Respiratie insuficienta, senzatie de lipsa de aer?

Rinita
Intrebare postata de Petru cu un an in urma

Buna ziua!!

De ceva timp ma confrunt cu niste simptome care imi creeaza mult disconfort.

Am senzatia ca nu pot respira suficient aer ATAT PE NAS CAT SI PE GURA.
Incep sa trag aer adanc in piept, ca si cum as ofta, apoi urmeaza un cascat foarte prelungit sau de multe ori nu poate fi dus la sfarsit. Uneori am senzatia de a respira mai adanc mai des,,alteori nu ..uneori casc frecvent, alterori nu..nu sunt niste simptome clare si constante. Pot aparea oricand sau pot disparea dintr o data. Lucrul acesta deja imi creeaza anxietate pt ca ma gandesc ca in orice clipa pot sa ma simt rau..
Incerc sa asociez aceste simptome si cu momente/situatii insa nu reusesc sa mi dau seama care ar putea fi cauza.

Cumva am reusit sa mi dau seama ca aceste simptome le am cand am si nasul infundat, dar nu este un nas infundat total..doar una din nari este mai infundata, Daca folosesc spray nazal si nasul este liber, aceste simptome inca le am. Daca observ ca nu pot respira cum trebuie pe nas, incerc sa respir pe gura dar nu vad nicio ameliorare sau diferenta.

Eu am facut un control ORL acum 3 ani, dar atunci nu m am dus pt aceste simptome, erau alte probleme la vremea respectiva, mi s a zis ca am hipertrofie pt cornetul stang si deviatie de sept.Am facut un CT, sinusurile erau in regula, un diagnostic de sinuzita este exclus.

Am fost anul trecut prin noiembrie si la medicul generalist si mi a prescris o serie de analize de sange, toate in parametri normali, radiografie pulmonara in regula, spirometrie normala. Dna doctor mi a zis ca aceste stari le am pe fond psihic...insa eu nu stiu ce sa zic pt ca si daca sunt relaxat sau anxios, pot avea aceste stari.

Intrebarea mea este : Deviatia de sept sau hipertrofia de cornet nazal, poate da simptome ca : respiratie insuficienta, cascat excesiv, senzatia de plutire, usoara ametire uneori, etc ? Daca ar fi o problema de la nas, de ce nu as putea sa respir pe gura si aceste simptome sa dispara?

Mentionez ca am si istoric de atacuri de panica inca de acum 16 ani, majoritatea atacurilor de panica se manifestau prin aceasta senzatie de lipsa de aer, insa acum mi se intampla zilnic sa am aceasta stare..

Orice recomandare mi ar fi de mare ajutor.

Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (36)

Admin SfatulMedicului (acum un an)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/respiratie-greoaie-si-dificilai-care-sunt-cauzele-aparitiei-acestor-simp_18891

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura14 (acum un an)

Buna, asa m am simtit si eu si am zis ca e anxietate si atacuri de panica, am fost la pneumolog si am astm bronsic persistent! Te as sfatui sa consulti un pneumolog! Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petru (acum un an)

Buna.

Am făcut radiografie pulmonara și spirometrie..a fost exclus diagnosticul de astm, toate erau normale. Am consultat atât alergologuk cat și la medicul cu specializare medicina interna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan (acum un an)

Salut. Ți ai rezolvat problema?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petru (acum un an)

Nu....și nu știu pe unde sa mai merg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum 9 luni)

Salut!! Ești mai bine acum ? Aceleași stări pe care le ai tu le am și eu de câteva lunii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petru (acum 9 luni)

Salut..nu .. aceleiasi simptome..mi am propus sa mai fac o vizită la ORL..poate chiar cornetele nazale hipertrofice ar putea fi problema...tu ai probleme cu nasul înfundat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21698505201 (acum 5 luni)

Salutare, eu de 3 luni am problema asta, a aparut din nimic intr-o dimineata. O gramada de vizite la pneumologi, cardiologi, analize, la final nu imi gasesc nimic iesit din comun si pa trimit la psiholog. Senzatia e increbil de nasoala, de dimineata pana seara simt ca nu am aer si trebuie sa trag aer suplimentar dupa fiecare respiratie normala. Uneori si noaptea ma trezesc fara aer. Iau si medicamente, suplimente, nimic...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petru (acum 5 luni)

Salutare!

Nasul îl ai înfundat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petru (acum 5 luni)

Eu de 4 ani sunt tot în controale, căutări, Medici, diagnostice..este f obositor

Eu bănuiesc că nasul îmi cauzează toată aceste Pb..însă nimeni nu mi zice nimic concret..am fost la ORL..mi a zis că ar tine de alergolog.

Momentan am tratamente de.la alergologie și ORL însă nicio.amelioarare a simptomelor..nu știu care este cauza..sunt obosit și disperat.

La mine noaptea e f ok. De obicei daca dorm pe o parte mi se eliberează una din nări și pot respira ok.

La tine nasul e.infundat?

Pe gura nu poți respira?

Cum se manifesta la tine.?

La mine ar fi ca.un oftat adânc..urmat de un căscat excesiv.. uneori am senzație de amețeală..de furnicături in mâini și picioare..ca.si când nu m.as.oxigena normal..dar saturația e ok de fiecare dată.

Am fost și eu la pneumologie.. cardiologie
.nimic pe partea asta..acum , așa cum menționasem, jonglez între alergologie și ORL..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21698505201 (acum 5 luni)

Eu nu pot respira pe nas aproape deloc de multa vreme (vreo 15 ani ani), deci m-am obisnuit sa respir pe gura cam 80-90% din fluxul de aer. Dar pana acum a fost OK. Alergam, mergeam la sala, inotam etc. Din luna Iulie incoace (16 Iulie, tin minte exact) am inceput sa am episoade de sufocare. La inceput erau episoade, acum de vreo luna jumate senzatia e constanta. De dimineata pana seara. Inclusiv cand ma culc simt chestia asta, apoi dupa ce efectiv adorm e OK si la mine.

La primul episod am ajuns la urgenta, credeam ca am infarct, sau ceva embolie pulmonara, am facut si un atac de panica, de aproape nu mai reuseam sa respir deloc, puls crescut la maxim, amorteli, tremurau mainile. Ulterior in urmatoarele 2 saptamani am ajuns de inca 2 ori la urgenta, apoi mi-am dat seama ca sint atacuri de panica si am inceput sa ma controlez. Dar senzatia de sufocare a ramas, doar ca acum stiu sa o controlez oarecum, adica nu ma mai panichez.

Mi-au facut CT pulmonar in urgenta, apoi am fost pe la cardiologi (2), la 2 pneumologi, la neurolog...o gramada. Analizele au iesit relativ OK, Spirometria a iesit OK, saturatia e 97-99 constanta, am facut inclsiv test de efort a iest negativ, ecocord, EKG, nimic. Ei zic ca plamanii si inima sint OK si m-au trimis la psiholog / psihiatru. Acolo nu am mers ca nu stiu ce sa le spun daca merg. Eu simt ca am problema organica, adica e ceva ce imi blocheaza fluxul de aer cand inspir. Greu de explicat.

AM luat o geramada de medicamente acu iau Magneziu, B6, D3, StressClean, si nici un rezultat. Baiu e ca nu mai functionez bine nici la lucru, nici acasa, sint apoapte de depresie si medicii dau din umeri :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petru (acum 5 luni)

Înțeleg perfect prin ce treci..și eu am făcut atacuri de panica de la aceste simptome și semne tot la fel simt , că ar fi ceva organic, chiar daca la inceput unii medici mi au zis că este doar anxietate.

Nici eu nu am ajuns inca la psihiatru însă daca in continuare după atâtea tratamente medicii nu o sa mi pună un diagnostic concret, o sa ajungă și acolo .poate mă somatizez și din cauza unei probleme ușoare o fac și mai mare prin gândurile mele negative...dar nu prea cred asta.

Eu îți recomand să te duci și la un consult ORL/ alergolog, poate ai vreo alergie sau vreo afecțiune in zona asta ..

Eu zic că doar așa poți să excluzi totul și să ți rămână la final că e doar anxietatea..

Sunt curios , tu ce vârstă ai.?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21698505201 (acum 5 luni)

38, dar pana acum 3 luni nici nu-mi cumosteam medicul de familie, n-am avut nici o treaba. Acum de 3 luni incoace am devenit ipohondru...La ORL ce alaize ti-ai facut? Ai incercat la endocrinolog legat de tiroida/ Am citit zielel astea ca si nodulii pe tiroida dau simtome de genul asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petru (acum 5 luni)

Eu am 32 dar mă consider ca și când aș avea 50+ când văd că am atâtea pb de sănătate.

Clar și eu am devenit ipohondru și am dezvoltat o anxietate pt că daca plec la drum sau îmi încep ziua, nu știu dacă mă voi simți bine sau rău..

La ORL am făcut un CT pt sinusuri și mi au introdus un fir cu o camera video pe nas cu care au ajuns până în gât, asa au văzut tot ce este in interior, mi au zis că am deviație de sept , cornetele hipertrofice și o amigdală hipertrofica.

Am făcut analize de sânge pt hormonii tiroidieni de doua ori chiar , de fiecare data în parametri.

Eu zic sa mergi totuși și la ORL, că sa excluzi toate problemele.

Chiar îmi face plăcere să discut cu oameni care au aceleiași probleme ca ale mele așa că oricând ai nevoie , poți să scrii.

Sa auzim de bine !

Sănătate multă!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 5 luni)

Pfaa parca m-ai descrie pe mine exact așa sunt și eu .citeam comentariul și mă gândeam oare l-am scris eu hahahaha . Sa zic că tot din Iulie am și eu problemele astea am văzut cred că peste 20 de medici analize controale etc.100% este anxietate.iti zic și de ce eu am probleme astea de vreo 12 ani. Acum vreo 6,7 ani prin 2017 mai exact am fost la psihiatru și mi-a dat alprazolam,(xanax) haloperidol picături și Faverin (SSRI ,adică inhibator de captarea serotoninei) am luat vreo doi ani de zile aceste pastile in care m-am simțit foarte bine și am redus ușor dozele sa nu devin dependent și m-am simțit bine .până asta vară adică iulie 2023 când mi-au revenit mai puternice că niciodată adică fac 5 6 atacuri de panica pe zi pfaa și mă gândeam că fata de primele dați nu erau așa puternice și așa dese ai am început să îmi fac filme că acum sunt binlav.plus de asta nu vreau sa mai revin la acele pastile.si am luat ce iei și tu stresclean,calciu magneziu și sunt mai ok .nu te mai gândi la ele lasă să vina un atac de panica și nu face nimic stai in casă până trece și ai să vezi că trece și nu ai nimic . Și cu cât le lași pe ele să își facă de cap in timp mintea nu o sa mai perceapă asta un pericol și te vei obișnui așa că stați liniștiți in general zic nu sunteți bonlavi daca era ceva grav nu mai eram pe forumuri .sa ne întrebăm ce avem . Anxietatea face parte din viața noastră trebuie sa i acceptam sa facem mai multa mișcare sa evitam persoanele toxice ,o alimentație mai sănătoasă da nu exagerat nici să ne luăm da la gura poftele ,daca ești fumător nu le lasă brusc riști să te simți mai rău mai reduci din țigariimai pe scurt sa fie totul cu măsură Hai forță

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petru (acum 5 luni)

Ce fain daca la voi se rezolva prin psihiatru.

Eu abia la final o sa ajung și acolo după ce exclud toate cauzele de natura patologica.

Eu sunt singur că la mine este o afecțiune pe care încă nu mi a descoperit o nimeni.

@utilizator2169 nu a mai dat niciun semn, chiar sunt curios cum se mai simte sau ce a mai aflat.

Sănătate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mrcgmb (acum 4 luni)

Eu am depistat tiroida autoimună acum 3 sapt ..și eu respir la fel ,am aceeași problema ,dar nu in fiecare zi ..v recomand tuturor sa v faceți analize ptr tiroida !! Eu am 3 zile de când am început tratamentul
,corpul e in șoc acum! Scoateți va din cap ca aveți ceva medical ..totul e pe creier !!! Multă sănătate 🙏

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Carmen (acum 5 luni)

Aceleași simptome le am și eu,de ani buni ași zice !Dar când mai bine când mai rău!Am o senzație de nas înfundat mai tot timpul,dar dacă respir pe gura nu se schimba nimic.Am făcut multe controale și ies in parametri normali,când îmi masor oxigenul la fel.Am și eu un fond anxios pe care îl țin sub control.Ma costa sa cred ca psihicul poate da niște simptome atât de chinuitoare pt.corp,care apar și dispar din senin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petru (acum 5 luni)

Ce teste ai făcut? Ce analize?
S au exclus toate diagnosticele de natura patologica?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 4 luni)

Buna! Și eu am aceleași simptome.... Am o deviație de sept.... Nasul înfundat tot timpul... Ce ma sfătuiți?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2