Depresie?stres....nemultumire raspuns medic

Sanatatea mentala
Intrebare postata de Elena-Liv cu 13 ani in urma

Buna ziua,
muncesc mult si imi place ceia ce fac,dar simt ca nu sunt multumita,nici pe plan profesional,familial etc si fffff des cad intr_o stare de apatie ca nu vreau nimic,nu rad,nu glumesc,nu imi place nimic.......sunt casatorita de 20 de ani,am un baiat de 18 ani,sotul meu spune ca ma iubeste,eu nu......tin la el fff mult dar nu al iubesc.....au fost in mijloc multe jicniri ptr ca sunt o persoana ca poti conta pe mine si incapacitatea lui de a comunica,face ne_a indepartat unul de altul ,sunt 6 ani de cand o ducem asa,de un an de zile nu mai are serviciu si e mult mai rau,practic ma invidiaza am incercat sa vb cu el in mod civilizat si calm de tot ce se intampla dar vinovata sunt eu,baiatul nu vrea sa vb cu el pt ca atunci can se supara pe mine batea pontul in baiat pt ca stia ca al iubesc fff mult si acum am ajuns distrusi toti ,de 4 luni cunosc un barbat extraordinar,sufletist ,bun,inteligent si vrea sa ma faca fericita dar nu stiu ce sa fac ptr ca sunt inca cu sotul meu,sa divortez nu pot ptr ca sotul meu nu are nici un venit si nu stie sa faca nimic(are 40 de ani si eu 36) si cred ca nu vrea si efectiv nu stiu ce sa fac.......am de partea mea baiatul pt ca noi vb si ne sfatuim si el spune sa ami traiesc viata.......parintii mei nu ptr ca e un pacat inaintea lui D_zeu si ce spune lumea?etc .....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Iuli (acum 13 ani)

Ce legatura are divortul cu faptul ca sotul nu are nici un venit? Nu puteti divorta pentru ca el nu are nici un venit? Eu zic ca tocma de aceea trebuie sa divortati...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena-Liv (acum 13 ani)

nu este vb de bani,ci de faptul ca e incapabil sa faca ceva.....si cum ma consider o femeie ca nu las pe nimeni la greu,ajut in limita posibilitatilor mele....de fap de cand ne_am casatorit a fost asa ,se desconsidera ,se sub valuta si credeti-ma mereu l-am incurajat ,cred ca ma vede ca pe o mama mai mult......cert e ca copilul meu are nevoie si el de ajutorul meu pt ca 18 ani e o perioada critica pt baieti,e nervos ptr ca ar fi trebuit sa vb cu tatal lui de lucruri personale,e in examene si eu sunt tata ,mama si mama si pe mama cine o ajuta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Foarte bine. Atunci daca el e incapabil sa faca ceva si dvs nu vreti sa il "lasati la greu" (desi el va face viata grea), atunci de ce mai puneti intrebarea asta? Stati cu el, chinuiti-va in continuare, lasati-l sa va bage in pamant si gata. Ma enerveaza la culme femeile care nu au curaj sa se desparta de un sot parazit care uneori le mai si bate pe principiul "saracul de el".
Succes va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Maria - Laura Cojocaru MPsih. Maria - Laura Cojocaru este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Faptul ca sotul tau nu are nici un venit si nu stie sa faca nimic nu este un motiv suficient pentru a ramane cu el. O relatie nu se intemeiaza pe mila! Este bine sa-ti analizezi propriile nevoi si propriile prioritati in viata si sa tii cont de ele. Daca nu o faci tu cine vrei s-o faca pentru tine? Daca tu nu ai grija de sanatatea ta psihica si emotionala cine vrei s-o faca? Numai tu stii care este decizia cea mai buna PENTRU TINE.
Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sanatatea mentala.

Elena-Liv (acum 13 ani)

multumesc
aveti dreptate,insusi baiatul meu imi da curaj sa iau o decizie pozitiva ptr mine,el...voiam cred in inima mea sa se schimbe ceva dar deja nu se mai poate ,baiatul meu a crescut si judeca singur situatia.......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Laura Ciocoiu MPsihoterapeut Laura Ciocoiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Draga Elena - Liv

Cum te simti tu ca femeie intretinand familia? Ac***a si rsponsabilitatile pe care sotul tau nu si le asuma? Defapt, el ce rol are in acea familie? Care sunt responsabilitatile lui? Poate ar fi important sa discutati despre asta si despre multe altele si sa reusesti sa clarifici situatia pentru tine.

Inteleg ca nici macar nu apreciaza ceea ce faci tu.

Daca ar fi sa va despartiti , pana la urma nu cred ca e problema ta ce va face el si cum se va descurca, ci problema lui.. E barbat, nu? O sa se descurce...

Cunosc multe femei mai puternice decat barbatii.. Il vei intretine toata viata, doar pentru ca n-are un venit? Il vei " creste " pana la adanci batraneti? L-ai luat sa-l cresti? Tu ai un copil care are nevoie de tine.
Daca tu nu esti bine, cum vei fi alaturi de copilul tau? El are nevoie de tine!!!

Daca o mama e bine, si copilul e bine. daca ea nu e ok, copilul va avea de suferit.

E valabil pentru orice mama...
Gandeste-te mai intai la tine, daca tu esti nefericita si epuizata si depresiva si nu esti apreciata, cum vei ajunge?

Simti ca sotul tau te iubeste? Incearca sa iti iei un timp cu tine si sa vezi ce vrei tu? Cum ti-ai dorit viata? Cum ai visat sa traiesti? Esti fericita?

De ce ai nevoie ca sa te simti asa?

Uita-te in tine si "asculta-te "... Apoi fa ceea ce simti tu ca e bine pentru tine..

Sa-ti fie asa cum iti doresti ...

Laura- Simona Ciocoiu , psiholog supervizor-psihoterapeut- logoped

Centrul de Psihoterapie si Dezvoltare Personala - Laura Ciocoiu
Bucuresti, tel. 0723366515
www.consiliere-psihoterapie.ro

IMPORTANT!
Recomandarile facute au caracter general.
Pentru un consult de specialitate  este necesara programarea la cabinet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena-Liv (acum 13 ani)

buna ziua
cred ca am uitat ce vreau eu,am uitat ca trebuie sa traiesc si eu ca sunt vie....traiam ptr nevoile altora .....ma gndeam la sotul meu ....face pe victima dar ai merge bine,de multe ori am incercat sa vb cu el despre situatia noastra ce vrem,ce facem etc...el vrea sa ne traim viata impreuna...dar cum?l-am intrebat...nu avem nimic.... nu-i nimic,dar stie ca eu nu sunt tipul care sta cu mainile in maini,asta al enerveaza mult ca sunt mai puternica decat el dar nu vrea sa faca ceva,ex:presupunem ca astazi nu avem ce manca el nu mananca dar nu se gandeste ca mai e si baiatul si eu,de fapt e un egoist,stiu ca am facut multe erori si i-am dat prea mult,acum ami vad de baiat si serviciul si incerc sa ami vad de noi,am nevoie de o pauza sa reflectez la viata mea.multumesc mult ptr ajutorul dat ptr ca mi-a fost util

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Laura Ciocoiu MPsihoterapeut Laura Ciocoiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

iti doresc sa-ti fie bine si ai incredere in tine !!! esti o femeie puternica !

Laura- Simona Ciocoiu , psiholog supervizor-psihoterapeut- logoped

Centrul de Psihoterapie si Dezvoltare Personala - Laura Ciocoiu
Bucuresti, tel. 0723366515
www.consiliere-psihoterapie.ro

IMPORTANT!
Recomandarile facute au caracter general.
Pentru un consult de specialitate  este necesara programarea la cabinet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ro (acum 13 ani)

du-te cat nu e prea tarziu !!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena-Liv (acum 13 ani)

multumesc,deja ma simt ajutata de voi si de sfaturile d-voastra....am prins un pic de curaj

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SweetLove (acum 13 ani)

Elena, acum esti inca tanara, daca nu faci acum pasul acesta, mai tarziu o sa regreti ca a trecut viata pe langa tine si o sa realizezi ca tot ce-ai facut a fost sa-i ajuti pe altii care nu meritau si te-ai neglijat pe tine! Si ai sa vezi, ca o sa ajungi sa ai si tu nevoie sa fi ajutata, si nimeni din cei pe care tu i-ai ajutat nu o sa-ti sara in ajutor! Gandeste-te mai intai la tine si la copilul tau, apoi iar la copilul tau si iar la tine...si printre ultimele randuri la restul lumii...Nu vad de ce ar fi "pacat in fata lui dumnezeu" sa divortezi...daca nu te intelegi , nu te intelegi si gata, pacat ar fi sa stai sa suferi si sa inghiti si sa slugaresti pentru nimic!si ce zice lumea nu ar trebui sa-ti pese!Sa-ti pese de tine si de copilul tau sa duceti o viata linistita! Eu iti spun sincer, nu sunt trecuta prin viata, am 20 de ani...dar am multe exemple de genul in jurul meu care se chinuie si s-au chinuit toata viata si deja nu mai au puterea sa o ia singure de la capat!
Mult succes si incredere sa poti trece acest prag... :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 10 ani)

in nici un caz nu e buna situatia caci ai ajuns ( da-mi voie sa scriu la per tu) sa ceri pareri pe net....
nu sunt psiholog dar pt ca avem aceiasi virsta indraznesc sa te sfatuiesc sa ceri sfaturi trainice ... pt. ca efectele deciziei nu numai caci vei trai cu ? toata viata ...dar si in vesnicie ( daca crezi ca exista viata de apoi)!!!
spuneai" caci de cind l-ai luat e asa adica instabil emotional etc....
crestinesc este: iubesteti aproapele ca pe tine insuti! daca ai fost tu neajutorata si ai fi depins de el ti-ar fi placut situatia!!!!???? .... in primul rind problema e la tine.... atitudinea ta in fata situatiei. dar te rog nu uita cum faci asa ti se va face!! faptul ca ai dat voie unor sentimente in viata ta care ti-au inegrit situatia mai tare !!!
nu uita Dumnezeu uraste despartirea... si numai faptul ca nu- ti gestionezi bine sentimentele deja esti pe nisip miscator ( ma refer ca ai acceptat in mintea ta o posibila idila cu alt barbat)..
poate crezi ca nu esti nici prima nici ultima femeie... in aceasta situatie... si asa e , dar nu uita consecintele alegerii pacatoase au efect si pe pamint dar si inaintea lui Dumnezeu !
dragostea e o alegere nu sentimente! care se schimba de la o ora la alta!! ... si eu sunt casatorita de 15 ani si am trecut prin multe situatii schimbind 4 tari cu limbi diferite,,,, si totul depinzind de limba care eu o desluseam!!
cred ca deja am scris prea mult un singur lucru.... nu uita inainte de tsunami .... apa pare ca scade dar apoi nimeni nu-i mai poate face zid!!! deci gindestete apoi actioneaza!!!
a si nu implica copilul ca totul se va intoarce impotriva ta!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: