Masturbare

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de Speed2012 cu 12 ani in urma

Buna ziua!Sunt putin disperat!Am 16 ani si ma masturbez de vreo 3 ori cel mult pe saptamana.Vederea mi-a slabit foarte mult.Ma simt foarte slab psihic si foarte obosit (fara vlaga).Adica intr-un fel ma simt bagat in ceva din care nu pot iesi.Inainte sa incep sa ma masturbez eram un om perfect normal dar de atunci ma simt mereu stresat,nu imi aduc aminte de undelel lucruri,obosesc foarte repede si sunt foarte deplasat de situatie.Va rog foarte frumos sa-mi spuneti doua lucruri.Cum ma intorc la normal ca inainte si cum ma abtin de a mai face acest viciu?Accept un tratament orice numai sa scap.Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

adi (acum 12 ani)

e mult mai obositor sa faci sex cu o femeie adica e munca grea sa stii daca muncesti doar tu... dar s-o freci cu mana e foarte usor insa nu trebuie sa faci asa ceva prea des ci foarte rar odata la 3 saptamani asa pentru ca daca ejaculezi se pierde din maduva spinarii :)) si creerul secreta o substanta care dupa orgasm da senzatie de oboseala (echivalentul la 8 ore de munca fizica) .cel mai bine las-o in pace si folosesteo cand trebuie sa faci copii nenicule!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Speed2012 (acum 12 ani)

eu intreb asta pt un prieten pt k mia zis k vrea sa se lase ji nu jtie cum sa se recupereze

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doctorandus (acum 7 ani)

Asta ca daca te masturbezi pierzi din maduva spinarii nu stiu la ce sa o incadrez: la pseudologia fantastica, la delir mistic, la follie a plusieurs...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lorenaa (acum 12 ani)

Nu stiu ce iti doresti tu defapt sa iti spunem noi , cei de pe acest site ..... am vazut ceea ce ti-a scris adi si are dreptate in ceea ce spune , desi poate iti par amuzante unele lucruri care le-a scris dar totusi sunt adevarate. Despre efecte negative pot sa iti spun cateva : Masturbrea excesiva duce la slabirea sistemului imunitar, la slabirea vederii, a memoriei si multe alte elemente negative . E mai sanatos sa intreti relatii sexuale normale decat sa te masturbezi. Din punct de vedere psihic, masturbarea duce la anxietate, singuratate, nesiguranta si neincredere in tine, izolare fata de prieteni. Si masturbarea isi are rolul ei ,are si efecte pozitive nu doar negative , insa k orice lucru consumat / facut in exces dauneaza . Nu stiu ce varsta are amicul tau , insa ar putea incepe sa comunice mai mult cu persoane in care are el incredere , sa aiba o partenera in caz k nu are , asta l-ar ajuta mult daca ar avea o relatie stabila cu ceva fata. Sa incerce sa evite filmele si toate lucrurile care il fac sa devina mai "sensibil" si il imping spre masturbare . Iar daca totusi nu reuseste sa depasasca starea asta sau macar sa nu o practice asa des , parerea mea este sa apeleze la un medic de specialitate ( de exemplu un psihoterapeut) . Multa Sanatate si succesc in recuperare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. G (acum 12 ani)

Masturbarea NU DAUNEAZA FIZIC cu nimic. Daca vederea ta este slabita, mergi urgent la un control oftalmologic, e posibil sa suferi de o afectiune inca nediagnosticata. Daca te simti obosit, poate e bine sa faci analize de ficat, e posibil sa ai o afectiune hepatica. Masturbarea in exces poate dauna doar daca inlocuieste activitatea sexuala cu o femeie. Adica presupunand ca ai o prietena, preferi sa te masturbezi decat sa faci dragoste cu ea. Nu cred ca e cazul, asa ca nu ai de ce sa te ingrijorezi. Desigur, ce e mult strica dar daca acest act se intampla de 3-4 ori pe saptamana, este perfect in regula.
In alta ordine de idei, starea ta neplacuta se poate datora unui sentiment (nejustificat) de vinovatie. Pana cand nu vei avea o partenera stabila, nu ai de ce sa te "lasi" de masturbare. Daca nu te vei masturba se va acumula o tensiune sexuala care va termina prin a se exterioriza prin polutii (ejaculari) nocturne, in somn. Spermatoizii si sperma fabricata trebuie eliminate cumva. Asta iti arata ca corpul are oricum nevoie de acele ejaculari. Daca tu nu i le oferi prin act sexual sau prin masturbare, ele oricum se intampla. Macar sa simti si placere :)

P.S: Te rog nu asculta p***ai precum cele de mai sus cum ca prin ejaculare se elimina din maduva spinarii sau alte aberatii pe care pe cuvant, nu stiu cum le poate inventa si debita cineva!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lorenaa (acum 12 ani)

Speed2012 imi cer scuze k nu am citit cu atentie ceea ce a zis adi k iti provoaca masturbarea excesiva , acuma vad ce spune de maduva spinarii dupa ce a mentionat Dr.G in raspunsul lui la intrebarile tale . Oricum ma gandesc k este la mintea cocosului sa crezi asa ceva , insa oricum am dorit sa postez acest comentariu pt a sublinia faptul k tot ceea ce stim despre masturbarea excesiva o stim tot de la medici si din cursurile predate de ei ( noi studentii la profil medicina ) iar daca Dr.G a spus k aici sau spus aberatii sau prostii atunci acele aberatii si p***ai le predau medicii in cursul pe care il tin Dansi la facultate :) . In fine , fiecare cu parerea lui . Eu ti-am zis decat ceea ce am invatzat si cu ce am fost eu informata , nu am spus k sa te masturbezi de 3-5 ori pe saptamana inseamna k deja faci exces si am specificat k pe langa efecte negative , masturbarea are si efecte pozitive insa nu le-am enumerat, atata tot . Multa Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

benjamin (acum 12 ani)

Pai,sti,fara o vointa puternica e foarte greu sa te lasi de masturbare.Eu unul am 18 ani,si am un an de cand nu m-am mai masturbat.Am luat masturbarea ca un pacat,si am simtit aceleasi sentimente de vionovatie,doar ca erau asa de profunde,incat am inceput sa ma rog chear cu lacrimi ca sa scap de acest viciu,si sa fiu iertat de obiceiul meu prost.Dupa cateva sapt de rugaciuni si lupta spirituala,am reusit.Si abea de cand am scapat am inceput sa traiesc.Si nu vreau sa par ciudat,dar in realitate e vorba de un duh,caruia ii esti rob,dar prin rugaciune marturisirea pacatului si eliberare,scapi,da,si apoi cand vine ispita trebuie sa ai putere ca sa te infranezi dar e mult mai usor daca practici rugaciunea zilnica,ea iti da putere,si daca ti se par aberatii ceea ce zic,citeste biblia,suntem o tara crestina,dar prea putini cunoastem adevarul bibliei.Si este un verset foarte adevarat."Va rataciti pentru ca nu cunoasteti nici scripturile nici puterea lui Dumnezeu"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 12 ani)

Ce afectiuni se pot produce daca savarsitorul masturbarii sufera de hernie inghinala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 12 ani)

Sa stii ca aceste efecte negative pe care le ai sunt din cauza masturbarii,crede-ma. Daca reusesti sa scapi de masturbare vei scapa si de efectele astea. Si eu m-am masturbat vreo 3 ani si la fel ma simteam . Acuma ca n-o mai fac totul e in regula. Dar singurul medicament eficient pe care si eu l-am folosit este CREDINTA. Adica trebuie sa te rogi dimineata si seara sa mergi pe la biserica sa renunti la filme porno si alte chestii de genul asta. O sa vezi ca odata cu trecerea timpului frecventa masturbarii va scadea pana la 0. Mie prin metoda asta mi-a luat cam 1 an. E foarte greu sa scapi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cos (acum 10 ani)

Cat de banali sunteti voi astia cu credinta voastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Momaie (acum 11 ani)

Va ajutat credinta sa scapati si de polutiile nocturne

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pentru Dr.g (acum 11 ani)

Bah esti doctor de unde vine sperma ma nu din maduva spinarii?? si cum nu dauneaza ma atunci de ce am dureri abdominale ficat colon bazin dupa ce o fac?? dauneaza foarte mult fizic+ ca baiatu are dreptate uti de capul tau pun un lucru si uit unde, nu p***ai asa pop**atia mah "domn doctor" am experienta pe pielea mea dauneaza mult lasati-o draqului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Speed2012 (acum 11 ani)

Este foarte adevarat dauneaza este bine insa ca prietenul meu a inceput sa se lase si se simte din ce in ce mai bine.Are legatura cu coloana si spate si vedere si glas si mai multe daca nu stiti domnule doctor atunci de ce doriti sa induceti lumea in eroare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel (acum 10 ani)

Esti prost tare ! Pe cuvant !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel (acum 10 ani)

Esti prost tare ! Pe cuvant !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

labagyu (acum 10 ani)

fa p***a fara fryca nu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 10 ani)

Sperma alcatuita din lichidul seminal si spermi (spermatozoiz) ESTE SECRETATA DE TESTICULE !!!!!!! prin maduva spinarii se tranmite stimulul sexual proveni de la hipofiza, glnda endocrin situata in creier, acesti stimulti, da, trec prin maduca spinarii actic***a hormonii secretori de lichid semnal si spermi aflat in testicule care in timpul actului sexual vor fi ejaculati. Remarca *.. de unde vine sperma ma nu din maduva spinarii ??* este falsa de acolo vin doar stimulii excitatori, ei neprovocand dureri. Un exemplu simpu a unor stimuli il reprezinta efecul de *imi ploua in gura* in momentul in care observam un aliment apetisant. Simtit vreo durere ? ei bine si atunci stimulii rec prin maduva spinarii. Durerile lombare sau sacrale ale coloanei pot avea o alta prvenienta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Drug free ! (acum 10 ani)

Asculta...acest lucru il poti schimba numai TU ! Iti dau niste sfaturi pe care le incerc si eu si sunt sigur ca merg...nu mai viziona filme porno , nu mai consuma produese care dauneaza , dupa cum spune si numele pe care l-am ales , consuma foarte mule fructe si eu incerc si vreau sa reusesc sa beauu numai apa plata...fa sport , e un lucru important ! nu mai sta singur mult timp , stai in prezenta familiei ! Dar cel mai important roagate lui Dumnezeu si sunt convins ca vei reusi ! daca cazi ridicate , nu renunta ! nu tine cont de timp..."am rezistat o saptamana...waw ce bn ma simt...nu cred ca mai strica inca una ! " ...fi sincer cu Dumnezeu si asa putem reusi amandoi !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

John (acum 10 ani)

Trebuie sa te lasi imediat de acest pacat sa te masturbezi.este gresit cine spune sa o faci de 3-4 ori /saptamana.aceeasi greseala am facut si eu de vreo 4 ani.si a început sa ma simt rau ma dureau ochii capul dureri de spate îngrozitoare eram dezorientat uitam ce fac.mi se tulbura vederea stare de obosela simteam ca numai am vlaga in mine,jena.pana cand am inceput sa ma rog la D-zeu ca nu mai puteam suporta îmi venea sa ma masturbez în fiecare zi.am început sa-mi marturisesc pacatul sa ma duc duminica la biserica sa ma rog în fiecare zi rugaciunile de dimineata si de seara.am evitat sa ma mai uit prin reviste la filme.şi acum cu ajutorul lui D-zeu si cu rabdare am scapat de acest viciu ingrozitor îl consider ca nişte carbuni aprinşi ce-mi stau sub talpile mele acum am 3 luni şi ma simt mult mai bine pe zi ce trece e şi mai bine. Feriti-va de acest viciu care este distrugator. Eu sunt patit si stiu cum este.ACUM E ALTA VIATA AM ALTA VLAGA NU MA MAI SÎMT JENAT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

No-one (acum 10 ani)

Salut oameni buni !!! eu chiar incerc sa ma las de acest viciu ! cand ma duc la biserica sa ma spovedesc , nu am destul curaj sa ii spun preotuli despre masturbare! Uneori reusesc sa ma abtin 1 saptamana chiar mai mult dar dupa nustiu cum sa zic parca sunt cuprins de o febra! in prezent am 15 ani , iar peste doua zile este ziua mea de nastere si as vrea sa ma las ! am citit tot ce era mai sus ! am ramas cu niste idei !
Eu am incercat sa consum apa sfintita dimineata , sa ma rog , sa cant si eu anumite rugaciuni dar, nu reusesc sa ma las! daca cineva a mai trecut prin asta sau ma poate ajuta , il rog mult sa imi dea si mie un sfat! Eu cred ca fiecare are o mentalitate si un caracter total diferit de ceilalti si cred ca are nevoie de ceva special pentru el ! poate din ce am scris mai sus va puteti da seama cu ce m-ati putea ajuta si pe mine ! VA multumesc am incredere in voi si sper sa ma ajutati cat mai repede !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2