BAIATUL MEU DE 15 ANI CUM POSTE SCAPA DE RINITA NON ALEEICA?

Rinita
Intrebare postata de Jalia Floarea Mirela cu 4 saptamani in urma

Buna seara!!Baiatul meu in varsta de 15 ani a racit in luna noiembrie 2023 si i-am dat antibiotic.Dupa o saptamana i s-a declansat o congestie nazala care se prezenta si cu u sunet pe nas sub forma unui pufait.Am fost la medic ,i-a dat tratament ptr rinita non alergica ptr ca panelul respirator a iesit bine la analize.Intrebarea este cum poate sa scape de acest pufait care este extrem de enervant ptr cei din jur , cum poate fii tratat si ce inseamna mai exact?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 3 saptamani)

Buna ziua,

Rinita non-alergica este o afectiune cronica care poate provoca simptome de iritatie, congestie si pufait. Este posibil ca antibioticele administrate fiului dvs. sa fi dus la declansarea simptomelor.

Pentru tratarea acestei afectiuni, una dintre cele mai eficiente metode este irigarea nazala cu ser fiziologic sau solutii saline, care sa ajute la curatarea mucoasei nazale. De asemenea, este important sa se mentina un nivel optim de umiditate in locuinta si sa se evite expunerea la factori de risc, cum ar fi fumul de tigara sau aerul uscat si rece.

Medicamentele antihistaminice pot fi de asemenea utile, chiar daca boala nu este de natura alergica.

Consultati-va cu medicul curant daca aceste metode nu au efect sau daca simptomele se agraveaza.

Rinita non-alergica poate fi o afectiune cronica, iar in unele cazuri poate necesita tratament pe termen lung. Este important de inteles ca tratarea acestei afectiuni consta in controlul simptomelor, nu in vindecarea completa.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/rinita-non-alergica_6628
sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/rinita-vasomotorie-influenta-temperaturii-scazute-asupra-secretiilor-naz_19019

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Jalia Floarea Mirela (acum 3 saptamani)

Multumesc pentru raspuns!Mai adaug ca i-am dat apa de mare hipertona si izotona o luna si nasonex doua luni.Nasonexul provoaca dependenta?Sa ii fac si analize pentru intoleranta la histamina?Sa merg si la psiholog sa depisteze daca cumva s-a transformat in tic acest pufait?Am fost doar la orl si alergologie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: