Yaz + Postinor. Sarcina? Supradoza?

Sarcina Supradoza de capecitabina
Intrebare postata de vidra cu 14 ani in urma

Va solicit ajutorul pentru ca e prima zi de Pasti si medicul meu nu imi raspunde, si probabil nu va raspunde pana miercuri, iar cu greu am gasit o farmacie deschisa acum unde farmacista nu a stiut cum sa ma sfatuiasca.

Ideea e ca am uitat sa iau doua pastile de YAZ, din prima saptamana a blisterului, in felul urmator: vineri la miezul noptii trebuia sa iau pastila si am uitat-o, sambata a miezul nopti la fel, am constatat abia azi dimineata, cand le-am luat pe amandoua la 11 dimineata. (Deci pastila de sambata teoretic e inca in intervalul ei de 12h.) Duminica asta, la miezul noptii, o sa continuu cu pastila de duminica si tot asa.

Acum problema e ca am avut un contactact sexual luni noapte si conform prospectul YAZ asta presupune ca e posibil sa fiu insarcinata.

Asa ca am luat un Postinor.

Farmacista mi-a spus doar ca Postinorul nu contravine YAZ-ului si sa iau pilule in continuare normal, doar ca trebuie luat la max 72h de la contactul sexual. La mine au trecut 6 zile de la contact dar am calculat ca l-am luat la fix 38 de h de cand trebuia sa iau pastila de vineri, prima pe care am uitat-o.

Doar ca dimineata la 11am am luat deja cele 2 pastile uitate, la 2pm am luat primul postinor, la 12pm o sa iau pilula yaz iar la 2am o sa iau al doilea postinor. Asta inseamna ca fac o supradoza? Ce riscuri implica?

Multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

marialeea (acum 14 ani)

Din cate stiu eu si din ce scrie pe prospectul de la Postinor, parerea mea e ca l-ai cam luat degeaba: adica spune clar ca trebuie luat in maxim 3 zile de la contactul sexual, si nu de cand trebuia sa iei pastila de Yaz si erai protejata de aceste pastile. Eu nu am luat Yaz niciodata, dar cred ca e o regula general valabila la anticonceptionale ca, atunci cand uiti vreun comprimat, acesta nu trebuie luat dupa aceea impreuna cu cel care venea la rand. Deci ce ai facut tu nu a fost decat sa te "bombardezi" cu un aflux mare de hormoni. Dar ca si protectie nu prea cred ca ai reusit ceva.
Ca si riscuri... Te vei da, probabil, peste cap complet cu menstruatia, posibil sa ai stari f.proaste, sa-ti vina ciclul de doua ori intr-o luna, apoi sa nu-ti mai vina deloc la timp, dar altceva nu cred ca poti pati. Oricum, va dura ceva vreme pana te vei pune pe "linia de plutire". Pe viitor ai mare grija sa nu mai uiti pastila, iar cu Postinorul, anul asta cel putin, ar fi bine sa eviti sa-l mai iei. Oricum, vei vedea si singura ca iti va da stari proaste si nu cred ca te vei simti ok. Depinde si de organismul tau, cum va reactiona la hormoni.
Singura solutie pentru a vedea daca esti sau nu insarcinata va fi sa astepti sa vezi daca iti va veni ciclul la timp (cat de cat) si in cantitate multumitoare. Daca nu, mai bine te duci sa-ti faci niste analize de sange ca sa vezi daca ti s-a intamplat "pozna", sau poti face niste simple teste de sarcina.
Sanatate si numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 13 ani)

in prima zi de la ora 14:30 contact neprotejat amluat o pastila de estelle dupa 3-4 ore .......si am luat opastila de postnor in a doua zi la ora 15:20......mai am o pastila depostnor .....intrebarea e .....are e ceva grav daca o iau si pe cea ramasa maine ...sa stiu sa nu fac supradoza ...?.....va rog sa ma ajutati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: