Nelamuriri despre concepere

Sarcina
Intrebare postata de mafilica cu 14 ani in urma

In urma cu 4 zile mi s-a confirmat o sarcina, care conform aproximarii ecografului are 7 saptamani(la data de azi), ultima menstruatie fiind pe 28 octombrie. Eu am inceput pe 4 noiembrie un tratament (aveam candida si streptococ B) cu Axycef (2 tablete/zi,timp de 5 zile),Tinizol (o doza) si Flucoric (2 tablete luate la interval de 3 zile) + Cervugid. Vreunul din aceste medicamente poate afecta fatul?! Este indicata o intrerupere de sarcina? In plus, partenerul meu a facut si varicela pe 16 nov...poate si acest lucru afecta in vreun fel? Mentionez ca eu nu m-am imbolnavit de varicela. Eu deja merg la un medic, care e un pic zapacit. Este indicat sa mai cer sfatul macar altui doctor? Multumesc anticipat pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

marialeea (acum 14 ani)

Incearca sa consulti un medic competent, cel mai indicat ar fi unul de la o maternitate - ei se confrunta acolo cu cele mai variate cazuri si 'au vazut destule' pentru a sti cel mai bine. Ai mare grija, medicul conteaza cel mai mult!!! Iar pana atunci poti si tu, singura, sa incerci sa afli cat mai multe despre medicamentele pe care le-ai luat: citeste de pe net prospectele, intra pe forumurile pentru mamici, sigur vei gasi ceva care sa te poata lamuri pana una-alta.
Multa sanatate si ai grija, daca copilul poate fi afectat nu ezita pentru o intrerupere de sarcina, nu are rost ca, din greseala ta, sa sufere el toata viata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mafilica (acum 14 ani)

Multumesc penru raspuns. Doctorita la care merg mi-a spus ca efectele medicamentelor luate nu ar necesita intreruperea sarcinii (efectele negtive sunt neglijabile). Voi incerca la un neonatolog. Ei se pricep cei mai bine la bebei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mafilica (acum 14 ani)

Multumesc penru raspuns. Doctorita la care merg mi-a spus ca efectele medicamentelor luate nu ar necesita intreruperea sarcinii (efectele negtive sunt neglijabile). Voi incerca la un neonatolog. Ei se pricep cei mai bine la bebei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

fluconazol,nu trebuie administrat in sarcina ,deasemenea nici ovulele cervugid nu se administreaza in timpul primului trimestru de sarcina.dar un dr stie cel mai bine,este posibil ca efectele sa fie minime pt fat.am auzit cazuri de la femei gravide ca au luat antibiotice puternice in sarcina ,iar copilul a fost perfect sanatos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cami85 (acum 10 ani)

salut. ma confrunt cu acceasi problema : am luat flucoric in prima saptamana de sarcina dupa calculele mele (pe 22 ian. 2014 mi-a venit ultima menstruatie, iar pe 10 feb. am luat tratamentul pt candida, perioada fertila fiind intre 5-8 feb, contact sexual pe 04 si 08 feb.). ce s-a mai intamplat la tine ? au fost probleme la sarcina? te rog, ajuta-ma cu un raspuns!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: