Extractie masea de minte

Sarcina
Intrebare postata de raro cu 9 ani in urma

Buna ziua. va rog frumos daca ma poate ajuta cineva de specialitate cu un raspuns. sunt in saptamana 22 de sarcina si este pt a doua oara in trei saptamani cand am o durere insuportabila de masea. prima data am reusit sa o pacalesc cu niste vata cu tuica pusa la locul durerii dar de data aceasta vad ca nu mai tine. precizez ca este o masea de minte cariata care trebuia extrasa doar ca atunci cand i-a venit timpul am aflat ca sunt insarcinata. nu stiu ce sa fac doctorul ginecolog mi-a spus ca am voie sa fac extractie la fel si medicul stomatolog dar mie mi-e frica nu neaparat de anestezie ci de stresul cu care stau pe scaunul dentistului pe parcursul procedurii si ma gandesc daca faptul ca stau incordata atata timp cat ma "chinuie" nu poate afecta bebele, daca nu poate declansa contractii si plus durerea de dupa, cum o mai putem suporta tinand cont ca e deja a doua zi de cand ma doare asa daramite dupa extractie. pe de alta parte ma gandesc poate ca e bine sa o scot macar odata si odata scap de durere decat sa mai stau asa inca vreo 4 luni pe analgezice sperand sa nu fac vreo complicatie. va rog ajutati-ma cu un raspuns urgent ca nu stiu cat mai suport durerea! multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Catrina (acum 9 ani)

Buna seara.Sunt medic stomatolog si mama unui bebelus de 7 luni.Iti inteleg teama si te sfatuiesc sa faci extractia cat mai repede dupa episodul dureros prin care treci.analgezicele fac rau copilului.singurul acceptat e paracetamolul.sa nu pui cald pe obraz.te vei umfla si vor trebui antibiotice.care iar nu fac bine copilului.pune comprese cu apa rece de la robinet si schimba-le cand se incalzesc,spalate pe dinti chiar daca doare pe moment
,indepartezi resturile alimentare si ajuta.poti folosi sensodyne rapid,nu ii fac reclama nicicum
, dar la mine a mers.maseaza gingia cu degetul curat si putina pasta si v fi bine
,pentru ca are un anestezic in continut.nu pune spirt,tuica sau tamaie
,ard tesuturile orale.ca si leac babesc functioneaza ceaiul de salvie tinut la locul dureros.Dupa ce scapi de durere
,mergi la extractie la un medic bun.multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raro (acum 9 ani)

va multumesc mult pt raspuns dar daca tot sunteti in domeniu indraznesc sa va mai adresez cateva intrebari. in primul rand vreau sa imi spuneti daca este normal ca atunci cand ma intind in pat sa ma doara mai tare, azi noapte reusind sa dorm doar in pozitia aproape sezand si vroiam sa mai stiu daca extractia este singura rezolvare a problemei mele( mi s-a spus ca la maselele de minte nu are rost sa se intervina altfel pt ca oricum in final tot la extractie se va ajunge) si daca asta e singura varianta, ce importanta mai are medicul care o face, dupa cum ati spus ca sa merg la un doctor bun, ca pana la urma tot cu un cleste imi scoate maseaua. ma scuzati daca deranjez cu intrebarile mele poate absurde dar sunt foarte speriata si nu mai stiu ce sa fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristinam (acum 9 ani)

Buna raro, ma confrunt si eu cu o problema asemanatoare, spune-mi te rog daca ai reusit sa faci extractia? Eu cred ca am facut infectie la radacina ei pt ca am avut si eu niste dureri ingrozitoare, acum am inceput sa iau paracetamol pt dureri, sper sa isi faca efectul...pana ajung la dentist care nu stiu daca va vrea sa mi-o scoata...:( ma confrunt de asemenea si cu o sinuzita asa ca durerile isi cam fac de cap la mine...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raro (acum 9 ani)

da am facut extractia si am facut foarte bine pt ca am scapat de durerile pe care le aveam si plus ca nu m-a durut deloc nici cand mi-a extras-o si nici dupa, asa ca mi-am facut probleme degeaba.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: