Se poate fara antiimflamatoare? raspuns medic

Spondilita anchilozanta
Intrebare postata de DANA_77 cu 12 ani in urma

Sunt diagnosticata cu SA de 2 ani dar durerile le am de mult.am 35 ani.singurul tratamemt pe care l-am primit a fost celebrex de 200mg,pe care nu-l pot lua din cauza durerilor groaznice de stomac pe care le am de fiecare data cand iau antiimflamatoare sau anumite antibiotice.am incercat si celebrex de 100 pe care il suport doar 5,6 zile.doctorul spune ca nu-mi poate da trat biologic pt ca analizele de sange sunt bune(vsh prc aslo).nu iau decat aspirina naturala,fac kineto dar am dureri.ce pot face?msm de la secom ar fi o varianta pt mine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

ella (acum 12 ani)

imi pare rau pt problema ta de sanatate .incearca totusi sub indrumarea unui medic reumatolog aceste suplimente eu personal am luat msm si nu prea ma ajutat in schimb am incercat- artrostop rapid +( un flacon de 90 de tablete cate 2/zi )si chiar am simtit o inbunatatire dar repet fiecare tolereaza in felul lui si boala este diferita la fiecare deci intreaba un medic fata in fata .sanatate iti doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella (acum 12 ani)

imi pare rau pt problema ta de sanatate .incearca totusi sub indrumarea unui medic reumatolog aceste suplimente eu personal am luat msm si nu prea ma ajutat in schimb am incercat- artrostop rapid +( un flacon de 90 de tablete cate 2/zi )si chiar am simtit o inbunatatire dar repet fiecare tolereaza in felul lui si boala este diferita la fiecare deci intreaba un medic fata in fata .sanatate iti doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella (acum 12 ani)

imi pare rau pt problema ta de sanatate .incearca totusi sub indrumarea unui medic reumatolog aceste suplimente eu personal am luat msm si nu prea ma ajutat in schimb am incercat- artrostop rapid +( un flacon de 90 de tablete cate 2/zi )si chiar am simtit o inbunatatire dar repet fiecare tolereaza in felul lui si boala este diferita la fiecare deci intreaba un medic fata in fata .sanatate iti doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella (acum 12 ani)

imi pare rau pt problema ta de sanatate .incearca totusi sub indrumarea unui medic reumatolog aceste suplimente eu personal am luat msm si nu prea ma ajutat in schimb am incercat- artrostop rapid +( un flacon de 90 de tablete cate 2/zi )si chiar am simtit o inbunatatire dar repet fiecare tolereaza in felul lui si boala este diferita la fiecare deci intreaba un medic fata in fata .sanatate iti doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella (acum 12 ani)

imi pare rau pt problema ta de sanatate .incearca totusi sub indrumarea unui medic reumatolog aceste suplimente eu personal am luat msm si nu prea ma ajutat in schimb am incercat- artrostop rapid +( un flacon de 90 de tablete cate 2/zi )si chiar am simtit o inbunatatire dar repet fiecare tolereaza in felul lui si boala este diferita la fiecare deci intreaba un medic fata in fata .sanatate iti doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

parerea mea (acum 12 ani)

Cu tratamentul asta veti fi covrig cat de curand. Renuntati la acest medic. Incercati Tilcotil injectabil de la Roche, una la doua zile sau chiar una pe zi, functie de gravitatea puseului (nu mai mult de zece) pana se stinge inflamatia, cu Venter pansament gastric. Pe fond Sulfasalazin, dar singura medicatie ce poate stopa evolutia e cu Remicade, Enbrel ori Humira. Nu uitati, miscarea consistenta la debutul puseelor le poate remite! VSH, PRC, ori ASLO si chiar Fibrinogen se invoca pentru ca nu aveti destui bani!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

este necesar tratamentul conservator (fizio-kinetoterapie, exercitii de gimnastica respiratorie). tratamentul medicamentos va include antiinflamatoare nonsteroidien in asociere cu protectoare gastrice. in cazul in care tratamentul initial nu este suficient si boala progreseaza, va fi nevoie de un tratament mai agresiv: corticosteroizi (care ajuta la reducerea inflamatiei), medicamente care modifica boala (DMARD): ajuta la reducerea durerii in articulatii, altele decat articulatiile coloanei cervicale si pelvisului; (cel mai mult studiateste sulfasalzazina; alte medicamente folosite din aceasta clasa sunt: metotrexat, ciclosporina);terapie biologica anti TNF-alfa: reduc inflamatia prin blocarea unei proteine cunoscuta sub numele de factor de necroza tumorala (TNF), responsabila pentru producerea inflamatiei; cateva exemple ar fi: etanercept (injectie subcutanata), infliximab (injectie intravenoasa), adalimumab (injectie subcutanata);

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: