Ce se intampla cu mine? raspuns medic

Sanatatea mentala
Intrebare postata de DBIonutz cu 9 ani in urma

Va salut! Trebuie sa implinesc imediat varsta de 26 ani si din ultimul an de facultate, de la 21 de ani, ma confrunt cu o problema care mi-a afectat serios viata si este pe cale sa mi-o distruga. In speranta ca este cineva care ma poate ajuta, voi incerca sa imi expun mai jos povestea de viata. De cand eram copil am fost un tip mai retras si timid, deci va puteti da seama ca nu am fost tocmai cel mai pop**ar din scoala. Am facut mereu parte din cele mai bune clase si am absolvit o facultate de prestigiu din tara, insa nu pot spune ca am fost printre cei mai buni. Deviza mea era ca mai bine sa fii la un nivel mediu intr-o clasa buna decat sa fii foarte bun intr-o clasa sp***a. Cu toata acestea am incercat sa ma integrez cat de bine am putut, am practicat diferite sporturi si am incercat sa am o viata cat mai normala. Cred ca singurul lucru care ma facea sa ies in evidenta era faptul ca ERAM MAI MEREU CU CAPUL IN NORI- UN VISATOR (care in permanenta isi crea scenarii in cap despre tot ceea ce se intamplase in viata mea si care urma sa se intample).
Pentru ceilalti eram pur si simplu un tip mai timid ( asta spun acum cunoscutii mei dupa ce au aflat ce mi s-a intamplat intre timp).
Problemele au inceput sa apara din liceu cand ai mei (pentru ca eram la o clasa de mate-info) mi-au cumparat calculator. Pubertatea a venit cu diferite modificari fizice pe care toti le stim, insa pentru mine erau groaznice pt ca, pe langa lipsa aproape totala de incredere in mine si o stima de sine scazuta, aceasta a venit insotita de mistourile celorlalti care pur si simplu ma macinau din interior. Astfel m-am izolat in lumea jocurilor si am inceput sa ma obisnuiesc. De unde era sa stiu la varsta aceea ce efecte devastatoare va avea acest fapt asupra mea?
Usor usor a inceput sa nu ma mai intereseze nimic din ce se intampla in lumea care ma inconjura ( SI NICI NU IMI DADEAM SEAMA DE ACEST FAPT).
In facultate, la inceput, am fost nevoit sa interactionez din nou cu oamenii, insa, dupa ce am mi+am format un grup de prieteni, am inceput sa ma izolez din nou. Nu ma mai uitam la televizor, nu mai citeam - efectiv nu mai stiam ce se intampla in lume.
Am continuat asa pana in ultimul an din facultate cand, fiind in ultima vacanta de iarna, parca m-am trezit din nou la realitate. Mama era bolnava, ne era frica ca o vom pierde. Mi-am dat seama ca e posibil sa devin stalpul familiei. Atunci mi-am dat seama ca ajunsesem la 21 de ani si nu stiam absolut deloc cum functioneaza lumea din jurul meu, ca practic am lasat viata sa treca pe langa mine si eu am dat dovada de o ignoranta totala, care pana atunci trecuse neobservata de apropiatii mei si de nine. Aceste lucruri m-au speriat in asa fel incat am nu mai puteam sa dorm, nu mai aveam pofta de mancare si am inceput sa pierd foarte mult in greutate (fapt ce nu a ramas neobservat de altii, mai ales ca eu facem sala pana atunci). Cand m-am intors la facultate starile au continuat si s-au agravat. Am inceput sa am o fobie de oameni si sa dorm pe unde aveam ocazia, doar sa scap de durerea sufleteasca incredibila care ma chinuia. Simteam ca cineva imi sfasia sufletul!...si singura alinare, singura scapare era somnul.
Dupa ce am mers la manastiri si psihologi in incercarea de afla ce se intampla cu mine am ajuns in sfarsit la un psihiatru, care mi-a zis, mai mult sau mai putin ca am depresie (dar asta a fost doar verbal, fara investigatii, fara nimic). Am inceput un tratament ambulatoriu format din cipralex si depakine, iar dupa 3 saptamani, exact asa cum spusese medicul am inceput sa ma simt bine. Si nu doar bine, extraordinar de bine- ca un fel de high permanent. Am terminat facultatea si a urmat o perioada de jumatate de an, in care am continuat cu aceasta schema de tratament, care pot spune ca a fost cea mai frumoasa din viata mea. Faceam lucruri pe care pana atunci mi le interzisesem- traiam o viata normala, eram un om normal ( sau cel putin asa credem eu. Ulterior mi-am dat seama ca tratamentul nu facuse altceva decat sa imi inlature starile de depresie, insa parca tot in lumea mea traiam).
Dupa ce m-am angajat mi-au aparut starile din nou. Am inceput din nou sa ma izolez cu toate ca aveam o prietena foarte frumoasa (cu care inca sunt impreuna, desi nu stiu cum ma suporta), prieteni si familie care sa ma sprijine. Pe langa faptul ca nu stiam eu prea multe despre lume acum nu mai puteam sa mai asimilez informatii, mai ales prin citit. Deci nu mai putem sa acumulez informatii si experienta. Pe langa asta, uitam de multe ori sa imi iau tratamentul si mai si beam la chefuri destul de mult (cu toate ca eram constient ca nu aveam voie- e greu sa ai atatea restrictii deodata).
Cu toate astea, in vara anului 2014 am inceput sa ma simt treptat mai bine, asa ca am decis sa renunt complet la medicamente fara sa consult medicul psihiatru. Pret de cateva saptamani dupa asta am avut niste stari groaznice dar au trecut si am crezut, in sfarsit, ca scapasem de BOALA ASTA NENOROCITA.
Nu a fost sa fie. In toamna lui 2014 pret de cateva zile am suferit de anxietate si stari de panica groaznice. Stiam ca imi revenisera simptomele. Am incercat sa lupt dar degeaba. Pana la urma, fiind bantuit de tot felul de ganduri si nemancat de cateva zile, am chemat salvarea si m-am internat la psihiatrie. LUMEA AFLASE DE PROBLEMA MEA. De atunci si pana in prezent am luat tot felul de coctailuri de medicamente: frontin, rivotril, anxiar, cymbalta, mirzaten, depakine, tritico etc. (in diferite combinatii) si altele care nici nu imi mai aduc aminte cum se numesc.
Viata mea a devenit un haos. Nu ma mai ingrijesc, nu imi mai gatesc, nu mai am pofta de mancare, am atacuri de panica si la serviciu si ajung sa tremur tot. Mi se repeta in cap aceleasi ganduri distructive.
Dar dintre toate simptomele, CEA MAI NENOROCITA E CA NU MAI ASIMILEZ INFORMATII. E foarte greu de explicat: ganditi-va ca vreti sa aflati ceva! Fie va trebui sa va ducumentati citind si sa sa discutati cu diferite persoane,fie sa va interesati (sa faceti ceva investigatii). EU NU POT SA FAC ACESTE LUCRURI. Am momente cand anumite persoane incerca sa imi explice lucruri noi sau chiar lucruri pe care eu le stiam in trecut insa nu pot sa inteleg. Cand citesc e si mai rau, pur si simplu nu mai inteleg nimic. Toti oamenii, intr-o masura sau alta, pot sa faca conexiuni. De exemplu: vezi masina cuiva cunoscut parcata undeva si iti dai seama imediat ca acea persoana ar putea fi plecata la cumparaturi sau ce stiu eu la ce alta concluzie ajungi. Eu cand merg pe strada sau cand conduc pur si simplu ma simt strain de tot ce se intampla in jurul meu. Vad lumea care ma inconjoara, aud sunetele dar parca nimic nu mai are sens, logica. Pe langa astea, probabil si din cauza medicamentelor, nu mai am aproape deloc simtul mirosului si se pare ca nici pe al gustului si am observat ca imi tremura si mainile.
Sunt dispus sa fac ORICE, SA INCERC ORICE numai sa aflu ce se intampla cu mine si sa pot sa fiu un om normal, sa pot sa ma bucur de viata, asa cum e ea cu bune si rele.
Daca este cineva care poate sa imi dea un sfat, care a trecut prin asa ceva sau ii par cunoscute simptomele mele si vrea sa ma ajute va rog frumos sa imi scrieti. Voi lasa ulterior si o adresa de e-mail. Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

yuri boyka (acum 9 ani)

salut.stiu pe cineva care te poate ajuta.iti las mailu meu [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Stefania Budacu MPsih. Stefania Budacu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

buna seara! iti recomand cu incredere psihoterapie cognitiv-comportamentala. daca doresti sa discutam mai amanuntit, imi poti scrie la adresa [email protected]

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sanatatea mentala.

Dalta (acum 6 ani)

Salut, ti-am citit povestea si am senzatia ca la moment trec prin acelasi lukru. Nu pot asimila informatia si mi-e greu sa ma adaptez la lume, la conversatii, la interactiune, si cand vorbesc de interactiune, am in vedere de cea normala, adecvata si placuta. Nu gasesc dispozitie buna, predispusa a oamenilor de a interactiona, am senzatia ca deja sunt porniti negativ spre mine, cu toate ca incerc sa zimbesc, dar observ cum asta nu prea functioneaza...

Foarte mult timp am rabdat si am incecat sa trec peste asta calm si sa gasesc problemele si defectele in mine, caut sursa de energie si inspiratie in orice fac, dar citeodata am impresia ca o fac in zadar, NIMIC NU SE LIPESTE DE MINE CA AMINTIRE SAU EXPERIENTA ACUMULATA, UIT A 2-A ZI CA AM FACUT ASTA SI NU POT SA-MI ADUC AMINTE CUM SE FACE, SAU NU GASESC DRAGOSTE PENTRU A FACE DIN NOU, PARCA E O RUTINA TOATA VIATA CU CARE MA CONFRUNT DE FIECARE DATA.

Am observat in ultimul timp ca ajuta foarte mult comunicarea cu cei mai apropiati si dragi, dar cel mai important, gasirea propriei tale personalitati in pozitia societatii, si anume barierele cu care te confrunti si care te stopeaza sa faci pasi sau sa gasesti pasiune pentru ceva anume. Fie bariera asta teama de a fi criticat, fie persoanele care rid de tine, fie propria neincredere, dar daca nu vei incerca sau nu vei vorbi despre problemele tale, nu vei gasi raspuns, sau ce e mult mai important, nimeni nu va observa ca suferi si nu va putea sa te observe pentru a te ajuta, asa ca discuta si exprima-te si nu te teme sa vorbesti despre asta. Vei vedea ca indata vei avea pe cineva care vrea sa te ajute sau sa te sfatuie. Faptul ca ai scris acest articol pe internet denota ca ai mare curaj si ai facut un pas spre schimbare, caci eu de exemplu nu ma hotarasc sa fac acest pas, si iti multumesc pentru acest exemplu ca ma incurajeaza si inteleg ca nu sunt unicul care gandeste asa.

As vrea sa stiu care a fost solutia ta si rezolvarea problemei, caci dupa cum am vazut, acest articol este scris 2 ani in urma, si poate deja ai depasit bariera la care eu acum sunt la moment.

Mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11545203553 (acum 5 ani)

Stiu ca a trecut atata timp de la postarea ta si sper ca esti bine!Am aceeași problema cu izolarea sociala si ma sperie faptul ca ma simt bine asa.Problema care a apărut la mine este faptul ca atunci cand interacționez cu oamenii imi adun foarte greu cuvintele intr- o propoziție,parca le- am uitat,totul devine încețoșat in capul meu,imi este f greu sa articulez cuvintele,ma simt foarte rușinată de acest fapt.In trecut,am avut o problema cu alcoolul (2 ani)si imi este teama ca aceste lucruri sunt doar repercursiunile abuzului,desi au trecut atâția ani de cand nu ma mai ating de el.Datorita acestui abuz am dezvoltat aceasta anxietate socială .Incerc sa citesc,sa asimilez cat mai multe informații,dar parca degeaba.Inca nu am apelat la ajutorul unui specialist deoarece nu stiu exact la cine(neurolog,psiholog,psihiatru).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum un an)

Raspund persoanei care a avut o probleme cu alcolul, dar si celorlalti.
Deficienta de B1 este provocata de consumul de alcool.
Dar si de ceaiuri, cafea, babuiesc ca si de cola.
Si de diuretice.
Este foarte periculoasa.
Nu se depisteaza in teste... e complicat sa explic.
Dar este posibil totusi si mai ales se pot lua suplimente in dize mari.
Da stari foarte rele si cu sist digestiv, inima, nervos, nu neaparat toate idata.
Chiar daca deficienta e subclinica dupa anumite standarde.
Daca ati consumat alcool, este un diagnostic care se pune in leg cu B1...
Dumnezeu să ne binecuvanteze si ajute!
De asemenea, celui care a specificat ca era aerian, poate sa fie la baza si ADHD.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: