Albire raspuns medic

Stomatologie
Intrebare postata de biutza1 cu 13 ani in urma

Stiti cumva atunci un tratament de albire care sa nu atace smaltul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Iuli (acum 13 ani)

Prin definitie, ORICE tratament de albire ataca smaltul. Asta e ideea, sa "racaie" un strat de smalt, asa ca absolut orice tratament ai face (care sa functioneze caci daca ti se vinde coada soricelului spunandu-ti ca ti se albesc dintii e clar ca nu iti va ataca smaltul dar nici nu va albi dintii) pt albire, acesta va ataca smaltul. Cel mai bine ar fi sa discuti cu medicul tau stomatolog despre aceasta posibilitate, daca chiar iti doresti asa ceva si ai niste dinti si un smalt care se preteaza (mie de ex mi-a spus ca am un smalt destul de prost si nu imi recomanda; nu am cine stie ce nevoie dar sigur ca ma gandeam eu ca niciodata nu sunt prea albi :) ).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr Stefanescu Bogdan MDr Stefanescu Bogdan este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Albirea dentara profesionala nu afecteaza smaltul dintilor.Exista studii foarte bine documentate in acest sens.Va recomand sa consultati un medic stomatolog.O zi frumoasa,Dr Bogdan Stefanescu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Stomatologie.

Iuli (acum 13 ani)

Ups mie asa mi-a zis medicul meu stomatolog! Pai atunci cum functioneaza daca nu afecteaza smaltul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vava (acum 12 ani)

Uite aici tot felul de informatii despre mai multe tipuri de albire postate pe un blog chiar de stomatologi, pentru pacientii lor: http://www.imperialdent.ro/blog-stomatologie/category/cosmetica-dentara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristian (acum 10 ani)

Se poate cu albire laser, cu geluri cu o concentratie ff mica de peroxid de hidrogen. Laserul se absoarbe in apa din gel, activeaza substanta de albire care elimina petele de pe dinti, nu le racaie. Dintele nu se incalzeste deloc in procesul asta si e astfel protejat. Multi sceptici.... Apropo, cum ajunge imaginea lui Chef Smarandescu si a lui Kapatos in televizor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana Pancescu (acum 9 ani)

am vrut sa imi fac si eu albire dar mi-a fost frica si am renuntat.
in schimbat am facut un lucru bun, am schimbat pasta normal cu o pasta de dinti naturala cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.
sunt foarte multumita de acesta pasta naturala, o recomand mai departe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: