Cum pot scapa de senzatia de urinare constanta ?

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de I27 cu 10 luni in urma

Bună ziua,acum cam trei săptămâni după ce am luat antibiotice din cauza unei răceli am început sa am simptome de raceala la burta ,simțeam mereu nevoia de a urina chiar dacă nu beam lichide ,usturime ,scurgeri albe .Am făcut analize de urina care au ieșit bune,am fost la doctor și mi s a spus ca este cistita ,mi s a prescris urinal akut și niște medicamente pe baza de uleiuri esențiale și albastru de metil. Am luat acel tratament, am luat biomicin urinar ,plicuri din acelea cu merișoare, ceaiuri de merișor și coada de cireș, am băut foarte multe lichide ,problema aproape a dispărut dar am rămas cu aceasta senzație Constanta ca am nevoie la toaleta chiar dacă am fost,este foarte incomod și ma deranjează de la activitățile de zi cu zi dar simt și un disconfort și senzație de arsura câteodată, de altfel când urinez simt ca ma chinui,ca nu se elimina tot ca mai apoi sa am nevoie iar .Dacă s a mai confruntat cineva cu aceasta problema ,ce ar putea fi sau ce medicament este eficient? Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

(acum 10 luni)

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti, precum senzatia constanta de a urina, disconfortul si senzatia de arsura la urinare, pot fi asociate cu infectia tractului urinar sau cistita. In cazul in care ati urmat un tratament adecvat pentru cistita si simptomele persista sau reapar, este recomandat sa consultati medicul pentru o evaluare suplimentara si ajustarea tratamentului.

Uneori, anumite tulpini bacteriene pot fi rezistente la tratamentul initial sau pot exista alte cauze ale simptomelor, cum ar fi iritatia uretrei sau inflamatia vezicii urinare. Medicul dumneavoastra poate decide sa va repete analizele de urina sau sa va trimita pentru alte investigatii suplimentare, cum ar fi o urocultura sau o ecografie a tractului urinar, pentru a exclude alte afectiuni si pentru a obtine un diagnostic precis.

Exista mai multe medicamente disponibile pentru tratarea infectiilor urinare. Este important sa urmati recomandarile medicului si sa finalizati intregul curs de tratament prescris, chiar daca simptomele se amelioreaza sau dispar, pentru a evita recidiva infectiei.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/infectiile-de-tract-urinar-la-femei-cistita-acuta-cronica-interstitiala-_589

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: