Rubeola.. raspuns medic

Rujeola si alte boli ale copilariei Rubeola
Intrebare postata de bobo9921 cu 12 ani in urma

Buna ziua am 16 ani si am rubeola de 5 zile.Secretiile nazale sunt cu sange uscat si am ganglioni umflati si sunt palpabili cei : de la nivelul capului,de la nivelul "claviculei"(cred) si din zona inghinala .Este ceva grav sau e ceva normal rubeolei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (183)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Reactia ganglionara ( predominent retroauricular si retro-occipitali durerosi ) face parte din simptomatologia Rubeolei. Secretiile nazale, mai putin .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Rujeola si alte boli ale copilariei.

petrica (acum 12 ani)

Buna am 23 de ani si am rujeola din ziua 2 mi au aparut bubite iar in zilele 4-5 au disparut mentionez ca am stat la caldura mare si am consumat multe lichide nu am facut baie .intrebarea mea este in cat timp pot sa sa revin la o viata normala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Dupa 6-7 zile de la disparitia eruptiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 12 ani)

Buna ziua! am 17 ani si in dimineata de 08.02.2012 am avut o eruptie urata la nivelul fetei pieptului si pe spate neprezantand ganglioni . am observat ca acum o ia usor inspre picioare. ce pot sa fac si ce tratament imi este recomandat? Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Izolare si repaus la domiciliu ( evitarea contactului cu sanatosi ) pana inca 6-7 zile dupa disparitia eruptiei , Ganglionii retroauriculari vor apare pe parcurs si vor dispare lent
Daca nu ai febra si catar oculo- nazal se pare ca este Rubeola.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sebi (acum 11 ani)

Cam cat de lent vor disparea ganglionii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 12 ani)

ac***a eruptia de azi de dimineata sunt plina am senzatii de febra am o intrebare cam ca pot sta acasa?? prietenul meu a avut si el acum 3 zile si ieri a iesit afara si nu a avut complicatii pe timpul noptii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Este riscul lui daca exagereaza. La 7 zile de la disparitia completa poti sa-ti reei activitatea.Nu mai ai nici contagiozitate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Christopher (acum 12 ani)

Am rubeola si in a 2a zi a inceput o durere imensa de maseaua de langa ganglionul umflat Deja de 3 nopti nu am prea dormitSunt in a 6 a zi de cand am rubeola.Maseaua imi pulseaza si am niste dureri groaznice.Am incercat toate calmantele posibile de la Ketonal forte, Nurofen Forte, Tador si am ajuns la Xilina.Parerile sunt impartite in cea ce priveste administrarea de antibiotic.Pot sa iau antibiotic? Doresc cat mai urgent parerea unui specialist.Medicul de familie mi-a zis sa iau antibiotic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Parerea medicului care examineaza pacientul este cea mai aproape de adevar, cu toate ca pe prim plan ar sta tratamentul local al dintelui pentru a degaja focarul de infectie. La 6- 7 zile de la disparitia completa a eruptiei poti merge la stomatolog, Nu mai esti contagios !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 12 ani)

mie medicul meu de familie mi-a spus k dupa ce imi dispar bubitele pot sa ies afara nu trebuie sa astept 7 zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Christopher (acum 12 ani)

multumim frumos.chiar acum mergem la stomatolog.dar se pare ca are o infectie la masea (puroi) pentru ca ii pulseaza maseaua.deci trebuie si antibiotic dar nu stiu cate zile.ne va spune stomatologul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 12 ani)

dupa ce am avut o mica eruptie azi dimineata pe la ora 5 am avut o eruptie totala p tot corpul m-am dat cu mixtura mentolata am mancarimi groaznice si acum ma dor foarte rau oasele este cumva de la rubeola??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 12 ani)

pe la ora 17 ma scuzati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Aceasta situatie face parte din simptomatologia bolii si va dispare dupa disparitia eruptiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 12 ani)

Buna! Am rubeola de 5 zile si de azi-noapte a inceput sa ma manance corpul. Imi puteti spune daca sa ma fac cu cu vreo alifie? si daca da, cu ce?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Robert (acum 12 ani)

Buna ziua! am 17 ani si de 5 zile am rubeola, nu am iesit din casa, nu am facut baie si am consumat multe lichide. Bubitele au disparut, insa ganglionii sunt tot umflati. Astazi cand m-am trezit, am observat ca degetele de la maini sunt umflate. Maine as vrea sa merg la scoala pentru a da un test. Risc sa apara complicatii daca fac in aceasta seara baie si maine merg la scoala pentru o ora?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

La 5 dile de la disparitia eruptiei de Rubeola poti merge > Ganglionii vor mai persista, dar nu este nici-un pericol de complicatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 12 ani)

Buna ziua. Am rubeola si stau in casa de miercuri...durerea de cap si ganglionii au inceput cam de marti iar petele mi.au aparut joi..nu am iesit din casa iar astazi, sambata, petele aproape miau disparut...daca marti ies din casa, exista riscul de a face vreo complicatie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Nu faci nici o complicatie ,dar esti inca in convalescenta si inca in perioada de contagiozitate timp de 5 zile dela disparitia eruptiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 10