Sunt disperata

Psihologia cuplului
Intrebare postata de Veranghel cu 9 ani in urma

Buna ziua!
Ma numesc Vera Vîrtosu, am 25 de ani, locuiesc in R.Moldova, orasul Ungheni.
Motivul pentru care am apelat la Dvs. este ca am probleme in relatia cu sotul.....cit si in relatia cu mine insumi...
Pentru inceput va spun citeva despre mine....
M-am casatorit la 16 ani pentru ca am ramas insarcinata si am nascut o fetita care acum are 8 anisori....Sotul este cu 5 ani si 6 luni mai mare ca mine...Dupa 5 ani de casatorie am hotarit sa ma despart pentru ca el era indiferent fata de tot ce se petrecea in familie, nu avea un loc de munca stabil si petrecea mult timp cu prietenii consumind bauturi alcoolice si marihuana....Am divortat si am trait separat 2 ani..dintre care 1 an am trait cu alt barbat,care s-a dovedit a fi si mai "rau" ca primul....M-am despartit si de acesta si m-am impacat cu primul, cu Dima, pentru ca el in acesti doi ani incerca sa ma convinga ca sa schimbat si ca are nevoie de mine si de fiica noastra....L-am indragit din nou...am inceput sa am incredere in el si ne-am hotarit la al doilea copil...acum sunt insarcinata in a 25-a saptamina....Dar Dima s-a schimbat iarasi e acel care a fost cu 9 ani in urma.....Petrece mult timp cu prietenii....cu prezinta nici un interes sa-si petreaca timpul cu mine....vine servit...dar daca ma vede ca plig continua sa ma obijduiasca...nu ridica mina la mine...dar faptul ca se simte mai bine cu prietenii si permanent se refugiaza in compania lor pe mine ma doare....Pentru ce oare a dorit el ca sa ne impacam si sa mai avem un coplilas???Eu am vreo doua cunoscute cu care pot din cind in cind sa mai vorbesc...dar nu petrec cu ele zile intregi cum face el...pentru ca toti prietenii lui sunt celebatari si au timp pentru distractii,dar eu nu pot sa fac la fel pentru ca cunostintele mele au familii la fel ca mine...dar nici mie nu imi este comod sa stau cu ele prea mult pentru ca iubesc mai mult sa stau acasa cu cei ai familiei....Iar in momentul cind el este plecat cu prietenii si nu vine acasa ore in sir...eu nu pot face nimic...nu pot nici sa acord timp fiicei...nici sa am grija de mine.....numi pot ocupa timpul cu nimic,doar stau cu gindul ca va veni servit si ne vom certa,,,si pentru toate astea ma urasc pe mine.....
Astfel am hotarit sa apelez la Dvs ca sa ma ajutati sa inteleg ce sa fac in situatia mea...mai pot oare salva familia sau unica iesire din situatie este iarasi despartirea?....
Astept un raspuns si va mutumesc anticipat.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

suflet trist 2014 (acum 9 ani)

Buna Vera.parerea mea este ca un barbat nu se schimba NICIODATA.iar tu ar trebuii sa iti dai seama singura k tot ce ti-a spus in timpul in care a-ti fost despartiti a fost o mare minciuna.a ramas acelasi si asa va ramane mereu...din pacate nu ai ce sa salvezi ...te infunzi din ce in ce mai mult.Sfatul meu este sa pui punct unei relatii ce nu are viitor...din punctul meu de vedere.ceva asemanator am trait si eu si tot la despartire am ajuns i-am dat sute de sansa de dragul copilului dar nu s-a schimbat niciodata si ne-am despartit definitiv.Mult succes si...multa bafta iti doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marie Jeanne (acum 9 ani)

Din pacate ti-ai pierdut atata amar de vreme cu omul nepotrivit. Nu esti singura, multe femei procedeaza la fel din cauza ca s-au atasat emotional de toti netrebnicii. Doar ca e momentul sa pui punct. Altfel nu faci decat sa agravezi lucrurile. Ca sa-ti fie mai usor, iti recomand sa te intorci la credinta, sa mergi sa te spovedesti. Te va ajuta mult, te vei elibera de toata greutatea si vei vedea situatia cu alti ochi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buna (acum 9 ani)

Ac***a in vedere ca esti insarcinata iti recomand sa tii cont de faptul ca tot ce simti tu simte si copilul si toate sentimentele tale negatuve il pot afecta negativ si ii pot afecta caracterul pe viata,..in plus pot aparea si boli de la acestea.
Incearca sa faci tot posibilul sa nu mai suferi emotional cat esti gravida si cat alaptezi caci asta afecteaza atat sanatatea ta cat si a copilului.
Din pacate fetele au fost mereu naive cu privire la baieti si multe nu invata nici de pe urma experientelor negative. Baietii sunt egoistit, afemeiati, slabi de caracter,
lenesi, etc.. Si asta in general din cauza mamelor slabe sau a educatiei proaste sau a famililor destramate...asa cum v-a fi probabil si a ta...lantul slabiciunilor...
un singur parinte slab cu educatia si copilul va distruge multe alte generatii caci greseala (pacatul) se duce mai departe din generatie in generatie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lupacescu natalia (acum 8 ani)

Am inteles ca tema nu e chiar actuala dar raspunsurile pe care le-am citit mi-au provocat groaza. Cum poti sa -i sugerezi unei femei insarcinate ca daca are stresuri din cauza sotului copilul se poate imbolnavi? PE mine sotul m-a batut cu picioarele in burta cind eram insarcinata pe a saptea Luna si nu s-a imbolnavit copilul si nu am mers sa ma spovedesc pentruca Dumnezeu era in sufletul meu atunci si copilul imi auzea speranta si ruga. fata are 2 ani eu sunt in proces de divort . El fumează marijuana si mu-l mai pot salva. Trebuie sa fim un pic mai puternice decit ne consder si sa apelam la propriile simturi. De ce zic asa? Fiindcă eu mi-am iertat sotul dupa cazuri grave de violenta familiară ajungând chiar la dosare penale din care tot eu ca p***a îl scoteam dar m- am trezit într-o dimineață si mi-am zis ca am puteri sa fiu fericita! Si nu am scurs nici-o lacrima si nu mi-a fost mila deloc de mine dar m-am gândit la viitorul copilului meu. Doresc din tot sufletul sa ne sustinem

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: