti oameni, imi vin idei foarte multe, ma simt creativ si dornic de viata.
Efecte adverse... putin agitat, uneori ma doare stomacul(nu stiu cauza), daca beau o cafea in ziua respectiva imi bate inima cam tare..... si in unele zile ma simt anxios si ma stresez din nimicuri,dar in alte zile ma simt foarte comunicativ si fara griji.
Voi ce luati pentru imbunatatirea functiilor cognitive? Ce recomandati ?
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Catrinel Macovei MDr. Catrinel Macovei este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua,

Luand pe rand intrebarile Dvs., avem:
- Memoplus contine deja colina sub forma de fosfatidilcolina
- reactiile adverse de tip palpitatii, anxietate, agitatie sunt specifice medicatiei psihotrope stimulante pe care o luati mai ales in asociere cu consumul de cafea ca atare; Memoplus contine si el cafeina, deci poate ar fi bine sa nu mai beti si cafea simultan;
- Piracetamul poate da pe langa agitatie si reactii adverse digestive, poate de la el va doare stomacul.

Recomandari stil de viata si hrana pentru creier:
- alimente bogate in omega3 animal (peste oceanic - atentie la mercur), vegetal (seminte de in, chia, avocado, nuci, seminte) sau suplimente cu ulei de peste purificat (fara mercur, cadmiu, etc)
- alimente bogate in magneziu (energizeaza, scade anxietatea): legume cu frunze verzi, nuci si seminte (crude intotdeauna), fructe uscate (fara zahar si sulfiti), avocado, banana, etc.
-cat mai multe fructe si legume variate, bogate in fitonutrienti antioxidanti, luteina, zeaxantina, cum ar fi afinele, capsunile, legume cu frunze verzi.
- ceai verde (atentie energizant), turmeric (condiment antioxidant).
-scaderea consumului de alimente de origine animala bogate in grasimi saturate si colesterol, care favorizeaza ateroscleroza.
- exercitii mentale (sudoku de exp.), miscare, somn 6-8 ore pe noapte (culcarea inainte de ora 24), stop fumat daca este cazul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Suplimente nutritive.

alexcosmin (acum 9 ani)

Va multumesc pentru raspunsul elaborat, o sa urmez indicatiile dvs. O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1503170135 (acum 6 ani)

Buna ziua,
Stiu ca subiectul e vechi de 2 ani, dar raspunsul dvs, dna. doctor, este foarte important si pt mine, aveam exact aceleasi intrebari ca si alexcosmin.
Sunt vegana (urmez intocmai recomandarile dvs.), am 50 de ani si inca stau in cumpana daca sa fac si eu tratamentul asta.
Insa mai am o intrebare suplimentara pentru care v-as ramane datoare daca mi-ati raspunde: Cat timp se face acest tratament cu Piracetam (plus colina) si ce se intampla cu simptomele de dinainte de tratament, revin?
Va multumesc,
Claudia Serban

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11535331137 (acum 5 ani)

Cdp-choline sau citicoline este ceea ce cautati (sunt doua denumiri ale aceleiasi formule).

Cholina bitartrata nu afecteaza functiile cognitive pe care doriti sa le tunati, deoarece nu poate sparge bariera creierului pentru a isi atinge tinta. Deci puteti renunta la aceasta formula care are un rol total diferit de citicolina.

Chiar daca denumirile sunt asemanatoare, Citicoline/CDP-Choline este foarte diferita de Choline bitartrate, cea din urma NEFIIND nootropic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: