Ruperea in timpul nasterii raspuns medic

Sarcina
Intrebare postata de IuliaLya cu 13 ani in urma

Buna mamici ... eu am 17 saptamani si 3 zile. Sora mea avea ce a nascut de 5 zile si sa rupt sau poate ca au taiat-o ei ptr ca a nascut natural.Am inteles ca nu e dureroasa nasterea in general pe cat cusaturile si scoaterea plancetei care cica se lipise de spate...Voi ce imi puteti spune ...la majoritatea nasterilor naturale se rup mamele sau le taie medicul?Depinde ceva de noi viitoarele mamici ca in timpul nasterii sa nu ne rupem sau sa nu trebuiasca sa ne taie si sa ne largim destul? Dar de planceta ce imi puteti spune?cum functioneaza?Am inteles ca trebuie sa dormim mult pe parti si sa stam cat mai putin pe spate sa nu se lipeasca.Prea multe despre sarcina si despre nastere nu stiu si sa fiu sincera din ce am vazut la sora mea ma facut sa am o frica ma chear sunt terorizata de momentele care vor urma.Astept raspunsuri cu ideei si pareri .Nastere usoara la toate.Va pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

analis (acum 13 ani)

eu cred ca cel mai bine e sa te taie ei atunci..mie mi au facut anestezie locala si a fost minunat ...in clipa aia am scapat de toata presiunea...te i9nteleg ca ti e frica..cui nu e??dar mai bine nu te mai gandi...te stresezi degeaba...fiecare corp e unic...si crede ma ...........cand il vezi uiti de toate.....mult curaj!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaLya (acum 13 ani)

deci pe tine tea taiat si dupa anestezia facuta nu ai mai simtit nimic§? caci sora mea zice ca simtea cu tot cu anestezie, si o auzeam cum tipa de durerea.Curaj curaj asta imi spun totzii dar nu sunt timpul care sa fiu obisnuita sa sufar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Maria Petrica MDr. Maria Petrica este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Epiziotomia sau "taierea"aceea la nastere o face ginecologul daca vede ca,la iesirea capului copilului,orificiul e prea mic si exista iminenta ruperii perineului.Taierea e preferabila,pentru ca e mica,controlata,iar marginile nete ale ei pot fi cusute cu un fir.Daca ar lasa sa se rupa,ruptura ar fi mai mare,necontrolata,ar rupe mai multe tesuturi si marginile ar fi neregulate si mai greu de reparat. Sfatul meu e sa nu te gandesti la aceste amanunte,pentru ca toate trec si le amplifici anticipandu-le;mergi cu incredere in medicul tau,ca stie ce face,iar tu nu te gandi decat ca vrei un copilas.. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sarcina.

IuliaLya (acum 13 ani)

In ce consta anestezia peridurala dar ceea epidurală, cand trebuie facuta ?? pot sa o cer sa mi se faca sau e doctorul care decide daca trebuie facuta anestezie sau nu? Mi-a spus doctorita ca imi face injectie pentru dilatare,cum si cat ajuta aceasta.E posibil sa nu se mai ajunga la tariere daca se face aceasta injectie pentru dilatare. Va multumesc ptr sfaturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eliza (acum 10 ani)

cum se naste copilul da nu ti face injectie de durere sau te pune pe masa
si te lasa asa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

analis (acum 13 ani)

SA STII CA,cel mai greu..ca sa spun asa, e pana iese capul copilului..si cate femei nu nasc zilnic,...cred ca experienta asta ne apropie de copil..eu mai vreau un copil...dar daca as sta zilnic sa ma gandesc la ce se intampla atunci...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ama (acum 13 ani)

Eu stiu ca pe majoritatea le taie "din oficiu" Atunci nu doare, dar doare dupa. Mi-am vizitat o prietena la maternitate si statea intinsa in pat pe un colac gonflabil pt copii... Nu putea sa se aseze... Si avea 21 de ani. Din cate stiu, toate femeile se largesc dupa ce nasc, desi ele zic ca nu e asa. In plus, unele dezvolta incontinenta urinara (desi in zilele noastre mai rar). Din aceste motive, eu as naste prin cezariana.
Sanatate multa si sarcina usoara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana10 (acum 13 ani)

Cele mai multe raspunsuri referitoare la placenta le vei gasi la dr.unde mergi lunar la consult..el este in masura sa iti dea toate sfaturile referitoare la pozitia de stat in picioare sau culcata etc...(si eu am avut placenta lipita pentru ca am lucrat in mediu toxic dar s-a dezlipit fara probleme in momentul nasterii).
Referitor la nastere eu pot sa-ti spun povestea mea(pentru ca fiecare mamica are o poveste si mai mult ca sigur ca aceast difera de la mamica la mamica)deci povestea mea nu poate fi si a ta ..etc..
La prima nastere copilul a avut 4,5 kg si automat a trebuit sa ma taie.Taietura a avut 5 fire si a fost ok.Durata de refacere dupa nastere referindu-ma la taietura este cam de 3 saptamani.Dupa 3 saptamani esti ca noua ...taietura devine o amintire si consider ca aceasta este cea mai buna metoda sa-i zic asa de a te ajuta la nastere.La a doua nastere aceeasi poveste(greutatea bebelusului a fost diferita 3,4kg) taietura fiind in acelasi loc tot 5 fire (se face numai pe partea dreapta)...acum totul e ok.
Sunt mamici care au nascut fara taietura sau cezariana ...printre ele te poti numara si tu...
Deci nu-ti fie teama...orice metoda va fi necesara (sau poate nu)dupa nastere trece totul. important este sa fiti sanatosi tu si bebelusul....numai la asta sa te gandesti...
Tu ai scris mai sus ca daca te taie te largesti destul....ei bine nu te largesti ba poate chiar te micsorezi fiind cusuta.Nu-ti face probleme...la maternitate asistentele au experienta si totul o sa fie bine.
Sa auzim de bine de la tine si nastere usoara mamico!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anais (acum 13 ani)

Nasterea fiecarui copil este un moment unic. Eu am nascut cu anestezie peridurala si nu am simtit deloc durere in timpul sarcinii. Sunt doar povesti ca ramai cu dureri de spate dupa, eu recomand celor sensibile sa apeleze la acest tip de anestezie. si eu am fost taiata si placenta nu a iesit singura mi-a scos-o medicul cu mana si l-a scos pe sot din sala de nasteri sa nu vada ca a zis ca nu e placut sa vada asa ceva.Important ca nu am simtit durere dar dupa nastere este cu totul altceva. Durere simti cam o saptamana dar dupa aia esti ca noua si cand iti tii puiutul in brate uiti de toate.
Curaj

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaLya (acum 13 ani)

Ai cerut tu sau a decis doctorul sa ti se faca aceeasta anestezie? nu ai simtit dureri in timpul travaliului sau in timpul nasterii?? Asta e si problema mea ...curaj nu prea am sunt prea fricoasa dupa cum am vazut ca a nascut sora mea. Stiu ca nici o sarcina nu e la fel ca cealalta si nici o nastere nu sunt la fel dar ... Mersi ptr raspunsuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anitza (acum 13 ani)

eu am avut contractii slabe si in decurs de 3 ore am si nascut dupa ce au inceput
de preferinta e sa te taie insa e dureros dupa ce te coase insa la aproximativ o saptamana cand s-au scos atele eu am putut sa merg normal si nu m-a mai durut nimic
fiecare femeie are organismul altfel,,,,nu te lua dupa ce zice lumea,,,,eu am nascut la 21 de ani si am nascut usor-poate ca si tu ai acelasi noroc,,,,fii optimista si tine ceva zahar sau mentosane pe langa tine cand vei naste sa iti ridice nivelul zaharului in sange(cel putin eu asa am primit de la medic cand am nascut)
succes si multa bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11611638999 (acum 3 ani)

Mai poți face dragoste la 7 luni jumate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11633490063 (acum 2 ani)

Buna vin si eu cu o intrebare, sotia mea a nascut acum cativa ani, ea spune ca medicul nu a mai cusuto dupa ce sa rupt, acum intrebarea mea e posibil sa o lase asa sau nu!!
Pt ca dupa un timp, in timpul actului sexual simteam si simt ca e mai larga, dar de atat timp rana aia nu se inchide!?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AnnaS (acum 2 luni)

Bună,eu am născut acum 3 săptămâni,într-adevăr nașterea nu e atât de dureroasă pe cât sunt cusăturile,nașterea la mine a fost nimica toată,pe mine m-au tăiat puțin deși sunt la primul bebe,dar m-am și rupt deoarece fata avea cordonul mic și când a dat să iasă cordonul ombilical mi-a tras-o înapoi și m-am chinuit puțin să o scot,nu puteam sta pe deloc pe partea dreaptă,pe partea stânga am avut 7 fire unde m-au tăiat ei,iar pe partea dreaptă unde m-am rupt am avut 15,nu puteam nici sa stau în fund sa ii dau fetei să mănânce,când ma ridicam din pat puneam prima dată picioarele jos și îmi lua vreo 2-3 minute sa ma ridic asta în primele doua zile,dar după au început durerile să treacă,acum nu știu cred că depinde de uterul fiecăruia,dacă ai uterul mic cu siguranță te va tăia sau exista posibilitatea sa te rupi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: