De ce voma varde in a 8 săptămâna de sarcina?

Sarcina
Intrebare postata de Tudor Veronica cu o luna in urma

Sora mea are 8 săptămâni de sarcina, azi a vomat spuma verde. A spus ca ii e foarte rău ptr ca a simțit miros de usturoi. Menționez ca nu permite sarcina usturoiul. Și apoi a vomat spuma verde. E ceva rău sau ce înseamnă?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Voma verde poate fi un motiv de ingrijorare intrucat poate indica o problema cu ficatul sau vezica biliara. Totusi, in cazul unei femei insarcinate, un astfel de simptom poate fi legat de greata si voma matinala, cunoscute sub numele de "greturi de sarcina", care pot aparea la inceputul sarcinii. Spuma verde poate fi de la bila, care poate ajunge in stomac si fi regurgitata in cazul unui stomac gol sau a unei episoade severe de voma. Este foarte important ca sora dvs. sa consulte un medic imediat pentru a exclude orice posibile complicatii.

Mirosul de usturoi poate fi un declansator pentru greata sau voma, intrucat unele femei insarcinate pot deveni extrem de sensibile la anumite mirosuri. Poate fi util ca sora dvs. sa evite acele mirosuri sau alimente care o fac sa se simta rau.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/greturile-matinale-remedii-si-tratamente_10161
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/hiperemeza-de-sarcina-greturi-si-varsaturi-severe_9301

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: