Cat de anormal e? raspuns medic

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de CamyVi cu 12 ani in urma

Sotul meu nu mai intretinere relatii sexuale de foarte multa vreme cu mine (ultima pauza este de 8 luni, inainte de asta 1 an); si nu intelege de ce este o problema, ca nu inseamna ca nu ma iubeste, si ca sunt nebuna ca-mi fac fel si fel de scenarii in cap.
Iar eu simt ca o iau razna si ca-mi pierd mintile.
In afara de asta este foarte dragostos, atent cel putin la suprafata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (50)

laura (acum 12 ani)

Pai nu este normal..atat timp,sa nu aveti activitate sexuala,si sunteti totusi tineri..nu zic in fiecare zi,dar nici in felul asta..e deja prea mult..eu zic sa vb cu el,sa-l intrebi ce se intampla,de ce nu mai are atractie d p d v d sexual..poate are pe altcineva..eu stiu ca un barbat normal,nu poate sta pe tusa,o perioada atat de lunga..sau poate are probleme de libidou sau potenta,trebuie sa vb,poate mergeti la medic si vedeti ce este de facut..daca nu este de natura medicala,eu zic sa te gandesti serios ca ar avea o relatie extraconjugala..si nu mai crede ce iti spune el ca ti se pare,astea sunt pretexte,sa se scuze..deci e chiar absurd..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CamyVi (acum 12 ani)

Am incercat sa vorbim, dar din pacate el nu vede o problema in asta sau imi spune ca se va intampla, invoca mereu tot felul de motive si de scuze. Mai nou am descoperit ca se uita in fiecare zi la filme porno ... Tind sa cred din ce in ce mai mult ca nu se mai simte atras de mine in felul ala .....chiar nu stiu ce sa mai fac..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DADA (acum 12 ani)

Daca se uita la filme porno s-ar puta sa se masturbeze si sa obtina satisfactie astfel. Nu este normal sa te neglijeze. Acesta este chiar un motiv de divort, faptul ca nu-si indeplineste indatoririle conjugale. Problema este delicata, dar lasa deoparte orice rusine si discutati serios. poti sa-l ameninti cu divortul. Sa traiasca singur, cu mana lui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cipan (acum 12 ani)

mai mult ca sigur in timp ce se uita la filme porno se masturbeaza,este mult mai simplu pentru el,nu este obligat sa satisfaca si partenera...rezultatul esta sa-l parasesti si sa-ti cauti un barbat adevarat,relatia sexuala conteaza f.mult in relatia de cuplu,lucru care putin il inteleg,sau nu-i dau importanta..asadar nu sta pe gandurii,esti tanara si timpul care trece nu-l aduci inapoi....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sandy (acum 12 ani)

Cred ca trebue sa te gandesti serios la o reletie extraconjugala pentru tine ca altfel situatia se agraveaza si nu cred ca exista remediu in cazul tau . Incearca sa va uitati amandoi la filme porno si incearca tu sa il atragi cu miscari tandre , o tentativa de masturbare si vezi rezultatul . Eu cred ca atunci te lamuresti cu adevarat daca se merita sa mai stai sau nu .
Bafta .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lelia. (acum 12 ani)

Atunci cand analizele medicale sunt bune, este indicat sa consultati un psiholog/ psihoterapeut.
Ar putea fi alte probleme, nu neaparat alta persoana in viata lui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lelia. (acum 12 ani)

Atunci cand analizele medicale sunt bune, este indicat sa consultati un psiholog/ psihoterapeut.
Ar putea fi alte probleme, nu neaparat alta persoana in viata lui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

,,Medicul panseaza ,doar Dumnezeu vindeca,, (acum 12 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

DACA TOT AM AJUNS LA ACEST SUBIECT AS PUNE SI EU O ANTREBARE? E POSIUBIL CA O FEMEIE SA NU AIBA 23 DE ANI CONTACT SEXUAL ? DUPA DECESUL SOTULUI? DE LA VARSTA DE 42 DE ANI A PUS PUNCT .?CAT DE NORMAL ESTE SI CE EXPLICATII SE POT DA?

VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DAN (acum 12 ani)

DOAMNA VAD CA SANT PERSONAJE CA RE IN LOC DE SFATURI NORMALE VA SPUNE SA DIVORTATI SAU SA AVETI RELATII CU ALT BARBAT .ACESTE SFATURI SANT RAU VOITOARE SI RAUTACIOASE.NU TREBUIE SA VA CERTATI CU SOTUL SAU SA DIVORTATI ,SA-L INSELATI. ASTA-I PURA MARLANIE ,RAUTATE .CU VORBA BUNA SI TACT PUTETI AFLA ADEVARUL .CREDETI CA ALTE RELATII VOR REZOLVA PROBLEMA DV .???NU ESTE FOARTE POSIBIL SA INRAUTATEASCA VIATA DV. DECI NU LUATI IN CALCUL ,DUPA PAREREA MEA ,DIVORTUL SCANDALUL ,INSELATORIA .DIPLOMATIA IN VORBA ,INBRACAMINTEA ,PROVOCATOARE(UN CHILOT TRANSPARENT ,CAT MAI MICUT ,GESTURI TANDRE ,VORBE SPUSE CU DRAGOSTE )POATE REZOLVA FARA VALURI MARI PROBLEMA DV. DACA DORITI SA VORBIM ,MA PUTETI CONTACTA PE ADRESA:[email protected]
dan bucuresti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Depinde cat de departe a ajuns, dar daca trec si 8-12 luni intre aceste relatii eu zic ca este grav. Si mai rau este ca nu constientizeaza cat rau va face la amandoi faptul ca se uita la filme de genul ala. Filmele porno sunt un drog, creeaza dependenta, duc la modificari ale secretiilor hormonale care duc la cresterea agresivitatii.
Trebuie sa va interesati mai mult despre efectele acestui drog si despre tratamentul care se face pentru a scapa de el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

biju (acum 12 ani)

Trec si eu prin asta.....Dupa amenintare cu despartirea si plecat de acasa l-am facut sa vorbeasca si au rezultat urmatoarele:
1. dupa 17 ani, atractia sexuala s-a transformat in .... iubire profunda si... ne-patimasa
2. libidoul scazut (din cauza lipsei atractiei si a pasiunii pentru computere) a dus la "rateuri" fapt ce a generat anxietatea de performanta....Si decat sa rateze, mai bine nu face.....si uite asa i-a trecut de tot.....
3. personalitatea mea puternica si dominanta m-a transformat in asa numita (in psihologie) "femeie castratoare de barbati".. Adica il inhib.....
Intr-un cuplu, la fel ca si intr-o cearta, nu exista doar un singur vinovat....Adevarul este intodeauna undeva la mijloc si nu poate fi gasit decat prin dialog/comunicare.
Consilierea matrimoniala este unicul remediu (la psiholog sau duhovnic, dupa credinta fiecaruia....). Si nu judeca cu mintea, judeca cu inima....Iubirea nu e matematica...
Nu acumula frustrari, ca te imbolnavesti de altele ....Adulterul/inselaciunea nu e o solutie, e un pacat....Fugi de acasa o saptamana, o luna (doar de demo....) ca sa-l faci sa vorbeasca despre problema. Si daca tot nu iasa niminc atunci....schimba cocosul....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioanik (acum 12 ani)

dar felatia ati incercat??poate ca este atras de alte tehnici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Irina Paraschiv MPsih. Irina Paraschiv este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna Cami,

Problema pe care o descrii poate fi incadrata la tulburari sexuale. Sotul tau poate refuza sau amana actul sexual cu tine dintr-o varietate de motive.
O solutie foarte buna ar fi sa apelati la un consilier de cuplu. Acesta poate sa discute cu tine si cu el si sa afle care sunt cauzele acestui comportament: pot fi diferite credinte irationale despre sine sau despre situatia in care va aflati.
Sper ca am putut fi de ajutor.
Pentru alte informatii ma poti contacta prin e-mail.

Irina Paraschiv
Psihoterapeut de orientare cognitiv compotramentala
Lifemap Consiliere si Psihoterapie
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sex si probleme sexuale.

maria (acum 12 ani)

La fel s-a intamplat si la noi,la inceput am zis ca e obosit,ne vad copiii,frica sa nu raman iar insarcinata,etc.,tot soiul de motive,am ajuns ,eu la 55,el la 59 ani si nu am mai avut relatii de ani de zile,suntem ca doi ....prieteni?nu,ne certam din orice,suntem niste bune cunostinte,mergem impreuna la cumparaturi,la doctor,rezolvam treburile casei impreuna .Atat.Ingrozitor de trist.nu stiu ce se intampla,sigur nu are alta relatie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

La barbati, "the sexual drive" adica impulsul sexual scade cu timpul, pe cand la femei nevoia de afectiune, continuata cu relatia sexuala ramane cel putin constanta daca nu chiar creste.
Poate din cauza asta este si la Hollywood moda ca femei mai in varsta sa aiba relatii cu barbati mai tineri?
Dar CamyVi are o problema mai grava, barbatul ei si-a orientat interesul sexual spre pornografie, asta este un drog foarte nociv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANA (acum 12 ani)

DIVORTUL NU ESTE O SOLUTIE. ADULTERUL NICI ATAT DAC NE CANDIM LA NOI SI LA D-ZEU. BARBATII IN GENERAL SUNT MAI VANITOSI, MAI PLINI DE EI SI NU PREA RECUNOSC ASEMENEA PROBLEME. IN GENERAL CRED CA DOAR FEMEILE SUNT CELE CARE POT AVEA PROBLEME SEXUALE. EU ZIC CA TOTUSI O DICUTIE MAI SERIOASA INTRE VOI DOI ESTE SOLUTIA CEA MAI BUNA, DAR NU NEGLIJATI NICI DISCUTIA CU UN SPECIALIST IN SEXOLOGIE DAR SI UN PSIHOLOG. IN CE PRIVESTE FELMELE PORNO NU-I NORMAL SAU CRESTINESC SA FACA O PASIUNE DIN ASTA ( CUM ZICEA CINEVA SA FIE UN DROG). ZIC TOTUSI SA DISCUTATI SERIOS FARA AMENINTARI, DAR FERM IN CE PRIVESTE FILMELE. SI NEGLIJAREA IN FOND A OBLIGATIILOR LA URMA URMEI, DE SOT, PRIETEN SI IUBIT. NU LASA SA SE DESTRAME CEEA CE ATI UNIT IN FATA LUI D-ZEU. DIPLOMATIE, RABDARE, SI CREDINTA TE VOR AJUTA SA TRECI PESTE ACESTE NEPLACERI. NICI O FEMEIE SAU BARBAT UN MOARE, DIN CAUZA ABTINENTEI DE LA SEX. CASNICIA ARE SI ALTE LEGATURI MAI TRAINICE DECAT SEXUL(IUBIRE, INTELEGEREA SI MAI ALES COMUNICAREA)
TI-AS RECOMANDA SA-I PROPUI UN CONSULT MEDICAL PENTRU DIABET. ARE MARE LEGATURA CU ,,CHEFUL BARBATULUI SI A FEMEII PENTRU SEX). IAR DIVORTUL SA FIE CHIAR ULTIMA SOLUTIE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandru Pavel (acum 12 ani)

Nu este nici o problema lipsita de importanta, nici un capat de drum. Citind ce spuneti si ce spun si unii psihologi, as inclina sa cred ca este vorba de mai multe lucruri care s-au adunat unul peste altul, asa incat nici nu mai stii uneori imediat care a fost motivul pentru care s-a declansat starea asta.
Este posibil ca el sa fie interesat si de alte aspecte ale relatiei erotice (nu vorbesc de lucruri percepute ca anormale, ci pur si simplu de alte aspecte).
Se spune, de obicei, ca e important ca cineva sa recunoasca ce problema are, dar uneori e nevoie de un impuls. Incercati, pentru un moment, sa spuneti dumneavoastra in locul lui ce problema ar putea fi. Ii puneti intrebari, incercati sa intelegeti. Ar putea fi vorba de lucruri pe care ii este rusine sa vi le spune, pentru ca va respecta foarte mult si va iubeste. Filmele porno, daca sunt, sunt neutre. Ca si un strain care te asculta si nu zice nimic.
Nu vreau sa para ca va minimalizez suferinta, dar trebuie lasate la o parte prejudecatile legate de rolurile fiecaruia, ca barbatul e asa si pe dincolo, ca femeia e in alt fel, ca avem nevoi etc.
Opt luni nu este o perioada uriasa (ganditi-va ca uneori in sarcina sexul nu este permis deloc, din motive de sanatate a mamei si copilului), iar faptul ca ati avut puterea sa rezistati si ca el si-a impus asta, inseamna ca va leaga ceva foarte puternic si important.
Nu renuntati. Relatia fizica, erotica nu este scopul in sine. Ea vine de la sine, cum a venit si dupa cele opt luni. E posibil sa fie o alta problema, chiar la amandoi. Ceva lucruri nespuse. Amintiti-va ce s-a putut petrece acum un an sau doi, asa incat s-a ajuns. Orice ar fi, trebuie trecut peste sau prin si va fi bine.
Nu adoptati imediat remedii si asemenea lucruri, cauzele ar putea ramane. Si chiar inainte de psiholog, vorbiti sincer unul cu celalalt, cu multa, enorma rabdare.
Cel putin la noi, unde a fost cam acelasi lucru, asa am rezolvat. Au trecut doi ani de atunci si e bine.
Succes si sper sa ne auzim pe aici, cu bine!
Alexandru Pavel.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 12 ani)

Ma simt obligata sa intervin si in acest comentariu: Camy, draga mea, mai bine mergeti la un consilier pe probleme sexuale, care sa va asculte, care sa inteleaga de fapt ce se intampla intre voi doi, sa il ajute si pe el sa-si depaseasca starea. Oamenii care lasa aici comentarii vad ca se apuca si fabuleaza (Alexandru, nu a zis Camy ca nu ar mai fi avut relatii sexuale de 8 luni, ai citit comentariul altcuiva) si te trezesti ca de fapt ai cu totul alte probleme decat cele pe care stiai tu ca le aveai initial. Din cunostintele mele de psihologie sexuala (care nu sunt putin, am studiat chestia asta in facultate), daca doua persoane se iubesc si exista atractie intre ele, aceasta exista la orice varsta, sunt cupluri care au viata sexuala si la 60 ani, ceea ce nu e deloc anormal, ci sanatos si benefic pt doua persoane care impart totul.
Oameni buni, nu mai scrieti cu litere mari, e foarte rau pentru vedere si oricum aveti o exprimare de clasa a doua, nu va mai chinuiti.
@Nirolf: pentru cat de smerit te tii stii cam multe chestii despre sex, dar iti spun eu ca nu se elibereaza nu stiu ce hormoni atunci cand te uiti la filme porno. Esti vax, ca de obicei, imi pare rau sa-ti spun asta.
Camy, iti doresc mult noroc cu sotul tau si sper sa va rezolvati problemele cu ajutorul unui specialist care dupa cum am spus chiar va intelege situatia si va poate ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Vedeti aici ce zice despre influenta pornografiei asupra sistemului nervos si endocrin. Poate ati scapat dvs. anumite studii in care au fost cercetate aceste efecte, atunci dvs. sunteti vax nu eu.
Camy a spus ca nu a avut relatii sexuale timp de 8 luni si apoi timp de 1 an, daca nu ati citit cu atentie ceea ce a scris ea atunci nu ma mir de lacunele dvs. din acest domeniu, ati citit doar ceea ce v-a interesat si ati ramas doar cu ceea ce ati vrut.
Iar eu nu sunt un tip smerit, dar eu nu pot sa ignor dimensiunea spirituala asa cum vad ca o fac tot mai multi romani, asa zisi "ortodocsi".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

americanu7700 (acum 12 ani)

waw....soro ...da cum potzi sa rezisti 8 luni de zile...fara sa te zmotoceasca nimeni...pentru mine si o saptamana e mult.....filmele porno afecteaza f mult activitatea sexuala a barbatzilor(aviz amatorilor.))...asa ca fa-ti un iubit...si ai rezolvat problema....bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3