Antoconceptionale sarcina si menstruație?

Sarcina
Intrebare postata de Stoenescu Elena Roxana cu 3 luni in urma

Bună ziua dacă am întrerupt anticonceptionale pe 30 decembrie și pw 3 ianuarie mi a venit și după ciclu care ma tinut 3 zile am avut contact sexual minam făcut test de sarcin dar mi a ieșit negativ și am continuat sa am contact și de câteva zile am niște arsuri .după cât timp de la antrwruprrarea pilulelor potvramane insarcinata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului (acum 3 luni)

Buna ziua,

Daca ai intrerupt administrarea anticonceptionalelor pe 30 decembrie si pe 3 ianuarie ti-a venit menstruatia, in mod normal, sunt sanse mici de a fi insarcinata. Testul de sarcina atunci cand este efectuat corect, este foarte precis. Acesta poate fi realizat dupa aproximativ doua saptamani de la momentul in care crezi ca ai ramas insarcinata, sau dupa o saptamana de la intarzierea menstruatiei.

Ceea ce trebuie sa stii este ca dupa intreruperea administrarii anticonceptionalelor, organismul tau poate necesita un anumit timp pentru a se regla si a reveni la un ciclu normal, ceea ce poate cauza o serie de simptome, cum ar fi arsurile pe care le mentionezi.

Pe de alta parte, daca ai avut contact sexual neprotejat dupa intreruperea anticonceptionalelor, exista intotdeauna sansa de a ramane insarcinata. Daca menstruatia intarzie sa apara, iti recomandam sa faci din nou un test de sarcina.

Este important de retinut faptul ca doar un medic poate sa ofere un diagnostic exact in acest sens. Daca ai nelamuriri sau simptome neobisnuite, este recomandat sa consulti un medic.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/ce-se-intampla-dupa-ce-oprim-anticonceptionalelei_18634

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stoenescu Elena Roxana (acum 3 luni)

De vreo 3 zile am suduri rau și o stare de oboseala și greata dar nu tot timpul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stoenescu Elena Roxana (acum 3 luni)

Și urinez des simt ca ma apasă ceva pe vezica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: