Cauza tiroida?

Sarcina
Intrebare postata de roxyrolt cu 9 ani in urma

Buna ziua, mi-am facut urmatoarele analize :

TSH 1.84 valori normale 0.4 - 4.0 in valorile normale
T3 45.6 valori normale 84-172 analiza subliniata
T4 3.48 valori normale 4.5 - 12.5 analiza subliniata
ATPO < 10.0 valori normale 0.0 - 35 in valorile normale

Va rog sa-mi spuneti ce diagnostic pot avea si daca aceste analize sunt dovada infertilitatii. Precizez ca sunt si usor subponderala, am 34 ani si nu raman insarcinata de peste 1 an. Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

roxyrolt (acum 9 ani)

doresc raspuns email

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita enache (acum 9 ani)

Scumpa mea,sunt ceva probleme hormonale.Cel mai bine,sfatul meu,mergi la C.I.PARHON,acolo vei gasi doctori extraordinari,competenti si inimosi,care te vor ajuta.Cauza infertilitatii poate fi cauzata de sindrom ovare polichistice,anexita sau dezechilibre progesteron-estrogen.E posibil sa fie hipertiroidism(posibil noduli tiroidieni).Pareri gasim destule,dar ceea ce face bine altuia(ma refer la medicatie si dg) nu-ti poate face si tie bine.Invinge teama si fa un pas inainte.Astept raspunsul tau.SANATATE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxyrolt (acum 9 ani)

Va multumesc pentru raspuns. Nu simt nicio teama. Fac investigatii pentru o posibila sarcina. Incercam de 1 an jumatate cu sotul, dar nimic. Am facut ecografie transvaginala si nu am probleme, nici ovare polichistice. Totul pare in regula. SIngura analiza subliniata este cea de la endocrinolog, cu valorile T3 si T4 modificate. Mi s-a prescris dufaston, urmeaza sa-l iau! Inca o data multumesc mult pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Duphaston-ul se prescrie de medic,dar inainte de a lua acest medicament,care este de fapt stimulent hormonal,intreaba medicul,in baza unor analize de sange daca exista riscul de a dezvolta trombi sau daca ai nivelul colesterolului marit,intreaba de doua ori care sunt riscurile.Daca vei lua acest medicament,mare grija,daca esti fumatoare.Daca da,renunta,pentru ca vei face o mare dezordine in corp.As vrea sa aud vesti bune cat de curand!Cat despre sot,mergi sa faca o spermograma si cateva teste,pentru a determina ...rapiditatea spermatozoizilor si eficienta lor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxyrolt (acum 9 ani)

Orice comentariu este bine venit pentru mine si va multumesc.
Sotul si-a facut spermograma prima oara a fost infertil - oligospermie, apoi a renuntat la un anumit tratament care i-a dat infertilitate si a urmat alt tratament, in urma caruia spermograma s-a reglat in foarte bine! Deci e buna.
Cat despre mine, am toate analizele de sange foarte bune, nu sunt fumatoare. Ginecologul a hotarat dupa ce ne-a tinut pe amandoi sub observatie si dupa ce s-a uitat pe analize sa incep sa iau dufaston. In catreva zile incep sa-l iau. Sper sa fie bine. Sunt subponderala am 40 kg la 1,50m (ar trebui sa am 42-45 ca sa am un indice de greutate normal). In plus doctorul ginecolog mi-a recomandat si acea analiza pentru a vedea daca am trompele infundate, cred ca e dureroasa, HSG. Precizez ca nu am avorturi, nu am avut raceli puternice, am un ciclu regulat. Probabil tine doar de voia lui Dumnezeu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Stii ce se zice?Copilul isi alege parintii,noi doar avem grija de cei cu care ne-a binecuvantat D-ZEU.Va doresc amandurora sanatate multa si sa auzim de bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxyrolt (acum 9 ani)

Doamne ajuta la toata lumea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Daca ai nevoie de sfaturi,ajutor sufletesc,orice crezi tu ca te-ar putea ajuta,iti stau la dispozitie,sunt cadru medical.PUP!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxyrolt (acum 9 ani)

Va multumesc. Personal, niciodata nu m-a deranjat tiroida, sa zic asa. Am banuit ca e posibil sa am, mostenita de la mama. Dar nici la mama nu e grav si nu a tratat-o niciodata. Acum de curand am facut analize pt tiroida si am aflat ca TSH il am bun, iar T3 si T4 sunt putin modificate. Atata timp cat eu ma simt bine, ba chiar foarte bine, nu cred ca e necesar sa iau vreun tratament, ca sa-mi dau metabolismul peste cap. Mai ales ca aceste valori ale T3 si T4 cred ca sunt fluctuante si nu raman constante. Doar ca acum ma gandesc intens ca vreau sa dau nastere unui copil sanatos si bun si caut cauza pt care nu am ramas niciodata insarcinata. Va imbratisez cu drag

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Si sa-ti mai c***a un pont.Si eu am probleme tiroidiene,de 8 ani merg la Parhon,dar am refuzat operatia si stii cum s-a rezolvat?Nu am mai gandit ca as avea probleme cu tiroida si inexplicabil,nodulii au inceput sa fie in remisie si nici dna dr. nu isi explica cauza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxyrolt (acum 9 ani)

Eu nu am noduli! Va doresc sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Exact ca tine sunt si eu,sunt mama de baiat care a atins inaltimea de 190cm,are 16 ani,dar eu sunt slabuta,cand m-am dus la el la sedinta,din cauza ca seman cu un copil,dl Director m-a trimis la clasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxyrolt (acum 9 ani)

:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Valorile TSH-ului sunt fluctuante iarna si primavara.Stai linistita,lucrurile le aseaza bunul D-ZEU cum si cand crede el de cuviinta.Atunci cand ne dorim un copil,undeva,in Univers,cineva stie cand suntem pregatiti sa devenim parinti,totul in viata are un scop si nu are rost sa ne punem multe intrebari,trebuie sa vedem linia dreapta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxyrolt (acum 9 ani)

Si ati urmat vreun tratament in perioada sarcinii? Tiroida s-a dereglat mai mult dupa nastere?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Tatal meu a fost operat de doua ori la PLOIESTi,dar totul s-a declansat din cauza unui soc emotional,am avut un dr. cam plecat putin care,in ciuda valorilor normale ale TSH-ului,mi-a dat Eutyrox si m-a dezechilibrat bine,din hipo am dat-o in hiper,apoi am revenit pe eutiroidie,iar acum nu mai iau nimic,rar propolis.Pe perioada sarcinii nu am luat absolut nimic,atunci nu aveam probleme.Daca vrei,iti pot da adresa mea de email= [email protected] ma numesc LUMINITA ENACHE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11538478173 (acum 5 ani)

Buna ziua, mi-am facut analizele pt glanda, rezultatele sunt: TSH 2, 62mUI/ ml 0, 4-4 mUI/m1, T4 12, 35 ug/dl 5,1-14,1ug/d1, T3 1,50ng/mi O, 8-2ng/m1, ARCHITECT, CMIA-Abbott,ser , rezultat O, 39 , IU/mi 5, 61, am sau nu blândă ca nu mai inteleg nimic, pe cine sa mai cred

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: