Sexul lipsește? raspuns medic

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de cu 3 ani in urma

Bună, nu știu dacă mai e cineva pe aici, am 27 de ani și sunt căsătorită de 9 ani cu soțul meu care are 46 de ani împliniți anul acesta. Nu avem copii ! Nu că nu pot face,nu mi-am dorit pe atunci , acum chiar dacă vreau,cred că nu mai putem face,cel puțin el ,că eu da,eu pot. Primi doi ani, au fost precum se spune in basme,după ușor ușor au început problemele, care mai de care, ba la el ,ba la mine ,cu familiile noastre, odată cu aceste probleme începute, au început și ale noastre ,legate de sex,legate de noi, ne-am îndepărtat,nu mai facem sex cu lunile, de ani buni se întâmplă treaba asta, m-am rugat de el practic să facem și nu dorește, cu chin și vai o face,nici măcar nu i se scoala pe bune. Povestea e lunga, avea 37 de ani, când ne am luat, totul frumos insa după doi ani ia scăzut apetitul, următorii doi au fost cu rugăminți pentru sex, când am văzut ca el nu mai vrea ,l-am trimis la medic, nu știu de cum s a dus, ca a durat si asta câteva luni ,de gura mea s a dus ,altfel nu știu, in fine, am crezut ca e bolnav, care are ceva ca na e bărbat și ca nu mai poate,eu urata nu sunt ,sunt cu forme, etc,ba chiar mi-am operat si sânii si
nimic, doctorul ia spus clar ca nu are vreo boala, e perfect sănătos. Trece timpul,alti doi ani la fel,rugăminți, nimic,rar,rar facea ceva cu mine ,nici măcar nu punea mana pe mine,mangaiat ,nimic, i se scula un pic și imi spunea fa ți treaba,el nici măcar sa ejaculeze, va da ti seama ca nici copii măcar nu am putut face. Trece timpul, incep certurile, ii spun clar ca nu ma simt iubita și ca incep sa vad niște lucruri ,el ca totul e în capul meu ,etc, ce sa vezi ,din disperare i am luat telefonul, știu ca nu e frumos,dar totuși esti soțul meu , și iti pot controla telefonul, ce naiba ,nu suntem doi amici care locuim împreună,ei i am luat telefonul si i am gasit video uri si poze cum se masturba cu femei de pe internet, practic am izbucnit si i l am spart, si i am zis de toate, eu ca fraiera, fac cine romantice, ma îmbrac sexy ,ca să capăt ceva si tu te masturbezi cu altele, de ce mai stai cu mine și pentru ce, a urmat un scandal de mare proporții,eu am plecat la mama si l am lăsat singur câteva zile, în aceste zile, de supărare, l -am înșelat,m-am razbunat, nu știu ce a fost in capul meu,dar m am aruncat in bratele unui prieten, nu stiu cum a apărut în calea mea tocmai atunci , nu știu cum am ajuns in patul lui,insa mi -am asumat. In aceste câteva zile ,ma rog, a fost vreo săptămână, m-am întors la el, am zis sa uit, sa îl iert,i am zis ce am făcut, insa a rămas tăcut, ne am iertat, am zis sa o luam de la capăt și sa fie totul bine,zis și făcut, seara respectiva am facut dragoste, dar asa,precum cand eram la început, am zis ca totul s a rezolvat și ca totul e bine, ei pe naiba , a fost ultima data când el mi-a sarutat sanii sau gatul,și de atunci stau asa ca p***a ,face cu mine de doua ori pe an, nu i se scoala ,, nu face nimic, iar l am prins cu poze și videouri cu femei, a trecut timpul si eu nu am copii,imi doresc o familie,nu am cu cine, ne certam mai mereu,sex nu vrea sa facem,plec câteva zile,iar ma întorc la el,dar nu se întâmplă nimic,si uite asa au trecut 9 ani.El nu mai vrea ,simplu,nu mai vrea cu mine, nu se mai întâmplă nimic între noi, as vrea sa plec insa dacă ma intrebati ce ma tine,nu știu ce sa va zic,ce sfaturi sa ceri la asa situație, măcar mi am spus oful, mama nu mai e, a murit, a rămas tata, ce sa ii zic lui tata,tată nu mă mai înțeleg cu el, îmi va spune ce mi a zis mereu,ca trebuia sa casc ochii,ca etc etc, nu mi lipsește nimic material,dar am nevoie de iubire trupeasca, vreau ca el sa ma iubească,si nu o face, voi pleca,si cand voi pleca nu ma voi mai întoarce, nu ma crede, in Martie la anul se fac 10 ani, voi pleca fără sa ma uit înapoi, sper sa am curajul sa o fac... am scris textul asta plângând,mi-am spus oful aici, n am curaj sa merg la psiholog...dacă aveți îndrumări le aștept...seara liniștită sa aveți ca eu nu am.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 3 ani)

Buna ziua,

Inteleg ca va este foarte greu cu aceste probleme de comunicare in relatia de intimitate. Ac***a in vedere ca din punct de vedere fizic este in regula, nu are probleme medicale. Este posibil ca sotul sa se confrunte cu o problema pe fond emotional, mai exact - anxietate. Probabil ca ii este teama de esec si evaluare intr-o astfel de situatie.
Ar fi indicat sa mergeti impreuna la sedinte de psihoterapie pentru cuplu. Daca sotul nu este de acord, puteti opta pentru sedintele de psihoterapie individuala. Va vor ajuta la intelegerea situatie, la gestionarea acestia sau in analiza deciziei.
Psihoterapeutul este asemenea unui antrenor, ghid care va asista in problemele de viata fata de care nu stiti cum sa mai reactionati.

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sex si probleme sexuale.

Utilizator11630269258 (acum 2 ani)

Salut,
oare te-ai gândit să devii amanta lui imaginară? E un rol, în cupluri sunt binevenite joculețele, e drept că din păcate există multe femei inhibate de religie/mediu totuși: partenerul ce nu găsește în patul conjugal în subconștient deja e la vânătoare. Video ce zici, deja e un strigăt de ajutor al lui. Forțează romantismul și oferă-i ce nu i-ai dat, altfel ... nașpa o să vă despărțiți...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: