Buna ziua,

Numele meu este Mihai N, am 20 de ani si sunt student la UPB.

M-am abonat la acest forum in speranta ca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi, sugestii si eventual raspunsuri la intrebarile mele privind boala de care sufar de ceva timp.

In vara anului 2011 au aparut primele simtome de reflux gastric, in urma unui regim alimentar haotic si a consumului de alcool, cafea, tigari (tigara si cafeaua pe stomacul gol, tigara imediat dupa masa, mancam cand imi aduceam aminte, etc.). Medicul de familie m-a calmat cu un tratament de o saptamana (emanera-esomeprazol + debridat + motilium) care a functionat mai bine decat ma asteptam.

Problema insa a reaparut dupa cateva luni, intrucat nu am tinut un regim alimentar adecvat - obisnuiam sa mananc fast-food, junk-food - astfel ca am inceput sa iau esomeprazol pe cont propriu, obserc***a ca are efect, fara a mai cere sfatul medicului.
Aceasta automedicatie s-a repetat de cateva ori: de fiecare data simptomele treceau in cateva zile, dar reveneau in cateva saptamani. Prin simptome ma refer la senzatia de arsura in caput pieptului, senzatie puternica de jena/indigestie, prezenta pe tot parcursul zilei si mult intensificata dupa mese, dar si lipsa poftei de mancare.

Obserc***a ca ceva nu e in regula, am mai facut o vizita la medicul de familie, care m-a trimis la analize - helicobacterul a iesit negativ - dupa care mi-a dat un tratament de 3 saptamani omeprazol 40 mg, motlium, debridat si regim alimentar (in primavara anului 2012) pe care l-am urmat cu strictete dar fara vreun rezultat.

Am inceput sa fiu dependent de omeprazol. Durerile erau din ce in ce mai suparatoare, reveneau imediat ce intrerupeam administrarea medicamentului, perioada de recidiva se scurtase la cateva zile (2-3 zile). Devenise deja o problema care imi ocupa tot timpul.

Medicul de familie nu m-a ajutat foarte mult in acest context, imi spunea ca sunt prea sensibil la stomac, prea stresat si ca ar trebui sa nu ma mai gandesc la asta. Mi-a mai dat un tratament de 6 saptamani omeprazol cu regim alimentar (in toamna anului 2012) care mi-a adus cateva simptome deranjante in plus: oboseala, dureri de cap si ameteli.

Am intrerupt tratamentul dupa 5 saptamani, mi-am revenit, dar problemele digestive au reaparut in mai putin de o saptamana. Am schimbat medicamentul, am trecut pe lansoprazol 40 mg, am fost trimis la spitalul Colentina la o endoscopie digestiva superioara cu analiza histopatologica, unde mi s-a pus diagnostic de esofagita de reflux de gradul A, helicobacter negativ. Mentionez ca noul tratament cu lansoprazol imi dadea stari de oboseala, dureri de cap, ameteli, stari de confuzie, lipsa concentrarii, astenie. Mergeam pe strada si eram pe alta planeta, visam cu ochi deschisi, in contextul in care incepusem primul an de facultate si trebuia sa fiu in cea mai buna conditie.

Atat medicul de familie cat si medicul care mi-a facut endoscopia mi-au spus ca nu e posibil sa am asemenea simptome de la acest medicament si ca poate ar trebui sa merg la un psiholog (!?) desi sunt reactii adverse posibile, precizate in prospect.

Am schimbat totusi medicamentul, dupa endoscopie, la recomandarea medicului. Am urmat un tratament cu ranitidina si motilium, care nu imi mai dadea acele reactii adverse, dar nu isi facea treaba, intrucat aveam in continuare pirozis dupa fiecare masa, dar mai scazut. In paralel am urmat tratamente naturiste, redigest, ceaiuri de sunatoare, musetel, enzime digestive, miere, ulei de catina etc

Pana in prezent nu am reusit sa scap in totalitate de simptome, desi am urmat mai multe tratamente si am incercat toate medicamentele de pe piata. Inhibitoarele de pompe de protoni imi dau acele stari urate de oboseala, astenie, lipsa concentrarii, in timp ce celelalte medicamente nu isi fac efectul. Am de ales intre a fi cu mintea lucida si stomacul in piuneze sau invers. In ultimele 6 luni am reusit sa ma obisnuiesc cu BRGE, sa o tin sub control (respect toate regulile de alimentatie, pozitia patului in care dorm, tot, tot), astfel incat nu pot scapa definitiv de simptome, dar am redus pirozisul astfel incat sa fie suportabil.

Am ramas la Controloc 20 mg care pare sa imi dea reactiile adverse cele mai putine (ma tine intr-o stare cat de cat lucida) pe care il iau din 3 in 3 zile, combinat cu enzime digestive, redigest luat in cure de 3 saptamani, ceaiuri si mesele mici si dese, fara bauturi carbogazoase de orice fel, fara ciocolata, menta, condimente, stiu aproape fiecare aliment ce efecte are asupra stomacului. Nu am renuntat inca la fumat, dar am redus tigarile considerabil. Nu cred sa aiba prea mare importanta acest aspect, intrucat am un prieten antrenor de fitness, sportiv de performanta mai mult de 14 ani, care nu fumeaza si se confrunta cu BRGE de 4 ani, a trecut prin 3 endoscopii, RMN, phmetrie, tratamente si nimic nu a functionat.

Vreau sa stiu daca BRGE se poate vindeca complet, daca voi trai toata viata cu aceste probleme la stomac sau nu. Ce investigatii ar trebui sa fac? Ce tratament as mai putea incerca? Aceasta boala poate fi remediata la nivel psihologic?

Va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (53)

Adrienne (acum 10 ani)

Am avut esofagita de reflux grad B, cu infectie cu HP, in antecedente , netrata la momentul respectiv , nestiind ca exista. Citind tot ce ai facut pana acum ,iti pot spune sa incerci un tratament cu gel de Aloe Vera , timp de 6 luni , dimineata cu jumatate de ora inainte de micul dejun, pe stomacul gol, cate trei capace [ 100 gr.] ,nediluat in nimic, are un gust placut ,acrisor.Plus un regim alimentar fara alimene si bauturi, care observi ca-ti produc aciditate. Ar fi bine sa renunti definitiv si la tigara.......stiu ce spun...... Tratamentul l-am facut la indicatia medicului gastroenterolog. Acum sunt f. bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Didina (acum 7 ani)

Buna Adrienne,
Eu am aceleasi simtome ca tine de 1 an de zile iau medicament omeprazole, ranitidine pantoorazol si nimic. poti sa mi spui de cine este facut gelul de aloe? sa pot cumpara si eu ?
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1493974328 (acum 4 ani)

Este foarte probabil sa fie vorba de hipoaciditate stomacala (prea putin acid gastric) care de obicei da simptome de hiperaciditate, respectiv reflux gastric, indigestie etc. In lipsa acidului gastric in cantitate suficienta, digestia este incompleta si apare fermentatia respectiv acid lactic care este f daunator si care da refluxul gastric. Fenomenul nu este cunoscut de catre majoritatea medicilor ceea ce face ca acestia recomanda medicamente care sa scada aciditatea. Efectul benefic este de moment caci pe termen lung inrautateste boala. In cazul acesta tratamentul cel mai bun este betaina hcl 600 ml (un extract din sfecla) care corecteaza acdittaea gastrica si suprima refluxul gastric.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Markos (acum un an)

Și dacă aceasta betaina face mai mult suc gastric decât să îl regleze. Am făcut 5 endoscopii cu medici diferiți și toți au spus BRGE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai N (acum 10 ani)

Am incercat cu suc de aloe vera cu pulpa cumparat de la Mega Image, insa fara vreun rezultat (concentratie 20-30 %). Gelul cu aloe vera de la plafar are undeva peste 95 % dar este destul de scump si nu stiu daca va avea vreun rezultat in cazul meu. Am incercat si cu miere de tei naturala dimineata pe stomacul gol... Ca si student, m-am obisnuit sa-mi gatesc singur, in general mancare bazata pe carbohidrati si lichide suficiente, cartofi copti cu carne la gratar in general, salata fara rosii, ceapa, usturoi si condimente. Mananc din cand in cand si ciorbe facute de mine, de pui, portii mici. Grisinele simple si covrigii de buzau sunt alimentele care imi calmeaza intotdeauna stomacul dar nu pot trai doar cu acestea.

Vreau sa stiu daca ai reusit sa te vindeci de BRGE si daca in prezent iti permiti sa mananci ca un om normal, fara sa te gandesti atat de mult la consecinte.

Intreb asta pentru ca pe foarte multe site-uri am citit ca aceasta boala nu se vindeca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Damian Vasile (acum 7 ani)

Salut Mihai ! Eu am avut esofagita de reflux, am fost la un specialist la spitalul Malaxa din Bucuresti si mi-a dat urmatorul tratament: Seltraz 40 mg., 1/zi, cu 3o de minute inainte de micul dejun timp de o luna de zile (vindecarea este lenta, deci la nevoie se mai poate continua inca o luna) si Metoclopramide, 3/zi impotriva greturilor. Eu ma simt foarte bine acum, dar tot trebuie sa am grija sa nu mananc prea multe uscaturi...deci mancaruri mai moi. La nevoie ma poti cauta pe facebook (Vasile Damian)..o poza de grup....si putem vorbi si schimba sugestii direct. Iti doresc multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Dupa cum am spus, am incercat toata medicatia de care ai amintit, in plus HP" isi facuse de cap " fara sa stiu de existenta lui.....La endoscopia gastrica am primit urmatorul diagnostic: esofagita de reflux grad B ; gastrita edimatioasa antrala ; bulbita eroziva ;duodenita congestiva . Este adevarat ca sucul de aloe este scump ,mai ales pentru un student dar, cred ca nu esti singur pe lume......Cel de concentratie 20-30 % nu este bun de nimic. Cel mai ieftin gasit de mine a fost cel distribuit de Medicer Bios, care are pret de 25 de lei/L , concentratia de 91%. Trebuie trei litri pe luna. Pot sa mananc si sa beau orice, doar ca sunt f. prudenta si nu fac excese la nimic. Singurele lucruri care-mi produc un usor disconfort si le evit sunt : ceapa cruda; usturoiul, castravetii , vinul rosu si condimentele iuti. Eu ti-am impartasit din experienta mea cu scopul de a te ajuta, daca este cazul. Nu pot vorbi despre experientele altora..........Eu stiu ca de aproximativ trei ani de zile ma simt f. bine si ca fac investigatii anuale. Multa sanatate ! In afara de problemele gastrice , cu celelalte ,descrise de tine, nu m-am intalnit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21607771621 (acum 3 ani)

salut sunt George si ma intereseaza de cate ori pe zi luai Aloe Vera si ce cantitate,astept raspunsul tau ,multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Scuze ! concentatia este de 99,9 % ; vit. C 0,1 % ; 12 vitamine ; 20 minerale ; aminoacizi si enzime.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum un an)

Bună ziua ce fel de enzime?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai N (acum 10 ani)

Multumesc foarte mult pentru sfat, o sa incerc acel gel, mai ales ca este si un pret ok (eu gasisem la peste 90 lei / 900mL si deja cheltuisem destul de mult si pe alte produse naturiste). Deci chiar o sa incerc, o sa incep de saptamana viitoare.
In legatura cu acele investigatii anuale, despre ce este vorba? Ce investigatii as putea sa fac si m-ar ajuta? E posibil sa am HP desi a iesit negativ de 2 ori?
Inca o data multumesc pentru sfaturi si raspunsuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru247408 (acum 10 ani)

de mai mult de 1 an fac tratament cu motilium si nexium.Am esofagita de reflux grad B,hernie hiatala.Au mai diminuat arsurile si acel nod ...insa...ma simt rau,ma balonez,ma doare ficatul,mi-a gasit si piatra la rinichiul drept,fierea o am scoasa si am citit si eu formula AS in care da diete eliminarii pietrelor..As vrea neaparat sa o fac,sa imi curat ficatul si sa elimin pietrele.Acum va intreb pe voi dragii mei !Daca stiti...Pot sa tin cura aceasta tinand cont ca sufar de esofagita de reflux grad B si nu am nici fierea?trebuie sa consum ulei de masline si suc de lamaie.nu sriu daca e permis sa fac cura insa ficatul meu e marit,incarcat si ma simt rau.Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ILY (acum 10 ani)

am si eu aceeste probleme de 6 luni si am urmat tratament cu esomeprazol nexium venter motilium si fara nici un efect daca as sti sigur ca functioneaza gelul cu aloe vera as ancerca si acesta pe langa toate ce am luat .Credeti ca merita ancercat? pt. ca as da ori cat sa stiu un tratament sigur care sa aibe rezultate bune.Am esofagita de reflux si gastrita edimatioasa antrala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anna (acum 10 ani)

Eu am incercat cu nexium, gaviscon si un prebiotic Bifido Plus. La mine functioneaza deocamdata tratamentul. Incercasem si varianta cu omeprazol. niciun rezultat, apoi controlocul, la fel. HP negativ de fiecare data, iar rezultatul endoscopiei a fost esofagita de reflux grad B ; gastrita edimatioasa antrala ; incerc pe cat pot sa evit prajelile, sucurile acidulate, sa beau multe compoturi si supe. Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Silviu (acum 10 ani)

Am sa las un raspuns desi nu stiu daca il mai citeste cel care a deschis Tema...insa e valabil pt toti cu problema asta....
Deci..asa cum scrieti si voi, am avut si eu mai toate problemele 1an intreg (oboseal la efort, greata la efot, nod in gat aproape un an de zile dupa fecare masa...practic faceam tratamnete cu fel de fel de medicamnete si ma simteam tot mai rablagit) Pana intr-o zi...Am oprit toate tratamnetele si am trecut pe INTERFERONAT (Dacia Plant) asta si pt ca am hepatita si fierea strangulata..In fine, deci odata ce am trecut pe interferonat, la inceput aveam mai mereu diaree, practic te curata cam 1-2 saptamani (insa dupa ce am inceput sa sfaram pastilele in gura cu apa , parca nu mai aveam diaree) Ideea e ca incetu cu incetu ma intarisem si ma simteam tot mai bine....ASTAI DOAR TRATAMENTUL UNU...
TRATAMENTUL DOI , care il tin practic deacu toata viata desi acu dupa 2 ani ma simt ca nou... consta in urmatoaele: Deci am oprit Interferonatul dupa 3 luni de tratament si am inceput sa fac cam asa< In fiecare dimineata bei 2-3 inghitituri marei de apa lasata peste noapte intrun borcan deschis.... si dupa vreo 10 minunte consumati 1-2 mere decojite >>>>efectul este ca te dezintoxica prin faptul ca te vei Kaka in fiecare dimineata... Asadar bei apa apoi halesti marutzu.
Daupa inca 3 luni credeti-ma nici nu o sa va mai aduceti aminte ca ati suferit atat din cauza stomacului
REGIM(sfat): 1 Diminteata dupa ce azi baut apa + marul nu mia consumti nimic duap ce va-ti p**a...cam dupa 2-3 ore putei consuma ceva usor
2 Consumati mese mici si dese
3 Recomant inre mese sa conumati apa inainte de fiecare masa, iar cand aveti de gand sa mancati ceva grepi ,mancati un mar inainte> e mult mai eficient decat orice pastila
4 Ultima masa la ora 19 si dormiti pe o perna mai inalta putin mai sus cu capul...
5 Mancati un sg fel de macare si punct...fara abuzuri si amestecuri felul 1,2 ,3plus ceva dulce la urma...Desi ma simt bine nu mai mananc asa...Halesti mancarea de baza gatita sau ceva sanvish nu conteaza si nimic aleceva . Mai tarziu dupa cateva ore bei apa si daca vrei un dulce..
AVETI INCREDERE >>CHIAR a dat rezultate in cazult meu...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Veronica (acum un an)

Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amarandei simona (acum 10 ani)

salut tuturor.Am citit toate parerile ,dar as vrea sa stiu esofagita de refux gradulB este tratabila?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin M. (acum 10 ani)

In urma cu 2 ani am avut Reflux gastrointestinal as zice pentru o peroada de circa 2 luni. Am urmat un tratament cu Pantoprazol 40 mg si totul a fost bine , Am revenit inapoi la vechile obiceiuri de a manca (dezordonat) si a bea orice (carbogazoase , RedBull, vin rosu etc..dar nu excesiv) iar acum a revenit din nou. De circa o luna am aceleasi simptome dar cu ajutorul Pantoprazolului se pare ca imi e mult mai bine (dar si am mare, mare grija ce mananc).......Sunt fumator si am redus si eu considerabil numarul de tigari fumate .
Am cerut doctorului de familie sa imi dea o trimitere pentru a face un control general (esofag, stomac, duoden..etc). Peste o saptamana urmeaza sa fac acest test dupa aceea doresc sa impartasesc cu dumneavoastra ceea ce m-i se recomanda....poate ajuta pe cineva.
Sfatul medicului de familie e clar: ATENTIE mare la ce mananc de acum incolo .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Soni (acum 10 ani)

Sufar de brg gr 2 de 10 luni de zile,am facut si endoscopie,nimic nu funtioneaza,cand opresc tratamentul sau mamanc normal,toate simtomele revin f puternic si mai nou cad bolnava deoarece imi arde esofagul,incepe sa ma doara gatul si fac uneori si bronsita,de 10 luni beau omeprazole si de 4 luni am introdus si motilium dar degeaba,am facut si tratament cu aloe vera care ma costat multi bani dar nu functioneaza la brg,ma gandesc sa ma operez,nu mai suport sa imi duc viata asa,nu sunt fumatoare,am renuntat la cafea si la toate prod care fac aciditate,fructe nu mananc deloc,nici legume crude,ce sa mai zic de ciocolata sau altele,leam si uitat gustul,este cea mai groaznica boala posibila care iti afecteaza viata total,dorm aproape in fund cu plapume sub line si f multe perne,miam pierdut orice speranta ca ma voi vindeca vreodata,va rog daca stie careva un tratament ce da rezultate sa il posteze aici,as fi f recunoscatoare sau daca este careva care sa operat si se simte bine,va rog sa imi scrieti pe [email protected],vas fi f recunoscatoare,va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuliana C. (acum 9 ani)

Dupa ani de zile de investigatii si analize:rmn,ct,endoscopie,fibroscopie,echografii,tranzit baritat+ n.numar de analize din sange,doctorii mi-au descoperit si mie aceasta urata si sacaitoare boala brge.Am luat si eu,ca si tine,tratamentul prescris de medici.Prima data am luat- omeprazol+ranitidina+sucralfat(venter) efectele pozitive au fost de scurta durata 4 saptamani iar tratamentul a durat 6 saptamani + dieta corespunzatoare + sport(sala).A doua oara tratamentul a fost nexium+quamatel(famotidina) + gastrofait,rezultatul a fost acelasi.Am renuntat sa mai merg pe la doctori si am inceput sa caut tratamente naturiste.Internetul este inundat cu asemenea articole incat nu stiam pe care sa-l incerc mai intai.Initial am facut o cura cu argila de algo(aia recomandata de dl Bocan),a fost bunicica,efectele pozitive au tinut vreo 6 luni dupa care durerile,incet dar sigur au revenit.Dupa zeci de litri de ciaiuri si tincturi si decocturi baute,am descoperit inctr-o carte scrisa de o austriaca,probabil ai auzit de ea,Maria Treben se numeste autoarea cartii "Sanatate din farmacia Domnului",obligeana.Am urmat cu strictete reteta de acolo,cu macerat la rece,la o cana cu apa (250 ml) o lingura rasa de pulbere de obligeana,pusa de cu seara la macerat,strecurat a doua zi si consumat cate 3 linguri inainte si dupa fiecare masa principala.Am tinut aceasta cura 3 saptamani.Intr-o seara insa,am uitat sa pun la macerat asa ca am luat o lingurita de pulbere de obligeana inainte cu 15 minute de masa si am tinut-o in gura pana aproape s-a topit,apoi am procedat la fel si la celelalte mese,rezultatul m-a uimit pur si simplu.Recunosc,nu are un gust tocmai placut.Efectul pozitiv pe care il ofera obligeana,este acela de reducere a aciditatii gastrice,este un fel de IPP natural.De curand am inceput sa consum in fiecare dimineata cate un pahar de suc de varza+ cartof,este si acesta un pansament gastric excelent,si,din cand in cand,mai molfai in loc de guma de mestecat cate o biluta de propolis pur sau pap cate o lingurita de polen.Nu ma pot lauda ca am uitat de boala dar crizele de brge s-au rarit vizibil(1 la 3-4 luni si dureaza cateva zile)la operatie inca nu ma gandesc si nici regim alimentar strict nu mai tin,am exclus doar prajelile,carnea rosie,mezelurile,leguminoasele,adica doar acele alimente care imi produc un exces de acid.La cafea,cioco si dulciuri inca n-am renuntat.Multa sanatate iti doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3