Ecoli

Sarcina
Intrebare postata de Bogdan246 cu 15 ani in urma

Va rog daca stie cineva cum se poate scapa de acest ecoli sa-mi spuna si mie , am facut analiza cu antibiograma si mi-a zis ca biseptolul este cel care ar omora acest ecoli , si daca cineva a avut asa ceva poate sa-mi spuna daca a avut scurgeri mirositoare . Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Stau in mana cu o astfel de antibiograma,pt. e. coli si ma minunez de ce poate spune un cadru competent...Din 16 denumiri de antibiotice,trecute in antibiograma,doua sunt rezistente la coli si anume amoxicilina si biseptolul.In concluzie, cel mai tare antibiotic pt. aceasta infectie este:CIPROFLOXACIN,tratament de 10 zile cu o doza adecvata,eventual stabilita de medicul de fam.Ceaiuri diuretice pt. a urina cat mai mult.Despre cealalta problema nu ma pot pronunta, s-ar putea sa fie de la infectie sau nu..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Am uitat sa precizez ca,dupa o luna, se repeta analiza urinii si s-ar putea sa nu iasa din prima complet sterila si va fi nevoie de inca o runa de tratam., depinde de infectie. Cand vei ajunge cam pe la 40000/ml,te poti opri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

fiecare organism raspunde intr-un anumit fel la antibiotice. daca biseptoul este bun, si nu e f puternic, de ce sa nu incerce cu el? trebuie neaparat un antibiotic tare din start?

in germania, antibioticele se dau mai intai cele mai slabe si apoi in caz ca nu raspunde organismul, se prescriu mai puternice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Rolul antibiogramei tocmai asta este,de a stabili, din toate antibioticele cu care se poate trata coli,care este cel mai eficient. Iar, pe o astfel de antibiograma,este scrisa toata lista si in dreptul fiecaruia este trecut gradul de eficienta,exprimat in cifre,plus cu litera S ,marcat daca este coli sensibil si cu R daca este rezistent. Deci,amoxicilina si biseptolul nu numai ca ar fi un antib. slab dar este pur si simplu ineficient caci coli este reziztent la el. Se poate administra biseptol, eficienta sa fie zero,sa treaca perioade mari de timp si pe langa aceasta infectie sa se pomeneasca si cu o candidoza de toata frumusetea,de la antib. luate timp indelungat. Asta este rationamentul dar,fiecare face cum crede el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

constantin5102798 (acum 15 ani)

Am specializare de microbiolog,si vb. ca specialist.Daca antibiograma marcheaza sensibilitatea germenului E.coli la biseptol(care nu este un antibiotic,biseptolul face parte din grupa sulfamidelor)atunci persoana in cauza trebuie sa faca tratament cu biseptol.O tulpina de E.coli(care este de fapt un mutant), sa-i spunem tulpina "X", este o entitate vie care se comporta ,in aceleasi conditii de mediu ,deferit in raport cu tulpina "Y" de E. coli .Asta inseamna ca, E.coli care este sensibila la biseptol in cazul unei persoane poate sa aiba rezistenta la Ciprofloxacin-ul pentru care tulpina izolata de la alta persoana are sensibilitate.Cat priveste scurgerile rau mirositoare, este foarte probabil ca procesul infectios sa se fi propagat si la uter.Nu mai sta pe ganduri si incepe tratamentul recomandat de medic pentru ca altfel infectia se poate extinde.Multa sanatate!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan246 (acum 15 ani)

asta asa , dar de ce la antibiograma a iesit ca biseptolul ar fi eficient , oricum am sa incerc si cu ce mi-ati zis sa vedem , eu am luat de 4 ori acest tratament ptr ca zic medici sotul nu a luat si vezi Doamne am luat de la el iar, de aia sunt nedumerita oare este transmisibil acest ecoli ptr ca am 2 fete

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Pe antibiograma este o lista de mai mult denumiri de antibiotice,care,in mod normal au actiune asupra Ecoli. Deci,acolo apare S in dreptul lor,deci coli este sensibil la ele. Dar, totodata ,in dreptul fiecaruia,exprimat in cifre ,este puterea lor, care este diferita. Medicul este cel care hotaraste,care crede el ca este bun, normal ar fi sa-l ia pe cel mai puternic, eventual sa faca o schema,pe cam 3 luni,pt. ca trebuie de fiecare data, sa fie alt antibiotic caci ,coli asta este tare parsiv si se obisnuieste repede cu antibioticul. In legatura cu transmiterea de la o persoana la alta,nu am auzit asa ceva,nu cred ca aveti contact unul cu urina celuilalt,nu cred asa ceva. Cu siguranta tratamentul nu este condus cum trebuie,alt motiv nu este,daca este vb. de medicul de fam.,ar fi bine sa consultati un specialist. Nu vreu sa cobesc dar,daca ati face acum un control gin. ,dupa 4 luni de tratam. cu antibiotice, sigur v-ar gasi candida,sau vedeti,limba nu va este alba, incarcata?,astea sun consecintele antibioticilor, pe termen mai indelungat. Multa sanatate ,eu mi-am spus parerea,in cunostinta de cauza, am trecut prin aceasta experienta,cu toate urmarile.Macar 2 l de lichide pe zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan246 (acum 15 ani)

Va multumesc mult si va doresc multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petrescu13110880 (acum 15 ani)

eu asi fi curioasa daca dupa aceste tratamente de luni de zile cu schimbari de antibiotice,cit de bine tevei simti si daca intre timp nu au aparut alte complicati(probleme de sanatate).Cel mai bun si tare antibiotic este propolisul,se gasesc si sub forma de tablete ex.BEE PROPOLIS ar fi mai bine si mai sigur

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

constantin5102798 (acum 15 ani)

Propolisul este un compus natural(de la albinute!!) Preparatele aflate pe piata(tablete,tincturi,unguente)contin alaturi de alti excipienti si propolis.Aceste preparate pe baza de propolis sint numai niste adjuvanti intr-un tratament medicamentos(ajuta,amelioreaza dar nu vindeca).Propolisul are, in special, calitatea de a intari sistemul imunitar cu ajutorul caruia organismul lupta impotriva bolilor fie virale fie bacteriene.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan246 (acum 15 ani)

Julia iti multumesc din suflet ptr mesaj , am sa merg la farmacie si am sa cumpar acest Bee Propolis si am sa incerc .Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petrescu13110880 (acum 15 ani)

Acest produs nu il gasesti in farmacie si nici in biomagazine,si asta este bine ca putem sa falosim un produs cu adevarat valoros si care nu poate fi contra facut,ai adresa de mail mai sus,o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adina (acum 9 ani)

Buna.Eu am avut E coli cativa de zile si am facut o gramada de tratamente, insa infectia recidiva.Acum cateva luni de zile am incercat 2 produse naturiste D-Mannose si Asparagus si rezultatele au fost extraodinare: simptomele au disparut si analizele au iesit foarte bine.Va doresc multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anka (acum 9 ani)

buna,vorbesti de infectie urinala? Cu Nolicin 400mg poti scapa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: