Scleroza multipla si sarcina

Sarcina
Intrebare postata de appleana cu 14 ani in urma

Buna seara,

De curand sotul meu a fost diagnosticat cu scleroza multipla. Ne dorim foarte mult un copil si as dori sa stiu daca raman gravida exista riscul sa se transmita genetic la copil acesta boala?
Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

raluca (acum 14 ani)

Buna Appleana,

Banuiesc ca daca sotul a fost diagnosticat cu scleroza i s-a prescris si o medicamentatie pentru aceasta boala. Nu am citit pe nicaieri si nici nu am auzit ca aceasta boala s-ar transmite genetic.

Dar, parerea mea este mai intai sa urmeze acest tratament pe care l-a primit de la medic si apoi daca s-a vindecat poti sa ramai insarcinata fara riscuri.

Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica18478058 (acum 14 ani)

BUNA
Dupa cum se stie sm este o boala autoimuna si nu genetica.
Daca ai fi tu diagnosticata ar fi o problema,in sensul ca nu iti permite medicatia ..cat despre trat s-ar putea sa dureze mult si bn....nu o spun cu rautate ci din punctul de vedere a unui posesor de sm din 2005
ASA CA LA TREABA........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Cauza screlozei se pare ca este necunoscuta dar aceasta ar putea implica un factor genetic deoarece riscul de aparitie a screlozie multiple la o persoana este usor crescut daca unul din parinti a avut screloza. Screloza este posibil sa se manifeste la copiil mai tarziu dar sansele sunt mici.
Din cate sti screloza multipla este o maladie incurabila dar cu ajutorul tratamentelor si exercitiilor se poate ameliora.
Indicat ar fi sa discuti atat cu neurologul sotului cat si cu ginecologul si sa aflii parerea lor
Sanatate multa si sa auzim de un bebe

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Angy1138864 (acum 14 ani)

daca va mosteni bebe al tau nu va sti nimeni exact cum nu se cunoaste cauza boli.dar trebuie sa ai incredere in d zeu sa mergi inainte .eu am boala asta de 5ani nu stiu pe nimeni din partea parintilor sa fi avut asa ceva deci mergi inainte.eu am baiatu mare are 15 ani dar nimeni numi poate garanta daca va avea coplilul meu sau nu boala aceasta .boala sotului tau poate fi usoara depinde si de el dar si de tineconteaza f mult sprijinu asa ca fi alaturi de el si veti trece peste tot .va doresc sanatate multa si curaj

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 8 ani)

De pe 01.09.2015 o sa intrerup tratamentul cu betaferon si peste cateva luni imi doresc un bebe. Aveti ceva safturi pt mine? Daca mai sunt femei care au avut sarcini , cum au decurs? cum a-ti nascut ? multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eduard (acum 8 ani)

EU am SM si sotia mea a nascut 2 ani in urma si copilu meu e sanatos .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela (acum 7 ani)

Buna ziua!
Si sotul meu are s.m si urmeaza tratamentul cu interferon pe care nu-l poate intrerupe.
Noi mai avem un baietel care acum are 8 ani
conceput inainte de a stii ca are sotul s.m si am mai vrea sa-i mai facem un fratior sau o surioara.
Afecteaza cu ceva interferonul daca vreau sa raman insarcinata.
Va multumesc.
Sanatate tuturor!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: