Pot ramane gravida daca...?

Sarcina Hiperprolactinemia
Intrebare postata de OtiliaM cu 13 ani in urma

Buna. Pot ramane gravida daca am facut sex anal neprotejat? Prietenul a ejaculat, dar imediat dupa asta am fost la baie si m-am spalat. Incidentul s-am intamplat pe data de 17 spre 18 oct. Luna aceasta mi-a venit menstruatia la timp, dar ma simt cam rau de atunci. Am facut si un test de sarcina pe 8 noiembrie si a iesit negativ, dupa 10-15 min a aparut si a 2 a liniuta fff pal, abia se cunostea. Acum am sanii mariti, sensibili, moi, ma doare capul in partea din spate si coloana.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (51)

Iuli (acum 13 ani)

Ia cat mai repede un test mai bun (SureCheck) si fa-l cu prima urina de dimineata. Sigur ca poti fi gravida pentru ca se poate scurge sperma din anus in vagin, cele doua fiind foarte apropiate. Daca la test apare si a doua liniuta, chiar daca pal, cel mai probabil esti gravida.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

as avea si eu o intrebare am avut relatii intime cu sotul meu in a 3zi de mentruatie as dori sa stiu daca pot ramane,desi el nu a ejaculat inauntru.dar de vreo 2saptamani tot am dureri de burta si greturi cu ameteli si lipsa poftei de mancare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

alina, chiar daca in teorie poti ramane gravida numai in perioada din mijlocul ciclului, cea fertila, in practica nu stii cand ovulezi (se intampla cateodata sa ovulezi si de 2 ori pe luna, sunt tot felul de modificari care apar in corp fara ca noi sa ne dam seama) si astfel ai putea ramane gravida oricand daca nu te protejezi. De asemenea, chiar daca nu a ejaculat inauntru, stii ca barbatii elimina in timpul actului sexual, datorita excitatiei, un lichid ce contine si el spermatozoizi si astfel se poate produce o sarcina (de altfel multe femei ramaneau gravide asa pe vremea lui Ceausescu, cand nu existau prezervative sau alte metode de contraceptie moderne).
Din ceea ce descrii, sansele sunt oricum reduse sa fii gravida, dar ele exista. La 3 saptamani de la actul sexual pe care il suspectezi sau la 5 zile de intarziere a ciclului, fa un test de sarcina bun (surecheck) cu prima urina de dimineata.
Iar daca nu iti doresti copii inca, folositi prezervativul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

ms ptr raspuns,dar atunci de ce am starile astea de greata de imbalonare?ca nu inteleg,sunt aceleasi simtome care le are o femeie insarcinata?sunt nedumerita si daca ma duc la doctor nu cred ca se va vedea ceva ptr ca este prea devreme

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Balonarea poate aparea din 100 de motive, la fel ca si alte simptome pe care le putem identifica ca apartinand unei sarcini. Singura metoda sigura pentru a afla daca esti gravida este testul de sarcina pe care il cumperi de la farmacie (dat ti-am zis, la 5 zile dupa intarzierea ciclului sau 3 sapt de la contactul sexual), sau daca esti nerabdatoare, poti merge la un laborator sa iti faci testul de sange Beta HCg, care va spune cu siguranta daca esti sau nu gravida.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OtiliaM (acum 13 ani)

Am facut marti dimineata pe 23 noiembrie un test de sarcina (SureCheck) si a iesit negativ (l-am facut exact dupa instructiuni). Poate fi un rezultat eronat, asta tinand cont ca eu inca am acele simptome (sani mariti, moi, dureri de cap si spate, balonare)? Mameloanele isi schimba pigmentul (se inchid la culoare) chiar de la inceputul sarcinii? Aceste simptome ar putea fi si de la o dereglare hormonala, de ex hiperproplactinemia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu ai precizat cand ai avut ultima menstruatie. Mameloanele incep sa isi schimbe pigmentul de la inceputul sarcinii. Din cate stiu hiperprolactinemia nu determina asa ceva (spun din proprie experienta asta) insa aceste simptome ar putea fi si induse pe fond psihic. Precizeaza cand a fost ultima menstruatie si cand ar trebui sa fie urmatoarea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OtiliaM (acum 13 ani)

Ultima menstruatie am avut-o pe data de 1 noiembrie si m-a tinut 6 zile (culoarea era normala, adica un rosu intens, la fel si cantitatea era normala). Urmatoarea menstruatie astept sa-mi vina pe 1 decembrie.
Iuli imi poti spune si mie ce simptome si ce schimbari fizice ai din cauza hiperprolactinemiei?
Am mai observat ca daca apas pe abdomen jos, prin zona uterului simt ceva tare (ceva de genu unor muschi foarte incordati) si nu ma incordez, stau relaxata. Daca as fi gravida de ce nu-mi iasa la test, ptr ca au trecut 5 saptamani de la contact.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 13 ani)

buna am 30 ani si nu am ramas niciodata gravida ciclul il am dereglat si cand imi vine dureri foarte mari ce sa fac ca sa raman insarcinata?mi-am facut tot felul de analize si toate imi ies bine medicul mia zis ca as putea avea ovari chistici la varsta de 16 ani am avut colisticita acuta poate sa-mi fi daunat ca sa nu raman gravida?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adela (acum 12 ani)

pot ramane gravida daca a lasat in fund?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mia (acum 11 ani)

Da

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana banu (acum 10 ani)

pot ramana gravida daca nu am pofta de sex

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gyany (acum 11 ani)

poti ramrine insarcinata daca am sia dat drumu in prima zi de menssruatie.///?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gyany (acum 11 ani)

poti ramrine insarcinata daca am sia dat drumu in prima zi de menssruatie.///?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

all (acum 11 ani)

Terminati cu p***aile astea! Nu ai cum sa ramai gravida daca ejaculeaza in fund!!!!! Pe unde dracu se intalnesc sper.atozoizii cu ovulul??? Prin kk? :)) sincer! Unele scrieti numai sa va aflati in treaba!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 10 ani)

Auziti am 16 ani si am facut recent sex vaginal neprotejat
Pot ramane insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana banu (acum 10 ani)

pot ramana gravida daca nu am pofta de sex

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana banu (acum 10 ani)

va rog nu am ramas niciodata gravida 7 ani va rog ajutati ma am facut operatie de chist ovarian

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paula (acum 10 ani)

Miam inceput viata sexuala p 20 februarie si in 7 martie am avut ciclu regulat dupa in april am avut in data de 1 si in 23 mia venit iar ..pot fi insarcinata ma sint balonata mankarimi de sani uneori dureri abdominale..rasp urgent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oxana (acum 10 ani)

poti ramine insarcinata daca da drumulm in fund?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3