Dependenta de dragoste si sex

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Buna ziua.Incep prin a va multumi pentru ca existati si pentru ca m-ati ajuat. Citind articolele postate m-am regasit la depresie,dependenta de dragoste,iubire etc...Am fost crescuta de bunici de cand aveam cateva luni,de la ei am invatat aproape tot ce stiu si din cele traite zi de zi...Sufar,plang si ma inchid de fiecare data cand,cred eu ca sunt jignita si nedreptatita,sufar atunci cand sunt atacata pe nedrept si atunci cand dovedesc acele lucruri nu sunt luata in serios.Numai am prieteni iar cu familia nu pot vorbi pentru ca incep sa judece orice fac,cum fac,de ce,etc.Am momente cand as vrea sa mor,pur si simplu pentru ca simt ca rostul meu pe lume nu aduce nimic bun nimanui,nici macar mie..AM NEVOIE SA VORBESC CU CINEVA PENTRU A INTELEGE DACA INCEP SA INEBUNESC SAU PUR SI SIMPLU ASA ESTE VITA SI TREBUIE SA O IAU ASA CUM ESTE.Va multumesc si astept orice sfat si vorba buna din partea oricui.O zi buna tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

maria30399281 (acum 15 ani)

asta e bine :) cazuri reale nu ai ce zice :)vrei sa vb?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalin10111455 (acum 15 ani)

hmm da ce sa zic am citit articolul tau si m-am intristat, din cate am vazut in povestea ta esti cam sp***a de inger si e si normal dat fiind ca ai fost crescuta de bunici. bunicii pe langa taria lor de caracter si simplitatea lor ne transimt si sensibilitate care odata cu anii incepe sa se vada in caracterul nostru de zi cu zi. ce pot sa spun este ca ar trebui sa nu mai pui toate la suflet ca eu cred ca nu vrea nimeni sa iti faca rau intentionat pur si simplu ar trebui sa accepti anumite caractere al oamenilor din jurul tau sa fii tare si sa iti faci prieteni sa iti creezi o lume a ta cu persoanele dragi tie si o sa vezi ca incepi sa traiest indragosteste-te fa nebunii ca asta e viata odata trecem prin ea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teodora107 (acum 15 ani)

da...din pacate pentru mine ai dreptateee...pun aproape tot la suflet si de asta si sufar enorm...prieteni,numai am...m-am inchis in casa si cam atat...accept caracterul/ele celorlalti dar atunci cand ma ranesc,ma indepartez si incep sa refuz orice comunicare cu ei...chiar daca iubesc sufar,iti voi povesti in particular daca doresti.Mutumesc din suflet pentru tot si iti doresc numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

ma cam asociez cu tine, si eu am astfel de momente prea dese, dar viata mea e cu totul diferita si diferenta e ca aceste probleme nu se mai pot rezolva

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lupau1 (acum 15 ani)

Draga mea, nu stiu daca ai obiceiul de a citi, insa te rog sa imi permiti sa iti recomand o carte minunata. Cartea se numeste Femei care iubesc prea mult si este scrisa de o tipa pe nume Robin Norwood. O poti gasi in limba romana, editura Amaltea. Este o carte de auto-ajutorare, nu prea gust eu tipul asta de carti, insa nu stiu cum sa te conving altfel decit spunindu-ti ca mie aceasta carte mi-a schimbat viata. Sper sa o gasesti si sa iti placa sa o citesti si sa te ajute. Cit despre treaba cu bunicii, nu cred ca educatia este de vina. Nu cred ca se pune problema in termeni de vina, oricum. Bunicii m-au crescut si pe mine si datorita lor sint persoana sensibila si educata de astazi. Sensibilitatea nu este o boala, vreun handicap, este cel mult un mod de a privi si primi lumea. Parerea mea... In orice caz, iti doresc numai de bine si vei fi bine, ai sa vezi. C.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teodora107 (acum 15 ani)

Multumesc mult pentru sfaturi...voi cauta cartea cu pricina si o voi citi...Am un defect sunt sensibila iar educatia,cred ca o am...in rest sprer si imi doresc sa ai dreptate.Iti doresc tot binele din lume si mai mult decat atat.M

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana239110792 (acum 15 ani)

buna,am citit chiar toate ms atat ale tale cat si raspunsurile celorlalti mi-as dori sa te ajut cu ceva pentru ca te inteleg perfect ac***a in vedere ca si eu am c-am aceleas probleme ca si tine diferenta e ca eu m-am comformat vetii ptr ca despre asta e vorba "asta-i viata" si incerc zi de zi sa vad doar partea buna pe care eu sau tu sau toti ceilalti o alegem.Pot doar sa te sfatuesc sa cauti sa iti faci un prieten(a) cu care sa poti comunica,sa incerci sa te deschizi sa nu mai tii tot in sufletu tau si sa vezi intodeauna doar partea buna a vetii,sa stii ca viata nu consta doar in chinuri si suferinta daca deschizi ochii ai sa vezi ca viata e frumoasa depinde doar de tine sa o faci dupa placul inimii tale.te pup si iti doresc toate cele bune.succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teodora107 (acum 15 ani)

Buna.Cu ai mei nu vorbesc pentru ca stiu doar sa critice,sa judece fara a da dreptul la replica iar daca se intampla lucrul asta,din p***a si alte alinturi nu ma scot.Pentru ei sunt poate un om tamp care nu a reusit nimic in viata si in fiecare zi trebuie sa-mi aduca aminte lucrul asta.Am avut o relatie de aproape 1 an si ceva care din pacate sau din fericire s-a incheiat fara sa inteleg de ce...da,pot sa spun ca in aceea perioada incepusem sa ma deschid dar,nu foarte mult;in rest..prieteni numai am pentru ca am fost plecata din tara si mi-am dat seama ca acei prieteni nu erau tocmai asa cum credeam eu ca sunt. Crede-ma,totul merge prost iar eu numai reusesc sa vad viata asa cum spui tu...la un lucru,situatie,eveniment frumos trebuie,si mi se intampla sa am zile si saptamani.Pot sa iti spun cate zile sunt cu moralul la pamant si cate zile glumesc sau rad?Majoritatea zilelor fac parte din prima categorie ....Iti doresc sa fi asa cum vrei,sa treci peste probleme si sa ai tot ceea ce iti doresti de la viata.Te pup si imbratisez. M

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana239110792 (acum 15 ani)

buna din nou,,mi-ai scris ca parintii tai nu fac decat sa te critice si sa te alinte cu super cuvinte jicnitoare,,scuzama ca-ti spun dar cred ca acele cuvinte li se potrivesc de minune lor daca cineva din casa ta e prost sa stii ca sunt ei aceea aceea care isi ijosesc copii in loc sa ii incurajeze inseamna ca nu ar trebui sa ii mai faca un copil nu se face doar ca sa te distrezi trebuie sa ii oferi suport atat moral cat si fizic sa ii porti de grija si sa il ajuti in viata,,punei pe net sa le zic eu vreo doua sunt niste nesimtiti si niste tampiti sa se duca sa ia lectii de la cineva cum trebuie sa cresti un copil ..spunele tu daca poti asta din partea mea spunele ca ai o prietena care ii considera niste oameni fara suflet,,"""cadavre ambulante"",,sa te lese in pace si asa nu te ajuta cu nimic,spunele macar sa te lese sa iti traesti viata fara jicnirile lor patetice.sper sa reusesti sa faci ceva in legatura cu ei si cu viata ta.Te pup dulce si mai vorbim.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teodora107 (acum 15 ani)

Buna!Apropos de ai mei,nu am intimitateee,lucru destul de grav cred,pentru oricine...iar fapul ca am fost crescuta de bunici ne-a/ma indepartat de ei,sa zicem ca eu nu prea ii consider parinti iar ei ma considera,fata lor doar cand vor...iar vorbele bune,sfaturile le iau doar de la prieteni dar cum numai am,incerc sa le gasesc singura si dc gresesc st stiu ca eu sunt vinovata.Te pup si iti doresc o zi linitita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Zana1 (acum 15 ani)

Draga Mihaela!
Cele mai bune raspunsuri le poti gasi la un psiholog care te va ajuta sa treci peste pragul asa ... si eu am trecut printr-o astfel de perioada, ma trezeam ca stau in fata geamului cu gandurile mele si plangeam fara un motiv bine intemeiat. Dupa cateva sedinte la un psiholog mi-am explicat multe lucruri si nu mai sunt atat de sensibila. Nimic nu este intamplator si tot ce ni se intampla are o motivatie. Acum stiu de ce am rau de inaltime si multe altele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teodora107 (acum 15 ani)

Buna! DA,credca am nevoie sa vorbesc cu un psiholog pentru ca simt ca sunt la limita...Chiar vreau sa stiu de ce mi se intampla toate lucrurile astea,de ce ma afecteaza asa de mult,de ce sufar de fiecare data atunci cand sunt atacata verbal si de ce nu pot fi mai detasata.Multumesc mult pentru sfat.O zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Mie nu imi este clar daca dependenta de sex inseamna ca esti tentat sa faci sex cu mai multe persoane sau numai cu una singura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DANIELA11364137 (acum 15 ani)

buna Mihaiela,
Sunt Aurel din Arad,
Nu trebuie sa intri in panica,pentru ca sa te pot ajuta trebuie sa-mi spui ce probleme ai cu viata
viata este foarte frumoasa daca stii cum sa abordezi problemele !!
scrie-mi pe :[email protected]
Cu bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Dependenta de sex este de regula provocata de nevoia de serotonina, un hormon care se elibereaza in timpul actului ...acum dependenta de sex inseamna nevoia de a fi cu acel cineva care iti ofera lucrul acesta, deci atunci cand esti tentat sa faci sex doar cu o persoana dar care acea persoana sa-ti ofere satisfactia completa ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Dupa mine dependentza de sex se reduce doar la nevoia fireasca de a elibera stresu , surmenajul. dar parerea mea este ca nevoia de a face sex se reduce doar la o nevie banala de eliberare precum facem "pipi ...etc" normal sa faci sex e una sa faci dragoste e alta . dar pana la urma este o nevoie fiziologica care la uni oameni e mai mare sau mai mica .Cum o rezolvi cand ai un partener ....raspuns .Cu el sau manual :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

..practic asa e viatza , te-ai gandit sa nu mai pui atat de mult pretz pe ceea ce cred uni si alti despre tine (inclusiv rudele)in momentul cand te critica sau te ataca pur si simplu spunele ca nu te intereseaza ceea ce cred despre tine si ceea ce faci si cum faci , nu mai pune la suflet tot ce auzi , fa ceea ce vrei si cand vrei nu astepta ,drept sa-ti spun cred ca iti lipseste aceea persoana de langa tine cu care sa poti sa vorbesti despre tine , despre nevoile tale traieste viatza e scurta bucurate de ceea ce-ti place si uita tot ce e neplacut in viatza ta cum zice-ti voi femeile "traieste momentu"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: