Gastrita duodenala si reflux gastroesofagian raspuns medic

Refluxul gastroesofagian Duodenita gastrita Spasm esofagian
Intrebare postata de Skrumyera cu 12 ani in urma

Salut tuturor. Acum 3 luni aveam garaieli destul de dese dupa ce mancam iar in urma cu 2 luni am avut si primele varsaturi. Am fost de urgenta la medicul de familie si mi-a spus ca e posibil sa fie o gastrita. Mi-a dat un tratament cu No-Spa dimineata si seara (l-am dat afara pe tot pentru ca nu l-am suportat), Omez si Redigest (astea au mers bine). Le-am luat vreo saptamana, timp de 2 zile mi-a fost bine dar apoi au reaparut senzatiile. Am fost sa imi fac o ecografie si medical mi-a spus ca am “gastrita exagerata” daca a mai auzit cineva de asa ceva. In fine, am fost apoi pe o mana buna pot zice, la un medic bine cunoscut si prieten de family si dupa un test cu bariu am fost diagnosticat cu Gastrita duodenala si cu Reflux gastroesofagian. Am avut un tratament de 7 zile cu 4 pastile de Ampicilina , 4 de Claritromicina si 2 Noplaza pe zi plus ca am luat si Metoclopramid. Dupa ce am terminat tratamentul mi-a fost bine dar a reaparut pentru ca bineinteles nu am respectat regimul. In timpul celui de-al doilea tratament singurul lucru interzis pe care l-am facut a fost sa fumez, nu mult, dar am fumat. Am baut si cafea dimineata dar nu mi-a spus nimeni nimic ca ar face rau. Tin sa mentionez ca nu ma ustura deloc stomacul, gatul sau pieptul. De balonat, doar in ultimele zile de cand nu mai fac tratament pentru ca na, s-a terminat. De asemeni de cateva zile incoace am un gust amar in gura ce persista pe toata ziua si sincer nu mai inteleg ce fel de boala este pentru ca nu am toate simptomele gastritei duodenale sau a refluxului gastroesofagian.Tind sa cred ca e ceva si de la fiere si probabil din aceata cauza am acest gust amar sau o fi de la tigari.Oricum le-am redus destul de mult si vreau sa le las de tot. Maine imi fac si testul pentru Helicobacter pylori si va tin la curent. Sunt constient ca voi avea acest reflux si aceasta gastrita mult timp de acum incolo dar ce nu inteleg eu este de ce se duce de tot in acest moment dupa acest tratament cu 10 pastile pe zi destul de puternic zic eu. De ameliorat, s-a mai ameliorat dar de ce sa mint, fiind si Pastele, am baut un paharel de vin si am mancat 2 oua si pasca pe la 1 noaptea cand am venit de la inviere plus cu 2 seri in urma am mancat sarmale la 1 noaptea (carne tocata). Ca pe un sfat din partea mea pentru altii ce sufera de acelasi lucru si au aceleasi simptome este sa nu se sperie, pentru ca aceasta boala va persista daca nu se tine regim asa cum am patit si eu. Pe langa asta, stresul este un factor foarte important si de asemenea modul in care percepi aceasta boala este un lucru important. Daca ne gandim la ce e mai rau pai o sa ne simtim si mai rau iar pe langa asta sa nu citim toate p***alle pe net. Cel mai bine este sa mergem la medic nu sa cerem parerea altora sau o putem cere doar dupa ce am consultat un medic si nu mai intelegem nimic, cum sunt eu : ) . Am slabit destul de mult in acest timp, ceea ce era si normal tinand regim dar m-am mentinut dupa tratament continuand sa trag de fiare acasa, nu cu greutati mari, dar nici mici (sau nici asta nu am voie sa fac?) . Ok astept commenturile voastre. Multa sanatate . Cristi 24 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (30)

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

1.Dintre toate simptomele pe care le descrieti, nici unul nu sustine diagnosticul de boala de reflux; aveti dreptate sa suspectati fierea;
2.Nu vad rostul repetarii testului pentru H pylori; daca analiza se fac din sange, sunt sanse mari ca anticorpii anti HP sa fie inca prezenti.
O alimentatie sanatoasa, echilibrata, fara tutun, ar trebui sa fie suficienta. La nevoie, pe perioade scurte de timp, puteti relua pantoprazolul (40 mg/zi, maxim 2 saptamani) +/- Motilium. Pentru gustul amar o sugestie ar fi Bilicholul, 1 comprimat de 3 ori pe zi, inainte de mese.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Refluxul gastroesofagian.

Skrumyera (acum 12 ani)

Buna dimineata. Multumesc pentru raspunsul prompt domnule doctor. Am uitat sa mentionez ca mi-am facut analizele la sange si urina...mi-au iesit perfect. Doar colesterolul putin maricel dar se rezolva pentru ca nu voi mai face exces. De asemeni nu am spus ca garaiturile persista iar de exemplu ieri am mancat piure cu carne si un sos facut din usturoi sau ceva de genul asta care nu mi-a priit asa bine si iar am avut o senzatie de voma. Inainte de acel tratament puternic de care am mentionat in prima postare, imi venea mancarea inapoi si cerea sa iasa, de cateva ori reusind sa iasa:) si asa am simtit si ieri doar ca nu a iesit. Din acest motiv m-am gandit ca ar fi o gastrita dar cum am spus nu stiu ce sa mai cred. O alta intrebare ar fi domnule doctor, ce fel de test se poate face ca sa imi pot da seama care e problema cu fierea ? (sper ca nu trebuie sa imi bage cinve acel tub de 1 metru pe gat ca sa se uite in stomac pentru ca am auzit ca ar fi oribil) . Fac haz de necaz dar prefer asa decat sa ma inchid in mine si sa ma gandesc la ce e mai rau. Plus de asta domnul doctor nu am facut testul de H pylori pana acum, probabil maine ca na azi a e a doua zi de pasti si e inchis. Hai ca ma duc sa imi cumpar plasturi anti-tabac. Wish me luck :P . Zi buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum un an)

Bună eu am înghițit acel tub pe viu și nu Am murit e puțin greu dar nu durează intervenția..deci altă soluție pentru a vedea ce ai exact la stomac Nu există.sanatate maximă

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut (acum 2 luni)

Bună ziua,am și eu o durere n partea dreaptă sus,sub coaste aproape de capul pieptului plus gust amar ,arsuri în capul pieptului,gust amar,stare de salivă excesivă sub limbă,am pierdut în greutate lipsa apetitului dar asta apare și dispare pot să spun ca mănânc cat de cat ok dar țin și un regim pentru mine ca sunt genul de persoană cat mănâncă mult,gras și foarte repede și am băut și foarte multă cafea de când mă știu acum am redus-o foarte mult și am redus tot ce înseamnă prăjeli,gras și zahăr ,la fel și la mine mi-au făcut testul Helicobacter și a fost pozitiv,mi-a dat tratament cu 2 antibiotice și Lazoprazol dar nu văd legătura cu durerea în partea dreaptă,eu zic ca e de la ficat sau bilă!Plus când iau antibioticele mă doare mai accentuat în partea dreaptă.Imi puteți spune de la ce i-ar fi țin să menționez urina e ok,scaunul e ok,culoare pielii și a ochilor e ok ,n-am febră am o stare de greață dar fără vărsături,n-am vărsat niciodată de când mi-au apărut simptomele astea.Nustiu ce să fac mă doare mai ales după masă,înainte de masă e o durere mai lejeră, dar după masă e o durere mai apăsată,Ce ar trebui să fac?Ecografie abdominală pot face abia peste o lună când mă duc n vacanță în România.Va mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Testul pentru H pylori ar fi trebuit facut inaintea tratamentului antibiotic (e posibil sa nu fi fost nevoie de antibiotice daca testul era negativ).
Cat despre fiere, in afara unei ecografii abdominale, nu prea aveti ce sa faceti. Oricum, singurul tratament eficient e evitarea mancarurilor care nu va priesc.
Succes cu plasturii:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Skrumyera (acum 12 ani)

Neata. Am revenit cu o scurta intrebare. De vreo 2 zile simt ca am multa saliva, gura nu este asa uscata dar totusi imi este sete doar noaptea, nu si in timpul zilei. Am vorbit cu un medic specialist si mi-a spus ca continui cu Nolpaza asa cum mi-ati spus si dvs. domnule doctor Rusu, o pastila de 40mg pe zi. M-am mai uitat pe net si cred ca pe langa fiere, cea mai mare problema ar fi Aerofagia pentru ca, chiar daca mananc sau nu, eructez destul de des, de cele mai multe ori, dupa ce mananc, masa fiind una copioasa ce e drept si cred ca asta nu e bine.Mentionez ca m-am apucat de guma de mestecat si stiu ca nu face bine la aerofagie dar, m-am lasat de fumat de 24 de ore si nici cafea nu mai beau. In schimb, beau ceai anti-balonare, imi face bine dar tot eructez dupa ceai, este normal? As dori sa stiu domnule doctor, ce imi puteti recomanda pentru Aerofagie? Metoclopramid tot am luat, ma ajutat, dar nu stiu cat timp sa il iau de acum inainte si nici daca creaza dependenta pentru ca oricum, disconfort nu mi-a creat. Multumesc anticipat si ms si pentru raspunsul de ieri,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Intr-adevar, mesele copioase sunt de vina. Incercati sa mancati putin si des si, mai ales, nu pe fuga (slow-food).
Ca alternativa la metoclopramid puteti folosi Motilium, pe perioade nu mai mari de 2 saptamani.
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Skrumyera (acum 12 ani)

Am revenit cu o alta intrebare, sper sa fie si ultima. Vreau sa scap de Aerofagie dar nu prea stiu ce sa mai fac pentru ca ma dispera pur si simplu. Nu mai fumez de 3 zile, mananc bine, incet, nu pe graba, nu sunt atent la nimic altceva cand mananc, stau linistit, nu ma stresez, beau apa doar dupa ce mananc dar tot nu imi trece. Mi-am cumparat busuioc si coriandru, am mancat ieri o friptura ac***a si aceste ingrediente. Nu mananc mult la o masa, ci des si putin. Ce e drept nu mai e atat de des precum era inainte dar inca persista. Nu am mai luat de mult metoclopramid pentru ca crizele nu au fost chiar atat de puternice dar au fost. Prima intrebare domnule doctor ar fi cam ce altceva as putea sa iau ca sa scap de aceasta aerofagie sau in cat timp credeti ca ar trebui sa imi treaca pentru ca deja o am de o luna aproape, poate chiar si mai bine. O a doua intrebare si ultima ar fi daca metoclopramidul stopeaza doar pe moment starea de discomfort a aerofagiei sau poate fi luat in timp ca pe un tratament sperand ca ma va ajuta la a depasi aceste momente definitiv ? Mentionez ca folosesc Nicorrete de cateva zile iar asta fiind tot un medicament, ma gandesc sa nu fie compatibil. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Tratamentul cu metoclopramid nu vindeca aerofagia; este strict simptomatic si e bine sa nu-l luati pe perioade lungi de timp.
Ca in orice tulburare functionala, exista perioade bune si perioade mai proaste; cu un pic de rabdare veti depasi aceasta perioada p***a.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Skrumyera (acum 12 ani)

Multumesc pentru raspuns. Sunt constient ca imi va trece si sper cat de curand dar na, cum sunt "mic", pun intrebari in stanga si dreapta pentru a ma lamuri si in acelasi timp a ma linisti. O alta intrebare ar fi si cu asta inchei pentru ca am uitat sa o adresez mai sus...daca iau Bilichol pentru amliorarea fierei sau stoparea ei, oare are afect si asupra Aerofagiei intr-o masura sau alta? Iar aici fac referire la faptul ca daca as urma un tratament de o saptamana cu Bilichol, aerofagia nu ar mai fi atat de puternica. Vreo idee va rog ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

E destul de greu de anticipat reactia la tratament tulburarilor functionale. In masura in care problemele biliare contribuie la simptomele dvs. (ceea ce, partial, e posibil), tratamentul cu Bilichol e util; oricum, merita incercat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirela Maria92 (acum 12 ani)

Buna seara,am 20 de ani si am dureri mari la stomac,in capul pieptului ceea ce mi-a dat de inteles ca as avea gastrita duodenala.
As vrea si eu un medicament calmant mai puternic.
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

La fel de importanta ca linistirea durerilor e aflarea cauzei lor. Sfatul meu e sa faceti un test pentru Helicobacter pylori din materiile fecale si cu rezultatul sa programati un consult la medicul de familie. Intre timp puteti lua cate un comprimat de Controloc 40 mg pe zi (nu mai mult de 2 saptamani).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Skrumyera (acum 11 ani)

Buna ziua. In ceea ce priveste refluxul gastroesofagian a inceput sa se mai amelioreze chiar daca inca au mai ramas acele eructatii (aerofagie) de obicei dimineata cand fumez dar nu prea puternice, cel putin nu cum erau inainte si uneori cand mananc ceva ce nu imi prieste. Inca sunt la un asa zis regim, adica mananc orice, mai putin prajeli. Totusi am intrebari pentru dumneavoastra. Prima intrebare ar fi daca refluxul este recidivist. A doua intrebare ar fi ce pot face ca sa ma ingras si sa mananc sanatos ac***a in vedere ca am ajuns la 65kg la 1.84 cm ceea ce nu e prea bine dar este normal ac***a in vedere faptul ca am fost bolnav si era logic sa slabesc fiind la regim. Imi doresc sa ma ingras,dar nu stiu cum sa fac pentru ca trebuie sa mananc mese dese si nu prea bogate. Nu vreau sa ma ingras dupa o zi pe alta, ci in timp dar sa pun kg pe mine pentru ca nu sunt obisnuit sa am 65kg. Un sfat sau o idee daca se poate. Multumesc anticipat. Ultima intrebare ar fi daca este vreo problema trasul de fiare. Mentionez ca am putere, ma simt bine, nu ma simt slabit, sunt in forma si fac exercitii cu greutati. Ar fi asta o problema ? Precizez ca sunt obisnuit cu acest sport pe care il practic de multi ani. Astept raspunsul dumneavoastra. O zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

1.Da, refluxul poate recidiva.
2.Ar fi bine sa cereti si parerea unui medic endocrinolog; scaderea ponderala este, intr-adevar, cam mare (ultima glicemie era normala?)
3.Nu, nu este nici o problema cu trasul de fiare, atata vreme cat consumati mai multe calorii decat ardeti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Skrumyera (acum 11 ani)

Buna ziua. Incet incet incep sa ma ingras si din punct de vedere fizic revin la un fagas normal. Mai am totusi intrebari daca nu deranjez. De vreo 5 zile am inceput sa iau Gaviscon Mentol pentru ameliorarea aerofagiei.Deocamdata iau doar o pastila pe zi iar incepand de maine am sa iau 2 pe zi. Pot spune ca isi face efectul chiar daca sunt contient ca imi va trece in timp si nu totul se poate de pe o zi pe alta. Vroiam sa va intreb daca este bun Gaviscon Mentol sau ce altceva pot lua pentru aerofagie ? As dori sa va mai intreb daca pot lua Dicarbocalm in momentul in care ma apuca o asa zisa criza pentru ca in momentul in care sunt la un examen sau la un curs nu pot pur si simplu sa plec din sala ca sa scap de eructatia de moment. Daca nu Dicarbocalm atunci ce alt medicament as putea lua pe moment dar care sa nu imi faca prea mult rau si nici sa nu creeze dependenta in asa fel incat sa scap de acea criza de eructatii de moment pentru maximum 2 ore? Multumesc anticipat. O zi frumoasa in continuare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi (acum 11 ani)

Buna ziua .Am si eu o problema ma doare stomacul (in capul pieptului ) ,am fost la medic am facut un Rx gdd si (secretie gastrica in cantitate usor crescuta.Pliurile mucoasei gastrice usor ingrosate .Spasm piloric usor prelungit.Bulb dupdenal edematos,intolerant.Staza in genunchiul inferior al duodenului.) Urmez tratament cu omez ,denol si malox de 4 zile dar tot nu ma simpt bine
Regimul alimentar este bun. Nu stiu ce sa mai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi (acum 11 ani)

Buna ziua .Am si eu o problema ma doare stomacul (in capul pieptului ) ,am fost la medic am facut un Rx gdd si (secretie gastrica in cantitate usor crescuta.Pliurile mucoasei gastrice usor ingrosate .Spasm piloric usor prelungit.Bulb dupdenal edematos,intolerant.Staza in genunchiul inferior al duodenului.) Urmez tratament cu omez ,denol si malox de 4 zile dar tot nu ma simpt bine
Regimul alimentar este bun. Nu stiu ce sa mai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Ar mai fi utile:
1. anticorpii anti Helicobacter pylori
2. ecografia abdominala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 11 ani)

Buna seara! De cateva zile ma confrunt cu un gust amar in gura, orice mananc mi se pare a avea gust amar, simt arsuri in stomac si esofag, am greturi. Ce poate fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2