Ce tratament recomandati ? raspuns medic

Refluxul gastroesofagian
Intrebare postata de hectoreduard cu 11 ani in urma

Buna ziua, am 26 ani, si in urma cu un an si ceva am inceput sa am intepaturi in gat, diferite simptome, am fost la ORL au zis ca am amigdalita dupa simptome, dupa 2 - 3 tratamente m-am si operat de amigdalite, si se pare ca nu am rezolvat nimic, si dupa cautari mai intense pe net, realizez ca am de fapt reflux si am scapat de amigdale degeaba, poate si din cauza ca eu nu stiam sa explic de arsuri, ma deranja in gat, ramaneam si fara aer uneori, si acum nu pot manca prea multe, si am arsuri zi de zi, si ma deranjeaza dupa arsuri in gat, si cand fac efort mi se usuca gatul pe laterale, adica asa am impresia, uneori cand aveam arsuri mai mari simteam pe partea dreapta asa cum se duce mancarea, sau arsura, (nu ma doare burta, nimic)si ma deranjeaza, nu pot munci deloc, am inceput sa nu mananc dimineata imediat ce ma trezesc, si cate putin, am mai diminuat din simptome, pot inghiti si eu mai normal, dar tot nu pot face prea multe, eu doresc daca imi puteti recomanda sa incerc un tratament cu efecte adverse mai putine, ca daca as reusi cu niste pastile, poate reusesc sa mai lucrez si eu 2-3 luni cat e tratamentul, ca asa nu ma descurc, de ex daca ma apuc de o treaba dupa 30 minute, ori vine arsura, ori se usuca gatul pe laterale, parca se lipeste uneori, inteapa, si trebuie sa ma opresc din treaba, o data am reusit sa nu am arsuri 3 zile si puteam face treaba, aproape parca nu mai aveam nimic, dar asta e o raritate, astept un tratament care poate fi achizitionat fara prescriptie medicala, sa incerc si eu.(am si un gust urat, si o mucoasa gelatinoaa transparenta de la arsuri)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

hectoreduard (acum 11 ani)

Buna ziua,multumesc de raspuns,dar momentan nu imi permit consulatii,etc,imi puteti spune cum se ia nexium?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: