Tensiune mica

Sarcina Travaliu si nastere
Intrebare postata de dannutza cu 13 ani in urma

Sunt insarcunata in 37 de saptamani si de cand aveam vre o 5 luni am inceput sa am probleme cu tensiunea (singurul medicament careil iau este magne b6 si la nevoie no spa)adica este mica dr mi a spus ca la inima nu am nimik dar tensiunea scade am ajuns si la 6 cu 4 .are cineva idee daca in conditiile astea as mai putea naste normal?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Ionescu (acum 13 ani)

La nastere corpul femeii da dovada de un randament incredibil si se autoregleaza asa cum este nevoie pe timpul nasterii astfel incat sa faca fata la cele mai multe probleme existente si care pot aparea.
Tensiunea este unul din factorii care se regleaza de la sine si fara nici un medicament in timpul nasterii. Am vazut cazuri concrete de tensiune foarte ridicata inainte de nastere csi are nu a cedat la nici un medicament, dar de indata ce a inceput nasterea, a scazut la valori absolut normale pana la incheirea ei. Corpul stie ce face si de ce face, medicina crede ca stie.

In plus nu stiti cu siguranta daca tensiunea arteriala scazuta este intreadevar o problema in timpul nasterii. Insa de cel luati magne B6 si no-spa pt. tensiunea scazuta ?
Unde scrie ca ar fi medicamentele potrivite la aceasta afectiune cand nici macar cauza ei nu este cunoscuta ?
Tensiunea darteriala depinde si de randamentul inimii, care la nastere este stimulata dupa nevoie.

La nastere va trebuie mai multe incredere in Dumnezeu si mai mult curaj. Frica nu este buna la nimic.
Din pacate medicina din ziua de azi face o gramada de frica neintemeiata si panicatoare le gravide
ca sa le faca sa se hotarasca pt. o cezariana. Cezariana aduce mult mai multi bani maternitatilor, clinicilor si doctorilor (chiar si spaga oficiala de la cezariana este mai mare, cititi pe adevarul.ro).
Este din pacate o tendenta nesanatoasa si sistematica pt. inlocuirea nesterilor normale cu cezarienele.

Insa este o diferenta mare intre imunitatea unui copil nascut normal si cel a unui copil nascut prin cezariana. Asa ca nu va lasati infriscosata de afirmatiile medicilor si de "problemute", cele mai multe cezariane se fac in mod absolut inutil si spre daunele mamelor si copiilor.
Cea mai noua si absurda metoda de infricosare este cea adresata gravidelor care poarta ochelari si suna de genul "vi se dezlipeste retina si va sari ochii la nastere, daca nasteti normal".
Multi chiar cred ca asta se intampla des. Insa de daunele aduse de narcoza, incizie, medicamente si alte lucruri induse de cezariana nu prea va spune nimeni adevarul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

:)) (acum 13 ani)

Ginecologul ce v-a spus? Ce s-a scris mai sus mi este o aberatie!

Tineti cont de sfatul medicului obstretician!
chestia cu "vi se dezlipeste retina si va sari ochii la nastere, daca nasteti normal".:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) sa mori de ras nu alta
Hai sa va spun ca medicul ginecolog nu are voie sa faca astfel de afirmatii, in cazul in care aveti afectiuni ale ochilor sunteti obligat sa aduceti medicului ginecolog o expertiza medicala de la oftalmologie ( spital nu privat) si daca in acea expertiza este mentionat ca nu puteti naste normal din acesta cauza, se efectueaza cezariana.

Poate ar fi mai bine ptr linistea dvs sa faceti o vizita la cardiologie si sa vedeti ce va sfatueieste cardiologul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

Buna, Dannutza. Probleme cu tensiunea a avut si cumnata mea la ambele sarcini, medicii ginecologi care i-au monitorizat sarcinile i-au spus ca asa reactioneaza organismul ei la transformarile care se produc in corp din momentul in care a ramas gravida. Evident ca nu a luat nimic (nici macar Magne B6, cum ti s-a dat tie), ci i s-a dat voie sa bea o cescuta de cafea nu foarte concentrata, dimineata. Altceva ea nu a luat si sa stii ca intr-adevar nu se simtea bine deloc din cauza acestei tensiuni scazute! De la cardiologie i s-a spus ca nu are nimic functional, medicul cardiolog spunandu-i exact acelasi lucru ca si ginecologul, si anume ca inima e OK dar ca asa se comporta organismul ei in sarcina. La a doua sarcina a patit la fel, si stia deja cum sta povestea. Singurul sfat care i s-a dat a fost cel cu ceasca de cafea pe care sa o bea dimineata si, la nevoie, cand ii era f.rau si avea ameteli mari din cauza tensiunii scazute sa mai ia numai o singura gura de cafea si sa incerce sa stea culcata. Iar cand se scula din pat, nu avea voie sa se ridice brusc, ci incetisor, pentru a nu i se face rau (ea avea niste stari aproape de lesin din cauza acestei tensiuni scazute). Si apropos la comentariul "doctorului" Ionescu, nu i-au "iesit ochii din cap" deloc la nastere si nici nu "i s-a dezlipit retina" (ha-ha-ha!), ea a nascut normal ambii copii si sa stii ca sunt sanatosi iar nasterile au mers perfect la amandoi. Deci...
Incearca sa discuti mai in amanuntime cu medicul care iti monitorizeaza sarcina, cere-i sfatul la ce ti se intampla, eventual o vizita la un cardiolog cred si eu ca nu iti strica, nu de alta dar ca sa te linistesti. Intreaba medicii (si pe ginecolog, si pe cardiolog) daca ai voie sa bei putina cafea pentru a-ti mai ridica un pic tensiunea. Vezi ce spun ei si... chiar asa sa si faci!
Sanatate multa, tie si lui bebe, si nastere usoara!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Cafeaua este o foarte puternica toxina pt. organism si cu atat mai mult pt. fat. Faptul ca este recomandata de medici nu o face deloc mai nevinovata. Cafeaua excita si inima si acest lucru face sa creasca tensiunea.
Insa a excita inima cu o otrava este o mare p***ae si mediciii, daca s-ar gandi bine la efectul cafelei pt. hipotensiune si-ar da seama si de la ce provine des aceasta.
Exista remedii homeopate care maresc in mod natural randamentul inimii fara a toxifia corpul si mai ales sangele, de care depinde si sanatatea viitorului copil.
Orice altceva este mai sanatos pt. gravide decat tocmai aceasta cafea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dannutza (acum 13 ani)

multumesc ptr pareri intr adevar si mie medicul ginecolog mi a spus de putina cafea dimineata,la prima sarcina nu am avut probleme cu tensiunea si am nascut normal si pelvian nu ma intereseaza sa mi se faca cezariana eu tind catre o nastere normala numai daca este cazul as opta ptr cezariana.la cardiolog am fost si mi a spus ca la inima nu am nimik.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aura (acum 13 ani)

danutza si eu am avut tensiunea foarte mica am avut-o 7 dar eu mancam foarte sarat cu toate ca stiu ca in sarcina nu prea e bine sa mananci sarat ca ti se umfla mainile si picioarele.Oricum mie nu mi-a afectat cu nimik fatul faptul ca mancam sarat.De la sare mi-a crescut tensiunea si ma simteam chiar foarte bine.Dar as vrea sa te intreb nu te simti foarte obosita lipsita de vlaga?ca eu din cauza tensiunii mici lesinam foarte des chiar am lesinat de 4 ori incepand cu luna a 5-.a.Daca nu-ti place sa mananci mai sarat cel mai bine pentru cresterea tensiunii e sa bei foarte multe lichide in special apa 2 litri si vei vedea ca-ti va creste imediat.Incearca sa dormi pe partea stanga are o foarte mare legatura cu tensiunea daca vei sta pe partea dreapta vei observa ca te simti foarte obosita.In felul acesta vei elibera si vasele sanguine mari de presiunea la care le supune uterul.Nu-i nimic rau sa dormi si pe partea dreapta in sarcina dar cum ai probleme cu tensiunea e mai bine pe stanga.Eu ti-as recomanda sa nasti natural durerile dupa cezariana sunt mult mai mari decat durerile pe care le simti in momentul travaliului si al expulziei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dannutza (acum 13 ani)

multumesc frumos Aura, e adevarat ca eu nu prea manac sarat de fel ,este adevarat si ca atunci cand beau lichide mai multe(mi s a spus atunci cand simt ca imi scade tensiunea sa beau ceva carbogazos) imi este mai bine si cel mai bine ma simt cand dorm pe partea dreapta.atunci cand imi scade tensiunea sunt foarte obosita de parca as fi urcat cine stie ce munte,asta mi se intampla cam din luna a 5a dar mai acute sunt acum de vre o luna cand ametesc nu prea pot sta in picioare si ma sufoc.dar eu optez ptr nastere normala,cum am optat si la prima nastere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valentina (acum 13 ani)

Am intrat in a 4 luna de sarcina si de vreo 2 saptamani am scaderi de tensiune urmate de ameteli si ritmuri cardiatice slabe ce ma derajeaza foarte mult cand respir si ma obosesc .Ce ar trebui sa fac?Sper ca nu este vreo problema in legatura cu sarcina.Astept raspuns.multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 12 ani)

Ionescule esti cu capul!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 12 ani)

Ionescule esti varza!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 8 ani)

buna ziua ma numesc mădălina am 29 de ani si am probleme cu tensiunea cate odată o am 12.8 si acuma ami scade la 10.4.10.5 nu stiu ce sa iau sa-mai iau crească am băut apa am loat de3cu magneziu si degeaba am fost si mia facut la inima aciekieu dar deceaba .si ma simt ametita si mie spmn tot timpu .va rog sp ceva...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: