Abstinenta sexuala

Retete
Intrebare postata de simonamaria cu 12 ani in urma

Am 42 de ani si de aproximativ 4 ani nu am contact sexual.Nu ca pana la aceasta varsta as fi avut cine stie ce contacte sexuale.... rare ,dar odata la 2 luni se mai intampla.....Dar si asa tot prins tot am prins 2 copii...... Intrebarea mea este:sanatatea mea fizica este afectata de acest lucru?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

DA!!!!! (acum 12 ani)

Persoanele care au o viata sexuala regulata iti vor spune ca nu-i nici o problema. Vei primi in curand un astfel de raspuns de la o tanara atotstiutoare. Personal, cred ca lipsa vietii sexuale influenteaza, in unele cazuri, starea de sanatate. Pot aparea dereglari hormonale care tin de organism, de legile lui, nu neaparat de dorinta sexuala. Medicul meu de familie mi-a recomandat viata sexuala regulata care mi-ar regla tulburarile hormonale pe care le am(fibrom uterin, mastoza fibrochistica) si care, spune ea, nu ar fi aparut daca as fi avut-o. Din pacate eu am un sot alcoolic cu care nu pot/nu vreau sa am acest gen de intimitate.
Lipsa vietii sexuale poate duce si la menopauza precoce sau chiar la depresie. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Nu este in mod direct afectata, altfel nu ar exista nici o femeie cu viata sexuala regulata si dereglari hormonale sau afectiuni precum cele de mai sus, nu? Atat fibromul, cat si mastoza sau altele apar atat la persoane fara activitate sexuala, cat si la persoane cu activitate sexuala regulata si nu exista dovezi ca ar exista o legatura. Oricum, presupunand ca ar exista, nu cred ca mergeti acum sa cautati partener de sex doar din acest motiv. Daca el exista bine, daca nu, nu. Ce se poate spune este insa ca PSIHIC un om cu activitate sexuala regulata este mai implinit. Psihic da, conteaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 12 ani)

Multumesc pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DA!!!!! (acum 12 ani)

De unde stie Iuli cat de regulata si de implinitaeste viata sexulala a femeilor care au dereglari hormonale? Sa fii casatorita nu inseamna si viata sexuala regulata. Daca vorbesti cu multe femei care au problemele enumerate mai sus si daca acestea recunosc, vei vedea ca , de fapt, viata lor sexuala are o frecventa redusa. Credeti-ma, am stat ani de zile in anticamera cab medicale si am vorbit cu multe femei. Acolo femeile vorbesc multe si spun multe adevaruri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Iuli stie din proprie experienta :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: