Cum ma pot vindeca ?

Refluxul gastroesofagian
Intrebare postata de MembruMobileApp1489975358 cu 9 luni in urma

Maninc putin si imediat ma simt sătulă si ma balonez, am arsuri insuportabile la stomac, simt ca nu pot respira , deseori simt ca mi-i se plimba ceva prin burta ca si cum ar fi sarcină, dar nu este ptr ca sunt in perioada de menopauza ,ba chiar am făcut si teste si au fost negative si inca o problema este că m-am îngrășat f rau .
Nu știu care este cauza si ce sa fac .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 9 luni)

Buna ziua,

Este important sa consultati un medic pentru a obtine un diagnostic adecvat si un plan de tratament personalizat, in functie de simptome si istoricul medical. Cu toate acestea, exista cativa pasi pe care ii puteti lua in considerare pentru a imbunatati starea:

1. Adoptati o alimentatie sanatoasa: Manancati portii mici si frecvente de mancare si evitati alimentele grase, prajite, picante si acide, care pot agrava arsurile de stomac. Optati pentru alimente bogate in fibre, cum ar fi fructe, legume si cereale integrale.

2. Evitati alimentele si bauturile care provoaca balonare, cum ar fi bauturile carbogazoase, produsele lactate si leguminoasele. De asemenea, mancati incet si mestecati bine alimentele pentru a preveni inghitirea excesiva de aer.

3. Gestionati stresul: Stresul poate agrava simptomele digestive. Exercitiile regulate, meditatia, yoga si alte tehnici de relaxare va pot ajuta sa gestionati stresul si sa reduceti simptomele.

4. Evitati alimentele si bauturile care contin cofeina si alcool, deoarece pot provoca arsuri de stomac.

5. Discutati cu medicul despre posibilitatea utilizarii medicamentelor care pot ajuta la reducerea simptomelor.

6. Incercati sa faceti exercitii fizice regulate, cum ar fi mersul pe jos sau inotul, deoarece acestea pot ajuta la imbunatatirea digestiei si a metabolismului.

7. Nu ezitati sa consultati un specialist gastroenterolog pentru a investiga mai profund problemele digestive: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-balonare-cauze-simptome-si-remedii_15499

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: