Ce sa fie, frustrare sua gelozie

Sanatatea mentala
Intrebare postata de 13Petronel cu 13 ani in urma

De doua luni nu pot sa dorm, mi se pare a sotia ma inseala ca ma neglijiaza. Are un sevici de 10 12 ore pe zi seara nici macar nu ma mai pupa ce trebuie sa fac? Are un coleg cu care vorbeste mereu la telefon in acele momente rade si este vesela Cand revine in camera devine obosita plictisita. Am incercat sa vorbesc cu ea dar nu reusesc sa o inteleg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (31)

oxi (acum 13 ani)

Este posibil ca temerile tale sa fie indreptatite...sau nu.
12 ore petrecute la munca inseamna intradeavar un efort major pentru organismul uman...de unde se justifica starea de oboseala.
Din pacate, obsedati de munca si de venituri, uneori uitam sa mai traim si sa-i mai iubim pe cei din jur; faptul ca va vedeti rar si atunci incarcati de stres si oboseala, poate duce cu siguranta la o instrainare a relatiei.
Lumea in care traim nu ne permite solutii gen: schimbarea locului de munca, sau reducerea programului;
Este ciudat, bineinteles, faptul ca dupa 12 ore petrecute la munca in compania colegului, sotia ta ii mai dedica timp si in afara programului, cand tu ar trebui sa ocupi primul plan; Nu o acuza fara sa ii asculti punctul de vedere, dar nici nu o lasa sa te ignore!
Nu trebuie sa o fortezi sa aleaga intre tine si job, dar nici nu trebuie sa-i permiti sa te confunde cu patul in care doarme dupa incheierea zilei; esti - trebuie sa fii - partea cea mai importanta din viata ei, cel cu care imparte bune si rele, cel care este acolo indiferent daca ea are sau nu acel loc de munca! Colegii sunt trecatori si dupa incheierea programului, fiecare revine la viata lui personala...fara a le pasa de ceilalti!

Incearca sa dicuti deschis cu sotia ta, explica-i fiecare lucru care te deranjeaza; nu adopta o atitudina ofensiva...vorbeste calm, arata-i ca vrei sa intelegi exact prin ce trece; arata-i ca nu o judeci pentru orele indelungi petrecute la munca, ci ca vrei doar sa ai si tu cateva minute pentru voi 2.
Daca nu obtii nici un rezultat.... poate ea a ales deja..alt drum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 13 ani)

E greu de gasit raspunsuri din exterior. Opinii pro si contra vei primi destule. E de analizat: cati ani aveti?tu cu ce te ocupi? cat stai la serviciu? aveti copii? stati singuri? aveti resurse sa va planificati o iesire macar in weekend? la treburile casnice, cu ce participa fiecare? Vezi, e lunga lista...
Incearca macar "colacul de salvare": jocul:"asta seara fara telefon!" urmat de un buchet de flori, o cina romantica, un masaj relaxant, ... . A doua zi, discutiile vor avea poate alta turnura! Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 13 ani)

puuuuuuuuuuuuuuuuuup-o tu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zenit (acum 13 ani)

esti tare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zenit (acum 13 ani)

Imi cer scuze. Primul coment era adresat doar Claudiei.

1234lica, te inteleg. Din pacate asta nu te va ajuta cu nimic. Cunosc si eu aceste manifestari de cativa ani. Avem aceeasi varsta. Din pacate nu cred ca in cazul meu se poate face ceva. Poate tu vei reusi.
Numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valentina (acum 13 ani)

Eu cred ca cel mai bine este sa-i comunici sotiei tale ceea ce simti, bineinteles pe un ton elegant. Poate fi vorba de oboseala,(acest lucru il stiu de la sotul meu), dar incearca sa o destinzi cu ce sti ca ii place cand ajunge acasa. Daca este vorba despre o alta persoana in viata ei , cu siguranta sotia ta iti va spune. Sper sa fie OK!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

O femeie al carui sot se simte neglijat (acum 13 ani)

Eu cred ca ar fi util sa discutati si sa clarificati situatia. Poate fi vorba de oboseala sau de ambitie profesionala din partea ei ... pur si simplu! Probabil ca ea conteaza pe faptul ca are o casnicie buna si stabila, motiv pentru care se concentreaza pe aspectele profesionale. Poate isi doreste o cariera profesionala de succes, ceea ce implica timp, energie si ... sacrificii!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rami (acum 13 ani)

ambele variante sunt plauzibile: stresul/oboseala sau amantul. in primul caz trebuie sa fii mai intelegator, fa-i mici surprize placute,un weekend relaxant undeva(conteaza foarte mult si va aprecia cu siguranta) sau cauta alt loc de munca. in al 2a caz e mai complicat, daca ar fii sincera ti-ar spune, altfel vezi cum pui problema delicat si vorbiti serios. la urma urmei sunteti impreuna la bine si la greu, nu? succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mm (acum 13 ani)

Nu e normal ca femeia sa lipseasca de acasa mai mult decat barbatul. Daca nu aveti copii atunci cred ca e cazul sa faceti unul (pentru inceput) si sa discutati impreuna care va sunt prioritatile. Prioritatea principala ar trebui sa fie familia, traiul impreuna, copiii, educarea lor, etc. Dupa ani lungi de servici, cu putine ore petrecute impreuna, cu ce se va alege fiecare din voi? Daca ea nu a inteles inca ca cea mai mare satisfactie a unei femei este o viata de familie implinita, atunci sper ca tu sa fi inteles si sa o aduci si pe ea la aceasta idee. Iti vorbesc din experienta proprie, de femeie care a lucrat doar la firme private, care stiu doar sa te tina la servici daca se poate zi lumina, mereu se gaseste cate un motiv, chiar daca contractul de munca e de 8 ore. Chiar daca sunt platite orele suplimentare, timpul nu ti-l aduce nimeni inapoi. Am trecut printr-o situatie similara ce mi-a distrus casnicia si tineretea. Din pacate eu nu am avut langa mine un barbat care sa fie asa preocupat ca tine. Dimpotriva, el avea servici fix, salar bun, aveam un copil mic, dar acasa nu era interesat de nimic, nu si-a pus problema ca eu nu mai faceam fata solicitarilor de la servici cumulate cu grija casei si a copilului. El a cazut in aceeasi stare de depresie, gelozie, nici nu mai stiu ce a fost, dar a inceput el intai sa ma ignore total, desi eu eram cea care aveam nevoie de ajutor, la servici el trimitandu-ma, cand avea copilul 9 luni, caci aveam datorii.... In fine, dupa ani vad situatia altfel, eram si foarte tineri si nu am avut pe nimeni sa ne sfatuiasca si totul s-a terminat prost. Vreau sa iti spun, in concluzie, ca situatia poate degenera foarte prost. Ce am facut? Am divortat, si abia apoi mi-am facut firma mea, acum lucrez pentru mine insami si stau toata ziua cu copilul meu. Acum fac ceea ce ar fi trebuit sa fac ca si femeie casatorita. Prioritatea mea e familia, desi e formata doar din 2 persoane acum.
Sfatul meu:
- vorbiti foarte mult unul cu altul
- spune-i toate temerile tale, toate angoasele. Nu ca si reprosuri. Spune-i ca esti gelos. Spune-i ce nu ti se pare firesc in comportarea ei si straduieste-te sa nu te enervezi daca nu e de acord cu tine. E normal sa nu fiti de acord in toate, caci nu sunteti fiinte identice. Nu presupune ca stie si simte ce simti tu, foarte putini oameni au capacitati empatice, iar telepatice si mai putini ... din fericire. Nu te baza pe presupuneri, iar intuitia ta nu o lua ca si regula, ci verific-o.
- incercati sa aveti un program de lucru simultan, maxim 8 ore, apoi impreuna ocupati-va de grijile zilnice, incepand de la spalat vase, la cumparaturi. Un barbat care spala vase e extrem de atragator ...
- Nu stati deloc separat daca e posibil. Mergeti impreuna oriunde. Chiar si la platit lumina. E o ocazie sa mai vorbiti, sa mai faceti planuri.
- daca serviciul ei nu se poate limita la mai putine ore, atunci hotarati sa faceti un copil. Concediul de maternitate de 2 ani va va apropia. Nu mai spun de copil, care va fi liantul.
- orientati-va spre a va face o firma proprie, Intreprindere individuala sau persoana fizica autorizata. Libertatea de a dispune de timpul tau e mai importanta decat orice suma de bani, sau alte onoruri. O viata traita intre doua concedii e un cosmar. Din fericire am trecut de acea perioada, cand nu mai vazusem un concediu de ani de zile.
- Cel mai important: apropiati-va de biserica, de credinta. Credinta in Dumnezeu va rezolva totul, orice temeri si angoase. Cu rugaciune multa iti garantez ca lucrurile se vor aranja incat casnicia voastra sa nu se destrame. Cand nimic altceva nu va va tine impreuna, credinta o va face.

O viata implinita!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

13Petronel (acum 13 ani)

Avem un copil de 16 ani, suntem de 20 de ani castoriti si avem 43 respectiv 42 La acest serviciu este de doar 5 luni iar @problemele@ au aparut acum 2 luni cand ea a selectat si angajat un barbat care este cu 15 ani mai battan decit noi Pentru mine a fost enervant cand am descoperit ca a sters toate apelurile primite si formate de la acest coleg. Spune ca este speriata de mine si nnu stie cum de au disparut numai aceste apelurile din telefonul ei. Precizare a descoperit din intamplare aceste apeluri care erau cel putin 2 pe zi unul dimineata la 7.05-7.20 - eu o duc la serviciu la ora 7.00- 7.10 iar programul incepe la ora 8.00 iar sara la ora 19.15.-19.45 ea ajunge acas la ora 18.45-19.00 cand o asteptam cu masa pregatita. Poate ma poti ajuta daca spui ca ai trait ceva asemanator
Ce ar fi trebuit sa faca fostu sot? Ce nu a facut el si lucrurile nu au mai mers cum trebuie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camelia (acum 13 ani)

ai asa multa dreptate......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

sigur te inseala...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

13Petronel (acum 13 ani)

Pe ce se bazeaza afirmatia ta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasluian15 (acum 13 ani)

...toate femeiel inseala ...pana la urma !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coco (acum 13 ani)

si-o trage cu altul sigur.ha,ha ha!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIHA (acum 13 ani)

mai handicapatule, omu asta te-a rugat sa-i dai niste sfaturi nu sa-ti bati tu joc de el
vezi ca roata se poate invarti! si pt lica: vb cu ea deschis! Ai primit deja destule sfaturi ca sa-ti mai dau si eu....de tine depinde cat de intelegator si deschis esti cu ea cand comunicati! Nu te enerva si nu "exploda" cand cand iti va zice adevarul!!!! Fi calm si iart-o daca vrei ca relatia voastra sa continue! Stabiliti impreuna ce trebuie sa faceti ca sa mearga totul ca inainte; iar pt inceput propune-i sa-si schimbe locul de munca si ajut-o in sensul acesta. Apoi o iesire ca sa vada ca nu o urasti si pt a va apropia unul de celalalt sunt binevenite oricand. Iar in cazul in care te-a inselat, nu-i aminti niciodata acest lucru(nici macar la nervi), las-o sa se descarce, iar daca aici a fost si vina ta recunoaste-o...nu lasa toata vina asupra ei, astfel se va simti incurajata sa-ti marturiseasca tot.
Eu iti doresc mult succes si casnicie fericita!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad Tepes (acum 13 ani)

Maria, mai sus, a pus multe intrebari excelente, la care trebuie sa-ti raspunzi. Eu vreau sa mai adaug cate ceva. In ziua de azi, cu situatia economica dificila, sigur ca e bine sa eviti schimbarea serviciului, daca se poate. Deci, ce trebuie facut? Ac***a timp mai mult, fa tu treburi in casa. Pregateste diner-ul, intreab-o cum a fost la serviciu, fa ce stii ca-i place, discuta cu ea, si explica-i temerile tale, fara accese de gelozie. Iti trebuie mult discernamant sa poti vorbi cu mult tact, ca sa construiesti casncia, fiindca imi dau seama ca-ti iubesti sotia. Rabdarea face mult, dar comunicarea este extrem de importanta. Cumpara-i o floare, un mic cadou, roag-o sa-ti spuna cand vine acasa, ca sa aiba masa pregatita, o baie calda cu spumant face minuni, tine casa curata, fa lucruri care sa vada cat o iubesti, si vrei sa-i faci viata mai usoara. Evita s-o suspectezi, si incearca sa vezi daca are nemultumiri, si las-o sa ti se descarce. Da-i un sfat daca poti, iar daca nu, doar mangai-o, si spune-i ca o intelegi, c-o iubesti, intreab-o daca poti s-o ajuti cu ceva. Programul de 12 ore nu e usor, dar incearca tot ce poti sa-i faci viata mai usoara, si sa vada lucrul asta. Asteptam raspunsuri la unele intrebari pentru a intelege mai bine situatia, ca sa putem da sfaturi mai bune. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luci (acum 13 ani)

In seara ultimei zile lucratoare, pregateste o cina usoara, asteapt-o binedispus, foarte glumet, fa-o sa rida, arata-i ca ai deplina incredere in ea, mingii-o, imbratiseaz-o, sarut-o mult - daca o iubesti - las-o sa-si faca un dus, fa-i un masaj bun prelungit, fa-o sa-si revina din stress, iar daca ea iti raspunde, inseamna ca doar simtul datoriei a coplesit-o si ca nu exista o a treia persoana. Daca e rece sau se isterizeaza la insistentele tale si invoca oboseala, atunci trebuie sa-ti pui vreo doua intrebari tie, cu glas tare, asa incit sa-ti raspunda ea... Iti doresc mult noroc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasluian15 (acum 13 ani)

...aca nu merge metoda asta ... te sfatuiesc sa incerci cu o noua amica ...sigur ii va placea !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andutza (acum 13 ani)

e doar inchipuirea ta. iti zic eu ca o femeie care are amant e mai atenta cu sotul ei ca de obicei.si nici nu lipseste de acasa mai mult decat e normal.sa crezi femeia cand iti spune ca e obosita. ca de aici s-ar putea ca ea sa se simta neglijata , neinteleasa si ar putea gasi alinare in alta parte. poarta-te cu ea ca si cum ar fi o printesa. rasfat-o. sunt lucruri marunte care ar putea-o face extrem de fericita.
SUCCES

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2