Nod in gât raspuns medic

Refluxul gastroesofagian
Intrebare postata de MembruMobileAppGordinionut27 cu 6 ani in urma

Buna ziua! Totul a început luna trecută cand am simțit ca mă sufoc, ma-m speriat foarte tare, simptomele au inceput sa se multiplice, amețeli, tremuri, amorțeli de membre, nod in gat și uneori simt ca ma sufoc. Am fost la urgențe de 2 ori și ma-u trimis la endocrinolog crezând ca e glanda tiroida, mi sa-u gasit doi ganglioni mici , dar nu ei sunt de vina pentru starea mea fiind prea mici. Doamna doctor mi-a prescris calciu, magneziu si calmante. Țin sa menționez ca analizele la calciu mi-au ieșit 1.36. Oare sa fie din cauza asta simptomele?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 6 ani)

Ȋnțeleg ingrijorarea pentru aceste simptome neplăcute, de respirația ȋngreunată!
Este foarte probabil sa fie vorba de hiperventilație (simptom provocat de stres și anxietate).
Respiraţia prea intensă are drept rezultat scăderea nivelului de dioxid de carbon, iar respiraţia prea lentă are ca efect creşterea acestuia. Pentru organism este cel mai benefic să existe un echilibru între cantitatea de oxigen şi dioxid de carbon din sânge. În cazul hiperventilaţiei, cantitatea de oxigen din sânge este mai mare şi acest lucru are o serie de consecinţe negative:
- Îngustarea anumitor vase de sânge – se diminuează mai ales fluxul de sânge spre creier
- Intensificarea aderenţei hemoglobinei la oxigen – oxigenul se desprinde mai greu şi nu ajunge să fie utilizat de către celule.
- În mod paradoxal, chiar dacă hiperventilaţia presupune un aflux mai mare de oxigen, celulele din anumite zone ale creierului şi corpului primesc o cantitate mai mică de sânge şi oxigen.

Rezultatele pot fi:
Ameţeală;
Stare de confuzie;
Vedere înceţoşată
Intensificarea ritmului cardiac;
Senzaţia de sufocare;
Amorţeală şi furnicături în extremităţi;
Mâini reci şi umede;
Rigiditate musculară;
Incapacitatea de a respira cu uşurinţă.

Problema se poate trata prin câteva ședințe de psihoterapie. Poți ȋnvăța să iți monitorizezi ritmul respirator și să ȋți ȋnlocuiești respirația toracică (greșită) cu respirația abdominală (corectă), astfel ȋți vei echilibra respirația și te vei simți mai bine.
Așadar, modul în care respirăm este extrem de important şi influenţează starea noastră de bine. O respiraţie adâncă şi regulată este specifică unui organism calm şi relaxat, o astfel de respiraţie este incompatibilă cu agitaţia şi stresul. După perioade lungi de stres cronic ajungem să respirăm tot timpul mai alert, mai sacadat, fără să ne dăm seama iar echilibrul trebuie restabilit.
Sper ca aceste explicații să ȋți fie utile. Dacă te pot ajuta și cu alte informații, ȋmi poți scrie aici sau pe mail-ul personal.

Multă sănătate!

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Refluxul gastroesofagian.

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 6 ani)

Ȋnțeleg ingrijorarea pentru aceste simptome neplăcute, de respirația ȋngreunată!
Este foarte probabil sa fie vorba de hiperventilație (simptom provocat de stres și anxietate).
Respiraţia prea intensă are drept rezultat scăderea nivelului de dioxid de carbon, iar respiraţia prea lentă are ca efect creşterea acestuia. Pentru organism este cel mai benefic să existe un echilibru între cantitatea de oxigen şi dioxid de carbon din sânge. În cazul hiperventilaţiei, cantitatea de oxigen din sânge este mai mare şi acest lucru are o serie de consecinţe negative:
- Îngustarea anumitor vase de sânge – se diminuează mai ales fluxul de sânge spre creier
- Intensificarea aderenţei hemoglobinei la oxigen – oxigenul se desprinde mai greu şi nu ajunge să fie utilizat de către celule.
- În mod paradoxal, chiar dacă hiperventilaţia presupune un aflux mai mare de oxigen, celulele din anumite zone ale creierului şi corpului primesc o cantitate mai mică de sânge şi oxigen.

Rezultatele pot fi:
Ameţeală;
Stare de confuzie;
Vedere înceţoşată
Intensificarea ritmului cardiac;
Senzaţia de sufocare;
Amorţeală şi furnicături în extremităţi;
Mâini reci şi umede;
Rigiditate musculară;
Incapacitatea de a respira cu uşurinţă.

Problema se poate trata prin câteva ședințe de psihoterapie. Poți ȋnvăța să iți monitorizezi ritmul respirator și să ȋți ȋnlocuiești respirația toracică (greșită) cu respirația abdominală (corectă), astfel ȋți vei echilibra respirația și te vei simți mai bine.
Așadar, modul în care respirăm este extrem de important şi influenţează starea noastră de bine. O respiraţie adâncă şi regulată este specifică unui organism calm şi relaxat, o astfel de respiraţie este incompatibilă cu agitaţia şi stresul. După perioade lungi de stres cronic ajungem să respirăm tot timpul mai alert, mai sacadat, fără să ne dăm seama iar echilibrul trebuie restabilit.
Sper ca aceste explicații să ȋți fie utile. Dacă te pot ajuta și cu alte informații, ȋmi poți scrie aici sau pe mail-ul personal.

Multă sănătate!

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileAppGordinionut27 (acum 6 ani)

Eu eram o persoana activa, acum obosesc usor si la mici eforturi, sa fie tot din cauza asta sau din cauza lipsei de calciu? Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: