Scurgeri maronii in sarcina

Sarcina
Intrebare postata de OANA-MIHAELA84805 cu 12 ani in urma

Buna ziua.
Am fost miercuri in vizita la un dr ginecolog pentru a-mi confirma sarcina. La ecografia transvaginala nu s-a putut vedea fatul deoarece ar avea o varsta prea mica, in schimb mi-a zis ca peretii uterului s-au ingrosat si ca e pare a fi o sarcina incipienta. Problema e ca astazi mi-a aparut o scurgere maronie, in mica cantitate si am mici dureri de burta. Ma sfatuiti sa apelez de urgenta la medic? Ce credeti ca se poate intampla? Sunt foarte nelinistita si mi-e teama pentru bebe. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (28)

Magda (acum 12 ani)

Si eu am patit la fel, medicul de garda care m-a consulatat mi-a prescris o reteta (nu imi aduc aminte ce anume, sunt 4 ani de atunci) si mi-a zis sa revin la control cand termin. La intrebarea ce se poate intampla a avut un raspuns de genul " las ca esti tanara, vorbim dupa tratament" . Norocul meu a fost farmacista care de la care am luat medicamentele, mi-a explicat ca acest lucru e oarecum normal, ca sarcina se fixeaza si sa nu ma sperii ca nu-i grav. Cel mai bine ar fi sa te vada un medic, chiar daca nu-i nimic... sau nimic grav mai bine sa fii linistita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Poate sa fie intradevar sangerarea de nidatie, ceea ce spune si Magda. Adica atunci cand embrionul se fixeaza pe peretele uterin.
Pe de alta parte ma gandesc ca daca sangerarea persista si apar si dureri de burta trebuie neaparat sa te vada un medic, sa nu fie cumva sarcina ectopica (extrauterina adica).
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OANA-MIHAELA84805 (acum 12 ani)

Multumesc mult de ajutor! Am fost vineri la medic si mi-a dat progesterol si mi-a zis ca nu stie de unde a fost scurgerea maronie pentru ca colul era inchis la momentul la care m-a vazut. Scurgerile s-au oprit si nici burtica numai doare, am facut niste analize, sa vedem luni care este rezultatul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra520 (acum 12 ani)

Sunt insarcinata in 7 saptamani si 4 zile. De cateva zile am niste sangerari maronii in cantitati foarte mici.Ieri am fost la urgente,mi-a facut un eco transvaginal si mi-a spus ca totul este in regula,ii batea inimioara si atata timp cat nu am sangerari mai mari cantitativ decat o zi normala de CM,febra mare sau dureri,pot sta linistita. Mi-a mai spus ca este posibil ca pana la 3 luni cand se instaleaza sarcina sa tot am astfel de sangerari,dar este si foarte posibil sa fiu amenintata de un avort spontan.Sunt in Spania,iar aici nu mi s-a oferit niciun tip de medicamentatie pt mentinerea sarcinii.Ma gandesc sa ii spun mamei mele sa-mi trimita ceva din Romania,nici nu stiu ce sa fac,sunt disperata...imi este foarte teama sa nu pierd aceasta sarcina, credeti ca sunt grave aceste sangerari ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 10 ani)

in Romania medicul meu mi_a dat utrogestan de 200 de doua ori pe zi si nospa de 80 de trei ori pe zii dar am scurgeri in continuare e atat de stresant cand nu stii ce sa faci nu pot sa imi mai revin deoarece nu stiu la ce sa ma astept

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chitoiu ana (acum 10 ani)

Buna sunt ana am fost insarcinata in 11 saptamani ieri ma apucat durerea de burta si spate ma lasat ma lua si imi venea putin sange maroniu pana seara misa rupt apa si am facut hemoragie am pierdut copilu dute la orce durere nu astepta sau sangerare nu sta pana o sa fie prea tarziu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 10 ani)

Ana imi pare foarte rau pentru pierderea ta si eu sunt tot in 11 saptamani si saptamana trecuta am fost bocna de racita am facut si febra si apoi cand am vazut o pata mica maronie am fugit la urgente.spre norocum meu bebe e bine insa doctorita mi-a dat o garmada de pastile (sunt in italia) si cum amvazut antibiotice nu am luat nimic in afara de paracetamol .Acum ma simt bine :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 10 ani)

Buna fetelor,sunt Laura si ma bucur sa va cunosc! CM de luna trecuta nu a sosit, ieri mi au aparut niste scurgeri maronii,sunt atenta si urmaresc fiecare pata,ne dorim un bebe foarte tare si tocmai de aceea monitorizez totul ,la urinat nu este absolut nimic,putin pe hartie,dupa treaba mica spalare, totul curat pana la urmatoarele scurgeri maronii,sange deloc! In urma cu 2 luni am facut un tratament pt infectie urinara, poate fi vb de o dereglare sau sa nu mi pierd speranta? Ciudat este ca sanii nu au suportat nicio modificare,la CM ma dureau,mariti .....acum nimic! Sper din tot sufletul sa fie un bebe sanatos,am 36 ani sotul 29 suntem impreuna de 7 ani si nu am ramas niciodata,problema vine din partea mea,complicatii,operatie la coloana,stress enorm insa in ultimul timp am inceput sa mai zambesc si sper sa fie asa cum imi doresc ca sa i pot da o veste minunata, abea astept sa fac un test,imi este cam frica,mai astept putin,am facut la teste.............vreau 2 linii magice!!!!!! Va pup si scrieti mi daca aveti timp,va rog,incurajati ma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 9 ani)

Buna! Cred ca sunt insarcinata, mi a intarziat menstruatia si am facut 2 teste, rezultatul fiind pozitiv. De vreo cateva zile cam din perioada in care trebuia sa am menstruatie am scurgeri de culoare maro si dureri asemanatoare celor premenstruale. In urma acestu lucru m-am speriat si am fost la urgente.Mi a facut o ec transvaginala iar raspunsul a fost k nu se vede nimic...Exista 2 motive:unul-sarcina mica si nu se vede , doi- sarcina extrauterina ceea ce imi doresc din tot sufletul sa nu fie ....am 28 de ani ar fi prima sarcina si am ceva timp de cand incerc In fine mi a dat analize la sange azi voi lua rezultatul.Mentionez k nu mi-a dat tratament pt scurgeri sau dureri nu stiu daca aici (Italia) se procedeaza diferit de Roamnia. Sper k am fost de ajutor cuiva cum si intamplarile altor mamici mi-au fost mie....Sanatate si mult noroc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 9 ani)

buna ziua!sunt noua pe aici si vin si eu cu o probl. am 24 de ani ultimul cm lam avut pe 21 iulie. pe 29 iul si 1 aug am avut contact sexual neprotejat in urma caruia am luat escapelle. de qt simt o durere fe burta de parca as fi racita sau ca ar trebui sa imi vina menstruatia. pe 3 si 5 aug am avut iar cs neprotejat insa mu am mai luat pastila. sunt f atenta la simptome si ieri am obs pe slipul alb o mica scurgere colorata usor maronie. e posibil sa se fi instalat sarcina? ma gandesc ca e prea devreme, CM ar trebui sa imi vina c-am pe 19-20-21 Aug. nu sunt pregatita de sarcina. va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rene (acum 9 ani)

Dupa capul tau de studenta eminenta care a si terminat prima facultatea, te rog sa mi explici cum o fiinta superioara aka Dumnezeu ar putea refuza viata vesnica a unui suflet de copil doar pentru ca el nu a fost botezat. Pai ce vina are pruncul? Ca singur nu se poate boteza! Oare fie Dumnezeu asa de crud incat sa i timita la ''''''''cazan'''''''' pe atatia prunci stinsi la nastere? MAI soateti va capul din fund si din cartile popilor si ganditi cu capul dumneavoastra. Doamna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 8 ani)

Asta vara am avut o sarcina de 9 sapt .... in momentul aparitiei acestor scurgeri maronii, am pierdut sarcina ... aveti grija!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi (acum 8 ani)

Bună dragelor.am și eu o problema asemănătoare.sunt însărcinată în 15 săptămânii,acum vreo 4-5 săptămânii am avut niște scurgeri maronii,am fost la medic,mi s a făcut eco și mi s a spus ca nu este nimic îngrijorător! De vreo doua săptămâni aceste scurgeri maronii au reapărut și sunt prezente permanent.țin sa precizez ca sunt în Anglia și deja am fost la programarea cu moasa acum 3 săptămâni Iar atunci mi a zis sa aștept sa ma sune pentru o noua programare însă cum v am spus intre timp mi au apărut aceste scurgerii maronii persistente zilnic și în plus cam de aceeași perioada am și răcit foarte puternic,am o tuse ce mi zguduie plămânii și mucoasa în gât.ce ma sfătuiți?sa aștept programarea moasei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11570605615 (acum 4 ani)

Buna, și eu am aceeași problema cu scurgerile astea :(... nu am dureri deloc !
Sunt însărcinată in 16 săptămâni și de vreo 4 zile am aceste scurgeri maronii, am fost deja in 4 zile d 2 ori la medic(la spital și la medicul meu ). Amândoi mi-au zis același lucru, sa stau liniștita ca bebe e bine, colul e ok, placenta și ea .... totul e perfect ! Nu înțelege nimeni de ce am aceste scurgeri.
Nu am primit medicamentație, pentru ca nu are pentru ce sa îmi dea, a spus.
Cum a decurs totul la tine ? 🙍🏻‍♀️

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 8 ani)

Buna dimineata mamelor
Am si eu o problema....am 21 de saptamanii de sarcina...aseara am avut o durere la uter,si azi dimineata am fost la doaleta si am vazut scurgerii maronii...trebuie sa ma ingrijorez?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxana (acum 8 ani)

Raluca in cazul in care nu te-ai dus inca la medic te sfatuiesc sa o faci. Eu la 21saptamani am pierdut sarcina .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anonim (acum 8 ani)

Fetelor, cel mai bine este sa mergeti la medic la orice semn de ingrijorare. Eu am pierdut o sarcina la 23 de saptamani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magdalena (acum 8 ani)

Buna seara.Am 21de ani însărcinată in 6 saptamâni.In urma cu o zi am gasit pe chilot niste pete marini ,seara am ajuns la urgentă ,mi sa spus ca a avut loc o întrerupere de sarcina mi sa dat o rețeta de antibiotice si mi sa transmis sa consult a 2zi un alt medic.Azi la consult mi sa spus ca totul este in regula iar la ECO mi sa spus ca sarcina este vizibila dar nu imi pote spune cu siguranta daca bebe este bine si mi sa dat un tratament de urmat însă eu inca mai am scurgeri marini iar sânii nu mai ma dor .Sunt foarte incrijorat.Asi dori o parere va rog.Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana (acum 7 ani)

Am 40 de ani si acum doua zile am facut testu de sarcina si a iesit pozitiv insa pe mine ma nelinisteste ca am niste scurgeri maronii nu foarte ambundente am fost la doctor si mi-a spus ca e sarcina prea mica nu se vede mi-a facut testu de sange care a confurmat ca sunt gravida si mi-a spus doctoru sa ma duc la control peste o saptamana precizez ca nu am nici un simtom nu sani mariti nu nimic gretuti sau altele nu am niciun copil si imi doresc foarte mult am avut o sarcina extrauterina la 37 de ani acum cred ca dumnezeu a facut o minune sper din tot sufletu sa fie bn

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana Maria (acum 7 ani)

Buna mariana..ce ai mai facut..cum e sarcina..esti ok..si eu imi doresc ff mult un bebe..am 37 ani..de 11 ani asteptam ne controlam..speram.in fiecare luna..citesc mereu cu mare tristete ..ca suntem muuulte cele care nu reusim sa avem bebelusi :(((

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2