Intrebare raspuns medic

Sanatatea mentala
Intrebare postata de elena claudia1 cu 13 ani in urma

Doresc sa stiu daca am luat-o razna.va rog sa ma lamuriti dv ca eu nu mai sunt in stare sa judec corect.sotul meu a fost in deplasare.si am aflat ca a vb pe canale de chat cu o femeie pe care nu a dorit sa o cunoasca dar careia i-a cerut detalii despre cum se comporta in pat cu sotul ei,iar sotul meu i-a dat si el detalii despre intimitatile noastre.a incercat sa ma minta,dar din intamplare am descoperit ceea ce a facut.iar fiindca nu m-am putut abtine si i-am facut scandal,a zis ca eu nu il inteleg si ca sunt nebuna.va rog ajutati-ma cu un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Psiholog Dr. Diana Nagy MPsiholog Dr. Diana Nagy este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua. In primul rand, va sugerez sa discutati calm cu sotul dvs. si sa vedeti ce anume l-a determinat sa solicite aceste detalii. Daca comunicati pe un ton pasnic, fara sa va criticati sau invinuiti reciproc, exista o foarte mare probabilitate sa aflati care este problema in relatia dvs. Scandalul nu face decat sa va indeparteze unul de celalalt. De aceea sotul dvs. v-a spus ca nu il intelegeti. Probabil simte ca este pus la zid. Imi dau seama ca nu este o situatie placuta pentru dvs. si de aceea va inteleg reactia de moment, dar prin a conversa calm cu sotul il puteti apropia de dvs. astfel incat sa va spuna ce anume il supara, sa va perceapa ca pe un aliat si sa nu mai caute ajutor in afara relatiei. De asemenea, va incurajez sa consultati impreuna un specialist in probleme de cuplu, specializat pe partea de sexologie daca constatati ca acolo este problema, astfel incat sa reusiti sa depasiti dificultatile. Numai bine!

Diana Nagy, Ph.D., Clinical Psychologist and Psychotherapist
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sanatatea mentala.

elena claudia1 (acum 13 ani)

am sa va necajesc continuand.va multumesc pt raspunsul dv.problema este ca sotul meu spune ca e multumit de viata noastra intima.spune ca a facut lucrul asta fiind curios cum se comporta alte cupluri,si nicidecum ca ar fi nemultumit.ca nu vrea sa cunoasca alte persoane,ca ma iubeste dar considera normal sa discute cu alte persoane de sex opus despre asta.deci...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ro (acum 13 ani)

si tu chiar il crezi ???????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena claudia1 (acum 13 ani)

pai asta e ideea.fiindca nu l-am crezut,a facut comparatie intre cuplul nostru si altele,in care barbatul poate chiar si sa insele partenera,concluzionand ca doar eu sunt nebuna pentru ca nu am incredere in el. :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Laura Ciocoiu MPsihoterapeut Laura Ciocoiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Daca relatia intr-un cuplu functioneaza bine si e solida- adica au tot ce le trebuie " inauntru", partenerii nu sunt tentati sa caute " in afara"...

Daca sotul a simtit sa caute ceva in afara, e clar ca ceva nu functioneaza...ai zis ca te-a mintit si ca tu ai descoperit discutiile lui, intamplator...

Nimic nu e intamplator !!!

De ce crezi ca a simtit nevoia sa discute cu o alta femeie despre viata intima? ( daca doar asta a facut...)

Laura- Simona Ciocoiu , psiholog supervizor-psihoterapeut- logoped

Centrul de Psihoterapie si Dezvoltare Personala - Laura Ciocoiu
Bucuresti, tel. 0723366515
www.consiliere-psihoterapie.ro

IMPORTANT!
Recomandarile facute au caracter general.
Pentru un consult de specialitate  este necesara programarea la cabinet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena claudia1 (acum 13 ani)

"De ce crezi ca a simtit nevoia sa discute cu o alta femeie despre viata intima? ( daca doar asta a facut...)"

pai...daca stiam....Din pacate,avem cativa prieteni care considera ca e normal sa vorbesti si cu alte femei,iar el mereu face comparatie cu sotia lui x care il incurajeaza sa vorbeasca,iar eu...nu pot fi la fel.sincer nu stiu ce sa cred.sunt convinsa ca ma iubeste mult,dar as vrea sa inteleg cum poate sa vorbeasca cu alta femeie,lucruri care tin numai de intimitatea noastra.as vrea sa-l inteleg mai mult,dar din pacate asta nu e un lucru pe care sa-l pot trece usor cu vederea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena, Iasi (acum 13 ani)

Asa fac unele mame. Mama mea este cea mai buna mama din lume, dar sa nu stau cu ea. Locuim separat, parintii stau la tara. Eu, desi e mama mea si ne intelegem de minune la telefon, nu rezist sa stau cu ea mai mult de o saptamana. Dupa o saptamana incepe sa-mi faca tot felul de observatii, ma dirijeaza in tot ceea ce fac, supravegheaza totul, corecteaza pana si mancarea pe care o fac. Spune ca nu-i place, e ori nesarata, ori are prea multa sare, ori mai trebuie ceva acru, ori cine stie ce. Cand mananca ceva facut de mine, are pe chip o expresie de neplacere. De aceea, cand merg in concediu la tara, nu stau mai mult de o saptamana. Sa nu apara conflicte. Sunt unele mame care nu vor sa vada ca au copii mari, adulti, care au dreptul la respect. Ele ne vad tot copii care trebuie dirijati si care nu trebuie sa aiba decat atitudine cuviincioasa in fata lor. In cazul tau, nu stiu ce ai putea face, in afara de a pleca si de a sta singura. Dar spui ca ai experimentat asta si probabil pt ca stie ca ai suferit, are un atu in plus. Probabil, pt ca esti nemaritata, ai dezamagit-o. Comportamentul ei e o forma de dispret. O mai fi ac***a si frustrari generate si de esecul casniciei ei si cum tu ii esti la indemana, rabufneste. Puteti lua pe cineva ca intermediar la o discutie fata in fata. Sa-i spui ca ai ajuns la capatul rabdarii, ca-ti face viata un chin si ca meriti sa te respecte si sa-ti respecte viata asa cum este ea. Poti vorbi eventual cu preotul ei daca este credincioasa, iar acesta sa vb apoi cu ea. Suces!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

este o vorba care spune asa: femeia in societate tb sa fie cea mai mare doamna, in bucatarie cel mai bun bucatar, iar in pat cea mai mare c***a......este foarte adevarat
poate sotul tau vrea sa experimentati tot felul de chestii care poate tie si se par anormale....barbati au niste fantezi de cazi pe spate si nu iti vine sa crezi ce imaginatie au....de ce nu incerci sa-i spui ceva de geul: ok hai si noi sa facem ceva special in seara asta, vreau sa-ti ascult fanteziile, sa incercam sa le experimentam!!!
inainte sa-l iei la intrebari de ec vb cu acea femeie despre viata aleia sexuala gandeste-te ca poate el vrea sa vada daca fanteziile lui alte femei chair le pun in practica si poate dupa ce afla fel de fel de "picanterii" vine si iti propune si tie....
parea mea srict pesonala este ca pe sotului tau i-ar placea sa vorbiti si voi mai "picant despre picanterii" in dormitorul vostru inainte de a trece " la actiune".
important este sa nu te insele, restul trebuie sa discutati si fara ca el sa nu banuiasca ca tu il banuiesti de infidelitate.......safie doar o discutie lejera si amicala.
el considera ca daca cu tine nu poate sa vorbeasca despre fanteziile lui sexuale atunci vorbste cu alta. si daca nu o cunoaste e si mai bine ca in fata unuia pe care nu-l cunosi poti sa-i spui to ce ai pe suflet pt ca acela nu te judeca si-ti ofera raspunsuri la obiect, care tin de realitate si care vede partea de mijloc in sensul ca nutine nici cu tine ca nevasta nici cu el ca barbat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

nu cred ca are rost sa te duci la cine stie ce terapie de cuplu unde sa mia dai si banii degeaba.... poti sa ceri si tu parerea unei femei mai "umblate" ca astea stiu multe lucruri deastea...
tine-ma la curent cu problema ta si o sa o scoatem noi la capat cumva. te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena claudia1 (acum 13 ani)

iti multumesc mult pentru raspuns.ceea ce vreau sa spun ca nu as putea intelege,din moment ce eu vorbesc picant cu sotul meu si-i ofer ceea ce doreste.noi vorbim foarte mult.ideea e ca atunci cand a plecat in delegatie,atunci a vorbit cu alte femei.si ma intreb daca de la vorba la a trece la actiune e doar un pas?sau...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

aaaaaaa......da cam ciudat! daca e asa cum spui tu si te cred ca orice femeie face totul pt casnicia ei, atunci ar cam putea fi si varianata mai neplacuta. ura din partea dansului...ai incercat sa fi mai ferma cu el in sensul de a-i spune : uite dragule pe mine ma deranjeaza faptul ca tu vb cu alta intimitatile noaste si as dorii ca de azi inainte sa nu mai faci asa ceva pt ca nu suport asa ceva (cu riscul de a te repeta) si nu ma intereseaza de alte relatii.
cu barbatii trebuie sa fi " mana de fier in manusa de catifea!"
nu ai putea sa-i ocupi timpul liber cu altceva decat sa stea calare pe calculator? si sa vb vrute si nevrute cu fel de fel de oameni? nu stiu sa mergeti la un cinema, acasa sa vizionati un film, sa faceti sport impreuna......ceva care sa stea mai mult langa tine si mai putin la calculator.......incerci si tu mai multe variante si vezi care tine......
chiar mi-ar fi frica sa te aud ca ar fi ales variana a-2-a :((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: