Sinucidere rapida sau de lunga durata? raspuns medic

Sanatatea mentala
Intrebare postata de AsDDsA cu 9 ani in urma

Sa stiti ca nu am 23 de ani cum scrie pe profil dar daca mi-as fi scris varsta reala nu cred ca as fi fost luat in seama...
Sa incep povestea:
De cand eram foarte mic (6 ani) am inceput sa fac inventii.Pentru mine nu exista chestie pe care sa nu o pot invata sau face (de la robotica pe care o fac de la 8-9 ani,pana la gatit :) )
La gradinita eram singurul copil care se plictisea si care era uimit de naivitatea si perceptia celorlalti.
Apoi la scoala am inceput sa iau premii la concursuri/olimpiade .Cu toate ca obtineam cele mai bune rezultate din clasa , la scoala nu eram considerat de catre invatatore bun,nici macar in primi 5 iar problema mai mare e ca ii convigea si pe ceilalti sa ma considere slab.Dar asta nu a oprit pasiunea mea pentru stiinta si alte lucruri.
Insa din clasa a V-a am parasit lumea mea (dulce si linistita).
Acum ,dupa cativa ani ,am revenit la vechiile mele biceiuri .
Inasa nu ma pot axa pe ce imi place deoarece ,mental ,sunt DISTRUS.
La scoala toata lumea face misto de mine ca sunt retras si ca nu fac tampenii cu ei (nu beau/fumez).
Profesorii............ma macina psihic ,cu lucrarile ,ascultarile si toate tampenile lor.
Insa eu am un examen la vara (FOARTE IMPORTANT) la care nu pot invata din cauza complexului meu de probleme.
Aceste probleme exista de 2-3 ani .Pe parcursul acestor ani am pierdut:
-linistea
-ratiunea
-linistea
-limpezimea
-puritatea gandurilor
-credinta in Dumneezeu
Ca probleme psihice am :-frica de fantome ,ace ,lovituri,oameni,inaltime ......
-paranoia
-nu pot vorbi clar (ma balbai sau ma incurc)
-nu mai sunt sociabil
-am (si nu glumesc) SUTE de OBSESII

Si acum:
mi-a venit idea de a ma sinucide (de ceva luni bune)
le-am zis parintilor si acestia au fost foarte indurerati
ca ajutor m-au dus la un psiholog cu care ma vad saptamanal insa am deja o relatie prea buna cu el pentru ai putea spune problemele mele
Si acum ma gandeam cum sa ma sinucid:1.Rapid= ma arunc in fata trenului sau bag mana in priza
2.Lent= ma apuc de droguri

Vreau AJUTOR !!!!
Sunt foarte tulburat ,insa cred ca exista o speranta.Acest topic a fost scris CU ULTIMILE MELE PUTERI !!!

Imi vreau VIATA inapoi.Sa sper ca o sa ajung bine si sa visez,sa scap de obsesii si sa ma axez pe ce imi place !!!

AJUTOR !!!

PS:singurii care ma sustin cu inventiile sunt parintii , insa colegii si prietenii dau cu piciorul
eu consider ca este simplu cea ce fac insa as vrea putin RESPECT fata de munca mea

AJUTOR !!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

AsDDsA (acum 9 ani)

IMI CER SCUZE CA AM SCRIS ASA DE MULT !!!

Va rog sa cititi tot si sa nu va bateti joc .
De asemenea scuze pentru greselile gramaticale.

AJUTOR !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buna (acum 9 ani)

scrie-mi te rog un email la zane:bun:[email protected]. Insa elimina linutele din nume.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tot eu (acum 9 ani)

am vrut sa spun "elimina punctele duble din nume"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirna (acum 9 ani)

Si de ce trebuie sa te autodistrugi daca ai haimanale in jur? Trateaza-i ca atare si mergi mai departe. Daca ar fi sa ascultam ce au de spus toti oamenii despre noi intr-o singura zi, ajungem la balamuc. De tine depinde daca iti esti bine sau nu. E clar ca esti diferit de ceilalti, in sinea ta esti mandru de tine, in schimb nu primesti aprecieri din partea altora. Ia-o ca pe o lectie de viata mai curand, ca trebuie sa fim smeriti oricat de buni si geniali am fi. Daca ne mandrim cu asta, vom cadea mai devreme sau mai tarziu ca si Lucifer.

Si te sfatuiesc sa te spovedesti cat de curand. Chiar daca nu simti nevoia sau chemarea spre credinta, fa acest efort si Dumnezeu va face restul pentru tine.
Iar seara la culcare poti bea un ceai de lac***aa sau valeriana ca sa te linistesti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Nu cred ca ai motive serioase sa te sinucizi.Tu esti la o varsta la care trebuie sa faci planuri mari de viitor, nu sa cazi prada depresiei.Eu am mai vorbit cu tine si ti-am spus ca nu e bine sa gandesti asa, dar vad ca nu prea ai inteles ce am spus.Trebuie sa LUPTI pt TINE si pt LINISTEA TA, trebuie sa NU TE DAI BATUT in viata NICIODATA, pt ca in viata vei intalni probleme cu adevarat mari si pe care nu le vei rezolva daca ai aceasta atitudine.Deci fi mai IMPACAT CU TINE si mai FERCIT, daca vrei sa ai o viata linistita si frumoasa.Gaseste un hobby placut, un sport, ceva care sa iti ocupe timpul si sa nu te mai gandesti la astfel de tampenii.Sportul face foarte bine la TOT ORGANISMUL inclusiv la minte, este cel mai bun antidepresiv, si e natural si gratis.Deci fa ceva, daca nu sport, atunci alege o activitate artistica sau de stiinta, a ai zis ca iti place mult asta, dar oricum numai sta asa fara nici un rost, ca nu e bine pt TINERETEA TA.Dute si fa-ti niste prieteni de rangul tau, cu aceleasi preocupari, si vei vedea ca vei scapa de aceste probleme si obsesii.Ai incredere baiete si NU TE LASA BATUT, ca vei vedea, ca daca lupti, vei avea succese mari in viata.Bafta multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vioreao (acum 9 ani)

Cred ca cel mai bine este sa te auto controlezi,.sa te gandesti numai la lucruri frumoase,,incearca in fiecare zi sa asculti muzica ,sa alergi sa faci ceva care sa te faca sa te bine dispuna si ignoreaza colegi care nu te accepta ,aratale ca esti bun in ceia ce faci,si daca ai parintii si familia langa tine esti un invingator urmeaza-ti visul !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

AsDDsA,

Poti citi aceste articole, sper sa te ajute sa intelegi mai bine ce se intampla in mintea, in corpul tau si cum poti depasi aceste stari grele.
//sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/traieste-fara-anxietate-panica-fobii-stres-sau-depresie_12176

http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/

http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/obsesie/

Toate cele bune,
Psih. Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721. 349.765
Mail: [email protected]

Website: www.psihoutil.ro

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sanatatea mentala.

Medic.Fares (acum 9 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Va recomand capsulele Confort emotional, 1 capsula de 2-3 ori pe zi, la 2 ore dupa masa, timp de 2-3 luni.Un consult medical la un medic fitoterapeut pot completa tratamemtul si consilierea necesara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic.Fares (acum 9 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Va recomand capsulele Confort emotional, 1 capsula de 2-3 ori pe zi, la 2 ore dupa masa, timp de 2-3 luni.Un consult medical la un medic fitoterapeut pot completa tratamentul si consilierea necesara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: