SA folosesc sau nu spray anestezic pentru prima oara?

Sex si probleme sexuale Anestezic local
Intrebare postata de biu45 cu 13 ani in urma

AM o mare temere pt prima oare, si as preferera sa folosesc un spray anestezic, aveti vreo idee cum e? sunt de parerea ca daca exista o solutie sa scapam de durere de ce sa nu o folosim? pentru ca oricum prima oara nu o sa fie orgasm...sincer daca nu sunt efecte secundare negative, l-as folosi. poate cineva sa imi impartaseasca experienta sau sa imi dea un sfat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (26)

Elsa (acum 13 ani)

Nu cred ca e o idee sa bagi spray anestezic acolo, de altfel nici nu cred ca e indicat. Decat sa te trezesti cu vreo reactie alergica sau inversa (usturime, umflatura, mancarime sau cine stie ce altceva) si sa ajungi la urgenta, mai bine lasa lucrurile sa decurga natural. Daca iti e asa frica de ce nu bei un pahar de vin rosu inainte? Te destinde un pic si fizic si psihic. Durerea nu e chiar in asa hal de mare, adica nu vei lesina, asa cum nu a lesinat nici o fata inaintea ta. Pe urma de unde stii daca nu ai un himen perforat sau chiar poate nu ai deloc, si atunci nu te va durea. Si daca iti e asa frica, poate ca nu esti pregatita pur si simplu. Daca esti convinsa ca vrei sa o faci, nu ar trebui sa iti fie teama nici de durere nici de nimic, ci sa te gandesti doar la cat de bine poate fi dupa aceea si sa ai curaj. Noi eram virgini amandoi si cred ca mai frica i-a fost lui decat mie, desi ne doream amandoi asta foarte mult. Asa ca l-am "ajutat" un pic, impingandu-l. M-a durut ceva dar am suportat cu gandul ca de atunci incolo voi avea parte numai de placere. Si ghici ce, am avut chiar orgasm (clitoridian ce-i drept), din prima!
Curaj si succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

biu45 (acum 13 ani)

am citit pe un site, culm ca sprayul cu lidocaina e folosit pt obstretica si ginecologie, deci nu cred ca ar avea cine stie ce efecte negative.am incercat pana acum de cateva ori sa ma culc cu prietenul meu, dar niciodata nu alm reusit, pentru ca ma doare, si lui ii este mila de mine. adevarul e ca as vrea sa fie fara durere prima oara, cu toate ca stiu sigur ca nu o sa simt nicio placere, dar macar nici durere. oricum sa stii ca te invidiez pentru prima ta noapte, pare sa fi fost ideala. iti multumesc mult draga mea. o sa mai incerc inca o data cu tot curajul:D poate de data asta o sa fie bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elsa (acum 13 ani)

Ai un himen mai greu de patruns. Nici la noi nu a mers chiar din prima, am facut-o in "2 bucati", prima data partial, dupa aceea total. Incearca sa bei un pic de vin rosu inainte si eventual si el (daca se streseaza si i se inmoaie, va fi mai greu si mai dureros pentru tine, asa macar va fi un pic destins, dar nu mult, ca sa nu va imbatati :) ) Fii si tu mai curajoasa, si el la fel. Nu e un capat de tara si daca te gandesti ca o sa te doara si nu o sa simti placere, asa o sa fie. Eu la inceput mi-am zis "shit...doareee". Dupaia m-am gandit ok hai sa ma relaxez, imi relaxez muschii, tot corpul si ma concentrez pe picul acela de placere care se va transforma intr-o placere mult mai mare dupa. Si...a mers! Si a meritat :) Nu stiu daca te-ai masturbat pana acum (clitoridian ma refer), dar daca nu, fa-o inainte de a face dragoste cu prietenul tau. Abia dupa ce vei sti cum sa te autosatisfaci, fa si pasul acela. De ce? Pentru ca te va ajuta foarte mult daca te vei masturba in timpul primei dati. Nu stiu daca la mine a fost ideal, dar placut sigur a fost. Si sa stii ca dupa ce "a intrat", chiar am simtit placerea. Orgasm vaginal inca nu am avut de un an si un pic de cand mi-am inceput viata sexuala si cred ca va mai dura pana voi invata sa il obtin, dar placere sigur e si clitorisul e cheia.
Imi cer scuze daca ti-am dat prea multe detalii, dar stiu cum e sa fii fara exp si un pic pierduta asa :)
Succes mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Sprayul este ok.,nu are reactii adverse. L-am folosit in urma unei interventii chirurgicale.........Acum, tu faci cum crezi.............

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina97 (acum 13 ani)

buna...parerea mea este ca CATEGORIC NU sa folosesti spray.
Eu cand am facut dragoste cu iubitul meu prima oara nu ma durut...imi baga usor penisul si de fiecare data zicea MAI INCET? E BNE?
eu cred ca daca te intelegi cu iubitul tau si va sincronizati nu are de ce sa-ti fie frica
va fi cel mai frumos moment
pe care nu.l vei uita niciodata
:)
nu.ti face griji

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21602903860 (acum 3 ani)

Sunt multi factori la mijloc, prietena aproape a lesinat desi am fost ultra tandru, totusi ramane o experienta dureroasa nu una placuta . Placerea se va simti dupa ruperea si vindecarea himenului adica min 2 contacte sexuale si o perioada de 4-7 zile.
Mentalitatea ca " a fost prima oara" este veche si depasita iar pentru femei ramane o experienta cu un gust amar o amintire dureroasa nicidecum una placuta !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

biu45 (acum 13 ani)

elsa iti muultumesc din suflet pentru ca mi-ai impartasit experienta ta. apreciez enorm draga mea....ma gandesc ca intr-adevar nu are ce efecte adverse sa aiba sprayul, dar o sa mai incerc cum am mai zis, sa facem dragoste in modul traditional:d

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elsa (acum 13 ani)

Biu, daca vrei, mi-ar placea sa imi spui, cand va fi momentul, daca ati reusit si cum a fost. Pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

biu45 (acum 13 ani)

saptamana viitoare o sa ajung acasa din vacanta, si o sa iti impartasesc experienta. sper sa fie reusita, daca nu, iti lmai cer detalii:D multumesc draga mea:*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o mama (acum 13 ani)

Probabil in toamna incepi clasa a 12 a. In loc ca atentia ta sa fie concentrata asupra invataturii, vei avea alte griji de genul: Imi vine luna asta, ori nu? Sau : am o scurgere suspecta. O fi BTS? Sau : Care or fi cele mai bune anticonceptionale, spuneti-mi fetelor!!! Ori chiar: Am ramas gravida. Fac avort....M-a parasit iubitul. Nu-i nimic, altul la rand. Griji de femeie, nu de fata cuminte. Dar poate ai si tu dreptate. Colegele tale deja au facut-o si nu poti sa ramai in urma. Moda-i moda.!! Te-o mai fi presand si iubitul, sa-i demonstrezi ca il iubesti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

biu45 (acum 13 ani)

nu, nici intr-un caz, am terminat liceul, am intrat la facultate, am 19 ani, sunt cu iubitul meu de aproape un an, ne iubim, nicicum nu ma preseaza. Sunt de acord cu dumneavoastra, sunt constienta ca exista si aceste riscuri, dar avem grija sa ne ferim de toate. colegele mele au facut-o de la 12-13 ani, asa ca ele nu ma influenteaza si nu consider o mare crima ca vreau sa fac acest pas:) pana la urma toata lumea o face:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elsa (acum 13 ani)

Nu mi se pare ca la 18-19 ani este prea tanara. Mi se pare ok. Daca avea 15-16 mai ziceam. Haideti sa nu exageram...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elsa (acum 13 ani)

S-a intamplat marele eveniment pana la urma? :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 13 ani)

Eu ti-as recomanda anestezia generala.
Macar asa nu mai simti nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 13 ani)

chiar sunt persoane care cred ca durerea in timpul actului sexual provine din cauza himenului?
complet fals
moivul este insusi vaginul , care desi este elastic nu este obisnuit cu asa marimi
sigur , fetele care nu au simtit nici o durere normal ca isi dau sfatul sa decurga asa cum este
insa fiecare organism este unic
si chiar ar trebui sa ne gindim la 2 solutii pentru 2 cazuri diferite

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

biu45 (acum 13 ani)

Asta este un punct de vedere nou. nici acum nu am reusit sa ma culc cu prietenul meu pentru ca, continua sa imi fie frica. Am folosit sprayul cu lidocaina si nu a avut niciun efect pozitiv, din contra ustura cand il aplici si durerea oricum era, si nu am reusit nici atunci. Am mai incercat de cateva ori, dar orice ar face, mi-e frica si a devenit o bariera psihologica mai mult, cand ma gandesc numai la faptul ca o sa se intample incep sa ma crispez.
Am ramas la ideea ca atunci cand o sa am curaj o sa o facem, norocul meu ca e intelegator, si ma iubeste si m-a asteptat 8 luni si aparent nu are nicio problema sa o faca si in continuare. daca mai aveti ceva sugestii, le accept!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elsa (acum 13 ani)

Buna draga mea. Dupa cum am crezut lidocaina nu te ajuta. Sugestia mea e sa mergi la psiholog. Si nu glumesc. E pacat. Ratezi un moment superb din viata cuiva. Deja la tine nu mai e problema fizica, ci psihica. E pacat sa faci un blocaj pe ceva care nu ar trebui sa iti aduca decat lucruri bune. Cum si cand o sa iti faci curaj? Trebuie sa iti doresti foarte mult. Eu mi-am facut curaj cu un pic (subliniez un pic, un pahar) de vin rosu. Nu stiu daca functioneaza la tine dar rau nu ar fi sa incerci sa mergi la un psiholog. Sau macar mergi la ginecolog sa iti perforeze el himenul. Cu degetul ati incercat? Nu e de dorit dar in cazuri extreme... E pacat, pe cuvant.

Te pup si poate mai scrii :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

biu45 (acum 13 ani)

buna si tie! ai dreptate, ideea e ca stiu ca problema e psihica. am incercat si cu degetele dar nu a reusit sa perforeze nimic :D. am incercat si cu vinul rosu, dar nimic, din contra, imi ia din curaj:)) Cred ca pana la urma o sa merg la ginecolog. habar nu am cum se petrec lucrurile acolo, dar ma gandesc ca macar acolo o sa fie anestezie:)) te pup draga mea, si mersi tare mult pt raspunsuri si grija fata de mine:):*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LD (acum 13 ani)

Ginecolog? nu o sa se atinga de tine daca esti virgina, cu atat mai putin sa te "rezolve" :) parerea mea..

Nu cred ca e cazul sa dramatizezi incat sa iti intre in cap ca ai o problema psihica. Frica e normala, si toata lumea a trecut prin asta. Cea mai buna metoda e sa faci pasul respectiv (atata timp cat prietenul tau are grija sa nu te sperie.. si sa fie atent la ceea ce face... graba strica treaba). Pana la urma dureaza foarte putin "rezolvarea problemei". Iti trebuie doar putin curaj si vointa. Daca te opresti de fiecare data cand incerci... se va implementa si mai mult inhibarea. Just go for it ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Noi (acum 13 ani)

Sincer, chiar daca il iubesti si te asteapta nu cred ca e el tipul, barbatul cu care o sate mariti (si sincer nu mi se pare mult ca te-a asteptat 8 luni, se poate si mai mult sau mai putin). Aici nu e vorba doar de frica, tu esti presata:
1.de el, ca poate nu va mai avea radare si te va parasi (chiar daca nu vrei sa recunosti asta),
2. de tine, ca te gandesti ca ai 19 ani si ar fi cayul sa o faci.
Sunt convinsa ca te simti asa pt ca nu esti pregatita cu toate ca iti doresi si apoi chiar daca tipul te iubeste si-l iubesti, nu e el cel pe care ti l-ai dori, nu e "tipul tau" cu toate ca te doare acum, altfel ar fi reusit sa te faca fericita si la acest capitol. Oricum succes si curaj!!!! Si nu te grabi, nu e cazul!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2