Concediu medical raspuns medic

Sarcina
Intrebare postata de RAMONA90378 cu 13 ani in urma

Buna ziua .Daca cineva s-a confruntat ku problema mea, ma poate lumina si pe mine in sensul ...cand aveam 14 sapt de sarcina mi s-a facut cerclaj ,(am antecedente ,ultima sarcina am pierdut-o in 23 sapt). akum am 19 sapt. Situatia este in felul urm . Inca de cand eram in spital pentru a-mi face cerclaj patronul meu a angajat pe altcineva in locul meu...contractul meu de munca nu e inchis ...macar atat a putut face ...eu am continuat ku concediu medical pe care mi l-au dat ce-i din spital ,m-am dus la medicul meu de familie sa-mi mai dea concediu medical ,lucru care nu s-a intamplat ,mi-a zis k ea nu poate sa imi dea ....m-am dus la dr meu ginecolog si i-am spus sa-mi dea si el cm iar el m-a trimis inapoi la dr de familie....Oare cum e posibil asa ceva ? Eu mai am 2 sarcini pierdute si akum si cerclaj deci nu e un moft acest concediu medical ...e primul copil ...cui sa ma adresez...si apoi nu inteleg dr meu il am de 10 ani ,toate sarcinile ku el le-am pierdut ,akum tot el mi-a facut cerclajul ,de ce nu vrea sa-mi dea concediu medical ....nu vreau sa pierd indemnizatia ...cum sa procedez mai bine ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Dr. Maria Petrica MDr. Maria Petrica este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

nu stiu cat cm ai avut si de la cine. legea zice asa,in cazul tau fiind vorba de concediu de boala inca nu de maternitate:
medicul de familie poate sa acorde pana la 10 zile cm deodata,si pana la 30 zile in ultimele 12 luni.
medicul specialist-ginecologul aici-poate sa acorde pana la 90 zile(total) in ultimele 12 luni-deci ar trebui sa te poata sustine pana intrarea in concediul de maternitate-in luna a 7-a.
daca ai avut,cumva,pana acum,90 zile cm,medicul specialist iti mai poate da,dar cu avizul comisiei de expertiza(stie el procedurile).poate te incadrezi in una din situatiile descrise-totalizeaza-ti nr de zile din ultimele 12 luni(mai 2009-iunie 2010) si vei gasi raspunsul.altfel,e regretabil pasajul tau de la un dr la altul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: