Exista ciclul menstrual peste sarcina

Sarcina Travaliu prematur
Intrebare postata de deea161 cu 13 ani in urma

Intrebarea mea este urmatoarea.Sunt insarcinata in 5 saptamani,in urma cu 5 luni am avut o alta sarcina extrauterina si am reusit sa raman din nou,insa intrebarea mea este sau curiozitatea,doctorii mi-au facut analizele in urma testului de sange mi-au spus ca sarcina mea este normala nu apare nici un semn de sarcina ectopica,insa de luni dupa amiaza 20.09.10 am inceput sa sangerez insa testulde sange mi l-au luat dupa ce am pornit sangerarea,si mi-au spus ca nu exista nici un risc,eu am avut ciclul menstrual luna trecuta pe 15 august luna aceasta pe data de 13 septembrie am avut o mica sangerare cum ar fii insemnarea unei sarcini,eu ma gandesc ca aceasta sangerare este ciclul meu care a mai ramas pe canale dupa care nu voi mai avea nimic deoarece ma simt ca si cum as fi la ciclul nu am alte dureri decat foarte putin din cand in cand mai simt o amorteala in partea dreapta sau chiar si stanga si foarte putin jos aceste dureri in timpul ciclului mesntrual le aveam tot timpul din cauza ca raceam doarte des jos si stateam cu sticla de apa calda,stiu simptomele sarcina ectopice deoarece am trect prin ea si era foarte mica si aveam dureri ingrozitoare ca nu putea sta nici in fund nici in pat.Se poate sa fie ultimul meu ciclu peste sarcina dupa care totul sa decurga normal,cu toate ca doctorii mi-au luat testul de sange si le arata o sarcina normala fara nici o problema????doar ca nici ei nu inteleg insa de ce sangerez.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

m_andra (acum 13 ani)

Buna! Raspunsul la intrebare este nu, nu poti avea menstra in timpul sarcinii. Menstruatia este cauzata de ciclu menstrual. In timpul ciclului menstrual corpul tau produce hormoni ce transmit semnale organelor tale reproducatoare sa faca anumite actiuni.

O crestere a hormonilor face ca ovarele tale sa elibereze un ou care "calatoreste" de la ovare prin trompele uterine.

Intre timp, o pelicula protectiva de sange si tesut se ingroasa de-a lungul peretilor uterului. Acesti factori cauzeaza menstruatia.

In timpul sarcinii, corpul tau lucreaza in exclusivitate aproape pentru a-l ingriji pe bebelus. Creierul tau transmite semnale ovarelor pentru a stopa ciclul mentrual, pentru a putea oferi bebelusului un mediu propice de dezvoltare.Acest lucru ajuta uterul sa se pregateasca pentru cresterea si hranirea bebelusului tau.

Daca organismul tau ar continua sa aiba menstruatie in continuare, cat timp esti insarcinata, procesul ar duce la eliminarea peliculei protective de-a lungul peretilor uterului care il ajuta pe bebelus sa se hraneasca in fiecare luna.

Una dintre cele mai comune sangerari asemanatoare cu cea menstruala este sangerarea deciduala. Cateodata, in timpul sarcinii, hormonii produsi de corpul tau o pot "lua razna" si pot cauza desprinderea unor parti din pelicula protectiva de-a lungul peretilor uterului .

Aceasta afectiune este foarte comuna in primul trimestru de sarcina, inainte ca pelicula sa se fi lipit complet de placenta.

Ultima ta sangerare, e posibil sa fi fost din cauza nidatiei.

Sangerarea de nidatie se intampla la aproximativ 20% dintre gravide, atunci cand ovulul fecundat se implanteaza in mucoasa uterina. El poate sa sparga cateva vase de sange, de unde hemoragia usoara, de culoarea deschisa.

Nidatia are loc la 6-12 zile dupa fecundare, deci cam in aceasta perioada incepe si sangerarea, care poate sa dureze cateva ore, timp in care curg cateva picaturi de sange sau poate sa dureze cateva zile.

In orice caz, sangerarea este usoara.

Totusi pentru a fi sigura ca totul decurge normal, monitorizeaza sarcina mergand la control constant, la ecografia transvaginala (fiind o metoda invaziva de investigatie) sau mai bine cea genitala, se poate vedea daca sarcina este sau nu extrauterina, daca embrionul s-a implantat corect si in ce pozitie se afla. La 6 saptamani se vede mai bine, cred ca va trebui sa mai astepti putin timp.

Iata cateva informatii despre dimensiunile embrionului:

In a 35-a zi (5 saptamani) incepe sa i se contureze fata, abia distingandu-se doua cavitati deschise in loc de gura si nas, alte doua care vor contine ochii si inca doua fosete pe post de viitoare urechi. Sunt dezvoltate toracele si abdomenul. Degetele de la maini si picioare incep sa se delimiteze, iar in lungime ajunge la aproape 7 milimetri.

In a 42-a zi (6 saptamani), fata prinde expresie, incep sa se schiteze gura, narile si urechile. Forma embrionului se schimba datorita formarii barbiei si gatului, iar trunchiul se delimiteaza de cap. Pozitia sa este ghemuita, aplecat cu capul in fata, spre picioare. Ajunge sa atinga incredibila dimensiune de 1 centimetru.

In saptamana a 7-a apare primul os, clavicula, urmand ca de acum sa se formeze si restul scheletului. In aceasta perioada, embrionul masoara 2 centimetri lungime.

Deja din a 7-a saptamana devine foarte vizibil la ecograf.
La o sarcina normala i-ai putea auzi bataile inimii la o ecografie prin ultrasunete, fiindca inima bebelusului se formeaza la 21 zile de la conceperea lui.

Iti doresc multa sanatate, nu te nelinisti, ca asta i-ar putea influenta si bebelusului. Mai ai rabdare o saptamana si fa o ecografie genitala la un doctor competent, capabil sa identifice la eco o eventuala sarcina extrauterina.

Ai grija de tine, astept sa ne dai vesti bune! :-)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea161 (acum 13 ani)

ms m_andra sincer nu ma prea pricep eu cu nidatia si toate aceste sangerari care sunt diferite una fata de alta.Insa raspunsul meu este ca in aceasta saptamana pe data de 20 luni mi-au luat sange pt a vedea situatia mea stiind ca eu in aprilie acestui an am mai pierdut o sarcina aceea fiin extrauterina ac***a doua-trei saptamani era foarte mica insa au zis cu aproximatie acele saptamani,insa acum se pare ca raspunsul nu a mai fost aceasi si a fost mai bun decat ma asteptam cum am mai zis un pic mai sus dupa luarea testului de sange mi sa dat raspunsul la cateva ore spunandu-mi ca presiunea sangelui sa dulat este dubla fata de cat aveam nu apare nici un semn de sarcina extrauterina si se pare ca se afla in locul in care trebuie sa se afle,insa ei nu inteleg de ce sangerez eu am 3 zile am sangerat cam 2 picaturi mai mari pe chilot apoi sa mai oprit dupa care a curs in 2 culori putin rosu mai inchis dupa care un maroniu dar foarte inchis aproape de negru si o tine numai asa astazi este a 3-a zi dar este foarte putin si foarte mici cheaguri sau ma gandesc ca poate mi-a ramas acel gel cum mi-au facut control vaginal si se scurge insa nu am niciun fel de durere in schimb ma dor foarte tare sanii si o durere mica ca de ciclu cum ar fii ovarele sau vaginul imi da cateodata ca o taietura poate intelegi ce vreau sa zic dar mentionez ca eu racesc foarte des si am avut rar ciclul in care sa nu am cheaguri de mica imi curgeau foarte multe cheaguri si mari si mici in schimb acum nu am sa zic ca arata ca firicele sa bilute foarte mici.nu stiu aspt parerea ta ca vad ca te descurci foarte ine si mai ajuta cu sfaturi multumesc mult.pop

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

m_andra (acum 13 ani)

Subliniez din nou ca nu e recomandat la gravide ecografia transvaginala, fiind metoda invaziva, cat despre cea genitala, am gasit ca la unii medici, se face intre a 10-a si a 14-a saptamana de sarcina (incepand cu prima zi a ultimei menstruatii), dar poate gasesti un doctor bun, pana in a 6a - a 7a saptamani de sarcina, care sa identifice daca ai sarcina ectopica sau nu.

Stiu ca rezultatul pozitiv al testului de sarcina te-a facut sa sari in sus de bucurie si imediat dupa aceea, au inceput intrebarile si temerile cu privire la sanatatea bobocelului tau. Insa nu te lasa prada acestor ganduri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea161 (acum 13 ani)

pe 27 luni am programare la doctor pt scanat eu nu stau in romania sunt in marea britanie stau binisor cu limba engleza dar tot mai una este limba materna spui mai usor ce simti si ce te doare parerea mea.ms

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

m_andra (acum 13 ani)

Buna din nou, deea, ma bucur sa aud ca ai facut programare pe 27, doctorul fiind cel mai in masura sa te sfatuiasca asa cum trebuie, in urma investigatiilor. El este singurul care îţi poate spune care este cauza sângerării, ce fel de sangerare este mai exact şi ce trebuie să faci în continuare.

Te va examina, îţi va face şi o ecografie pentru a vedea starea bebelusului.

(De asemenea, pot fi necesare şi analize de sânge pentru a determina o eventuală anemie, grupa de sânge, tipul de Rh şi eventual nivelul hormonilor placentari, iar daca e ceva in neregula sigur te va pune in tema din timp, asa ca nu te nelinisti.)

Acele sangerari tip spotting, adica sangerari in picaturi, de care ai pomenit, pot avea culori diferite de la roz, rosu mai inchis, pana la maroniu. Nu reprezinta o urgenta majora insa va trebui totusi sa instiintezi medicul de prezenta lor. Ar putea fi chiar de la consultul anterior.

Uite eventualele cauze: Indiferent de vârsta sarcinii, sângerarea poate apare în cursul unui examen genital, după contactul sexual, în cursul unor infecţii sau după traumatisme (lovituri abdominale), deoarece vascularizaţia regiunii genitale este semnificativ crescută în timpul sarcinii.

Sângerarea din timpul primului trimestru de sarcină (primele 3 luni) apare în 20-30% din cazuri, dintre care jumătate se soldează cu avorturi. Uneori această sângerare poate fi normală, fiind cauzată de implantarea oului la nivelul peretelui uterin.

Această sângerare apare de obicei în cantitate mică, aproximativ în aceeaşi zi în care ar fi trebuit să apară ciclul normal. De aceea poate fi confundată cu ciclul, făcându-te să te înşeli în privinţa faptului că ai rămas însărcinată.

Alte cauze de sângerare în primul trimestru pot fi iminenţa de avort, avortul spontan, avortul incomplet, decesul fătului în uter sau sarcina ectopică (extrauterină).
Dacă medicul ţi-a spus că ai iminenţă de avort înseamnă că fătul se află încă în uter, dar, din cauza faptului că sângerezi şi ai contracţii, este posibil să-l pierzi; această situaţie poate apare şi în cazul unei infecţii, deshidratări, a faptului că iei anumite medicamente, după traumatisme sau dacă fătul nu se dezvoltă normal.

Medicul îţi va recomanda să eviţi eforturile, să te odihneşti mai mult, să eviţi contactul sexual şi să nu faci duşuri calde; poate fi necesar să ţi se ligatureze colul, operaţie numită cerclaj. Dacă sarcina rezistă mai mult de 20 de săptămâni, şansa ca fătul să supravieţuiască fără probleme majore este de aproximativ 95%.

Sarcina extrauterină (ectopică sau tubară) apare în aproximativ 3% din sarcini, atunci când oul nu se implantează în uter, ci, la nivelul tubului care-l uneşte cu ovarul (tuba uterină). Oul nu are loc să se dezvolte aici şi crescând poate rupe acest tub declanşând hemoragii precedate şi însoţite de dureri foarte puternice, ce pot pune în pericol viaţa mamei.

Dacă ai mai avut o sarcină extrauterină, boală inflamatorie pelvină, operaţii sau ligaturi la tubare, dacă nu ai putut rămâne însărcinată mai mult de 2 ani, dacă ai purtat un dispozitiv intrauterin sau dacă fumezi, ai un risc mai mare de a avea o sarcină extrauterină.

Sângerările care apar în ultima parte a sarcinii (ultimele 6 luni) sunt anormale în toate cazurile. Ele pot fi cauzate de inserarea placentei în dreptul deschideii uterului (placenta previa), de dezlipirea placentei, de ruptura uterină sau a vaselor fetale, ori de travaliu prematur.

Mai rar, sângerările pot apare în cazul unor polipi, varice vaginale sau cancer vaginal. O situaţie extrem de rară este aceea în care mama suferă de hemofilie (boală de sânge moştenită).

Intrarea în travaliu (prematură, înainte de 37 săptămâni, sau normală după această dată) poate fi semnalată de eliminarea unui dop de mucus cu striuri de sânge.

Rămân totuşi puţine cazuri în care medicul nu poate găsi cauza pentru o sângerare minoră în cursul sarcinii.

Dacă ai o sângerare vaginală după a 28-a săptămână de sarcină, trebuie să mergi de urgenţă la doctor chiar dacă sângerarea este mică. Aproximativ 4% dintre sarcini se pot complica cu hemoragii ce pot pune în pericol viaţa mamei.

Dacă ai Rh negativ şi partenerul tău este Rh pozitiv va trebui să anunţi medicul de fiecare dată când ai o sângerare vaginală (chiar şi minoră), deoarece va trebui să ţi se facă o injecţie cu imunoglobuline anti Rh specifice.

Numai in urma examinarilor, inlaturi orice nelamurire si urma de indoiala. Nu te impacienta, povesteste-i cu calm pe indelete medicului, sigur te va intelege, chiar daca nu ai limba nativa engleza. Inclusiv pastreaza si o evidenta a analizelor, valori avute, daca apar fluctuatii majore etc, orice fel de modificare sau daca raman constante.

Ai grija de tine, menajeaza-te, ingrijeste-te si va fi totul bine, te pup si-ti doresc numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea161 (acum 13 ani)

iti multumesc ca esti draguta si ma asculti,in ziua cand ma pornit sangerarea intradevar am avut act sexual cu sotul meu apoi am fost la doctor si mi-au facut un control din acea noaptea am inceput sa am niste cheaguri mici,prima data m-am gandit si ma gandesc ca poate este posibil sa fie de la gelul ramas inauntru deoarece la testul de sange luat nu mi-au descoperit ca a-si avea prolema cu sarcina,si mi-au spus sa ma intorc inapoi numai in cazul unei dureri de urta umeri pentru ca nu inteleg de ce sangerez si plus ca in aprilie anul acesta eu am mai pierdut o sarcina dar aceea fiind extrauterina,Ce pot spune ca nu am alte dureri decat in partea dreapta simt o amorteala din cand in cand ceva care ar impinge si s-ar retrage si o durere care vine dinspre dreapta in jos de tot si cand ma pun sa stau in fund ma doare cu tot cu ovare dar durerile astea le mai aveam cand raceam,Vreau sa incerc sa le cer duphaston am citit si am vazut mai multe mamici care spuneau ca este foarte bbun insa aici daca nu este recomandat de ei cam greu voi reusi sa fc rost de el.ms astept raspunsul tau pop

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia Lozanu (acum 13 ani)

Da,se poate si dau exemplul meu, panan in luna a patra de sarcina,la ambele sarcini eu am avut menstruatie,cea ce doctorii spun ca este imposibil.Eista cazuri si cazuri, si organisme si organisme,nu se poate generaliza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea161 (acum 13 ani)

buna iulia si m_andra din pacate ieri m-am externat din spital 26.09.10 in urma unei sarcini extrauerina urmata si de o operatie din cauza sangerari insa trompa nu mi-au scos-o la cerinta mea fiind disperata ca nu voi mai putea ramane insa doctorul mi-a spusca voi putea ramane peste cateva luni insa sansa de a fi o alta sarcina extrauterina este mare sau nu voi putea ramane deloc timp de 12 luni,insa timp de 12 luni va trebui sa am grija sa nu fc vreo infecyie pt ca trebuie apoi sa ma prezint imediat la ei pentru a o scoate si dupa aceea a incepe un tratament pe un noi bebe.mentionez ca eu mai am decat trompa dreapta care este si aceasta defecta in urma aceste extrauterina insa am speranta ca peste 1 an de zile sper ca voi fii bine si cu ajutorul domnului sper sa trecem peste toate si eu cat si sotul meu.va multumesc ca sunte-ti alaturi de mn cu un sfat si sper ca totul sa fie bn deocamdata nu vreau sa mai risc nimik poate ca era mai bn daca imi dadeam acordul sa mi-o scoata si pe aceasta desi fara stanga am ramas fara ea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11614012959 (acum 2 ani)

Bună... spune.mi te rog cum au decurs lucrurile la tine ??și eu st în aceiași situație mai am doar trompa dreapta și din nefericire suspecta iar de extrauterina 😭😭😭😭😭

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

am ramas insarcinata pentru prima oara la varsta de 29 de ani. in a7 saptamana am sangerat timp de 2 zile nu stiu imi e teama ca nu o sa pot duce sarcina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

m_andra (acum 13 ani)

Nu te speria elena, cauzele sangerarii pot fi multiple, cel mai bine mergi la un doctor ca sa te linistesti, insa nu-ti autoinduce starea de rau si panica, fiindca bebele trebuie sa se dezvolte armonios. Iti doresc multa sanatate, sa ai grija de tine si sa ne dai vesti bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalina (acum 13 ani)

am fost insarcinata in 4 saptamani si a vost extauterina .am 20 de ani si e prima data cand ramasasem imi venea sa tip de bucurie asta sa intanplat cu 6 saptamani in urma insa ce as vrea sa intreb este daca am avut extrauterina prima sarcina este posibil sa am si a 2 si a 3 la fel .ce pot sa fac sa pot avea o sarcina fara probleme nu sunt in romania si mi este frica sa ma las pe mana la un ginecolog de aici .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dina (acum 10 ani)

Buna.!! am si eu o asemenea problema,ultimul ciclu l-am avut in 28 aprilie.in 31 mai am facut un test si mia dat pozitiv.in data de 2 iunie am inceput sa sangerez foarte putin dar numai la urinare aveam o culoare roz deschisa pe hartia igienica.sangerarea deja e de 4 zile si e numai roz deschis si nu curge doar pe hartie se vede.am fost la medic,mia facut analiza de sange si a iesit pozitiv iar dupa 2 zile mia mai facut alta si a zis ca hormonii din ziua precedenta si de acum trebuiau sa creasca dublu si nu au crescut doar putin.cam ce poate fii problema.e ceva grav sau nu? pentru ca mia facut ecografie vaginala si nu se vede inca nimic.sper sa ma puteti ajuta cu niste raspunsuri !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IreneC (acum 10 ani)

Buna ziua!
Îmi doresc un bebe. Am făcut un control ginecologic si am aflat ca aveam un folocul de 25 mm si urma sa se spargă următoarele zile. Pentru prima oară am avut relații neprotejate in momentul de maxima fertilitate. Am un ciclu regulat ca un ceas elvetian. De aceasta data mi-a întârziat 3 zile. De ce a întârziat tocmai acum sau de ce nu am rămas însărcinată ? Menționez ca folosesc de la conceptie acid folic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea-Renata (acum 9 ani)

Buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lacri (acum 9 ani)

buna as avea si eu o intrebare acuma 2 sapt miam facut un test de sarcina si mia aratat pozitiv mia venit menstruatia cu 3 zile mai devreme ma dor sani si cand ai ating ami curge un galbui din sanul stang numai cand al strang .Menstruatie nu mia curs mult mia curs foarte putin si ma tinut 4 zile care pe mine ma tinea 7 zile ....cand ma pun in pat nu pot sta pe partea dreapta caci ma doare burta ...dimineata am ameteli si stari de greturi cateodata si mie intruna somn ce este e posibil sa fiu insarcinata ?????Acuma 5 luni am avut si un avort spontan la 2 luni ..e posibil sa fiu gravida sa am sarcina extrauterina va rog sa ami raspundeti :(:(:(:(.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: