Soacra

Psihologia cuplului
Intrebare postata de ilasion cu 16 ani in urma

Mama iubitului meu are o influenta deosebit de puternica asupra lui,e singur la parinti si i s-a acordat toata atentia familiei.daca mama lui nu ar fii de acord ca eu sa fiu sotia fiului ei ce ar trebui sa fac?nimeni nu are un raspuns cert,sustinand ca oamenii sunt dificili si nu stii ce-si doresc de fapt. multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

ramona ioana1 (acum 16 ani)

tre sa intrii pe sub pielea soacrei.. ii faci cafea, ii aduci cadouri, ii zici mamico, o alinti ii zici ca e frumoasa si tanara, il lauzi pe respectivul, ii povestesti ca nu stii ce sa ii mai faci de mancare, tot felul ... garantat 2 saptamani e praf. Deci ataci la problema recte soacra in devenire.
foarte important, ii povestesti numai lucruri bune despre individ .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 16 ani)

Draga mea,
problema e simpla; daca el nu e in stare sa decida de unul singur ce-si doreste de la viata si se ascunde sub fusta mamei, inseamna ca inca e un copil si risca sa ramana asa toata viata; Nu e barbat si in umbra mamei nici nu va deveni vreodata.
Nu are rost sa te chinui sa-i intri pe sub piele mamei lui, nu are rost sa te minti si sa te amagesti: el nu e asa pt ca a fost alintat sau pt ca a fost singur la parinti; este asa deoarece e o persoana sp***a, fara caracter.
Crezi ca se merita?
Stii cum reactioneaza in multe momente "baieteii mamei"? iti arunca replici de genul: nu gatesti la fel de bine ca mama, nu ai grija de mine asa cum are mama, nu ma intelegi, nu ma asculti asa cum numai mama stie. Poate sunteti la inceput si dragostea e mare si inca nu ati trecut prin astfel de momente, dar atat timp cat mama sa e pe locul I si nu tu, este o relatie care pe tine nu te va face decat sa suferi. A nu se intelege gresit; trebuie sa-i respecti parintii si sa ii accepti in viata ta, poate pe acelasi loc pe care se afla si parintii tai, dar trebuie sa stii pana unde merge implicarea lor in viata voastra de cuplu. Numai bine!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona ioana1 (acum 16 ani)

draga omnia,

deci idee e sa il lase asta inteleg eu ...
vrei sa lase baiatu, daca il iubeste nu ti-ai pus problema asa ..? daca il iubeste pe el tre sa o iubeasca si pe mama lui, chiar daca e o scorpie (e foarte posibil sa fie o scorpie de aceea subscriu la recomdarea omniei - lasa-l ) dar totsi merita sa incerce un pic.

Auzi da chiar te-a cerut de nevasta sau iti faci tu iluzii ca nu te-ar vrea mama lui si de aceea crezi ca ea nu te-ar vrea .. poate nu te vrea el mai stii si pierzi timpu cu baiatu mamei.
ps: stii ceva de complexul lui oedip ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicusor195082 (acum 16 ani)

:)) Totzi am trecut pe acolo .Itzi dau un sfat : omoarooooooo
NU , am glumit , poate ca ar trebui sa stai mai mult prin preajma ei si sa va cunoastetzi mai bine , si dupa o sa fie bine , pana la urma tre sa te accepte , daca va casatoritzi nu o sa aiba de ales .Si pana la urma ce conteaza parerea soacrei? voi sa va iubitzi , asta conteaza
ciao

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilasion (acum 16 ani)

tot acest capitol.eu stiu de la rudele lui ca din cauza mamei lui s-a despartit si de alte fete,deoarece nu aveau grija de el,erau fitoase,asa spunea mama lui. problema mea e urmatoarea;nu vreau sa ma culc cu el dupa care el sa ma lase ca nu-i place mamei lui de mine.el locuieste cu mama lui ceea ce va fii i piedica permanenta in relatia nostra. cum as putea sa-mi dau seama daca el este in permanenta dependent de mama lui?multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilasion (acum 16 ani)

vorbim adesea despre casatorie,mi-a si propus,dar ma gandesc eu ca mama lui ne-ar putea despartii din moment ce l-a despartit si de celelalte. sau eu daca sunt supusa,cuminte,fara gura mare,fara tupeu si aere as avea vro sansa sa raman cu fiul ei?nu ca as vrea sa-i fac ei pe plac dar asa sunt eu!multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilasion (acum 16 ani)

el nu a avut pana acum nicio fata cuminte care sa nu-l insele.toate relatiile lui au fost un esec la prima lui incercare de a se casatori si-a gasit iubita cu altul in pat in casa lui,cu 2 saptamani inainte de nunta.logic nunta a picat.cea de a2a iubita cu care a locuit nu aducea salariul in casa il dadea mamei ei desii nu locuia cu ea si se ducea prin tot felul de cluburi de noapte atunci cand el pleca in cantonamente in alta tara.ar trebui sa-i spun ca nu ma culc cu el pana nu ne mutam? nu vreau sa creada ca din moment ce nu e langa mine eu as sta cu altcineva. dupa cum v-am spus eu nu mi-am inceput viata sexuala desii am 21 de ani,iar acum nu vreau s-o fac si sa-mi para rau dupa aceea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilasion (acum 16 ani)

el spune de mama lui ca nu e rea doar ca vrea pt el ce e mai bun.daca el ii spune sa nu se bage in familia lui ea nu se baga,asa zice el.pana la urma daca se ia dupa mama lui sa ramana cu ea.chiar daca tin la el nu vreau sa ajung sa-l iubesc si sa ma despart de el.evit suferinta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel15277165 (acum 16 ani)

Daca tot nu te`ai culcat cu el pana acum, nu mai are rost sa`ti bati capul atata cu problema asta cu maica`sa ca se poate sa nu va potriviti la pat si asa te chinui degeaba sa ii arati maica`si ce buna esti si ce bine ii gatesti si ce mult il iubesti. Mie mi sa intamplat cu o fosta prietena cu care am stat un an jumate pana sa ajungem la pat si ce sa vezi.............!!! ca nu ne potriveam si asa mi`am pierdut timpul cu ea si la fel ca tine in tot acest timp ma`am chinuit sa`i castig simpatia lu` taica`su ca la fel era o javra si nu o lasa pe fata sa iasa cu mine la inceput si mai multe chestii dinastea care le face un parinte cu. Eu am un singur sfat nu trebuie neaparat sa`l iei in considerare dar parerea mea e urmatoatrea: incercati sa stati impreuna mai mult timp si atunci o sa vezi daca te iubeste cu adevarat sau nu ca daca el te iubeste cu adevarat o sa renunte si la mama si la tot ( iti spun din punctul de vedere al unui barbat ca daca femeia il face sa se simta bine si ii face toate pe plac el renunta la orice sa fie cu femeia acceea )si8 atunci o sa vedeti si daca va portiviti si la caracter si la pat. Daca nu ia repede o decizie cat mai buna ca viata e scurta si merita traita din plin. Mult succes!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicusor195082 (acum 16 ani)

Salut,
Nu incerc sa itzi dau sfaturi , pt ca oricum ar fii inutil , dar totusi incearca sa vezi singura cum rezolvi situatzia .Daca nici macar nu te-ai culcat cu el cum vrei sa te casatoresti ? Nu mai sintem in secolul XVIII cand fetele se casatoreau virgine .Poate ca dupa ce incerci sa stai cu el si poate de ce nu? sa facetzi dragoste , pana la urma nu o sa itzi mai placa tzie .Mama lui nu are ce sa faca in situatzii de genul asta , itzi da impresia ca ea controleaza dar de fapt NOI sintem singurele stapane ale unei relatzii .Imi amintesc ceva ce bunica mea mi-a zis cand eram mai mica dar am intzeles mai tarziu " barbatul e capul si femeia e gatul .Cine misca capul? Gatul .Deci , potzi sa faci ce vrei din barbatul tau , doar un pic de psihologie .Problema ta e ca nu te simtzi singura pe relatzie , poate din cauza ca e la inceput , si ca nu ai experientza .Fii mai sigura pe tine , si da-i inainte .
pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius404 (acum 16 ani)

are o problema cu increderea dar nu fa din asta o cruce prea grea pt. tine.prea multa supunere nu rezolva lucrurile.depinde de el daca va vrea sa acorde o sansa relatiei voastre.tu trebuie sa te decizi daca vrei sa ai o legatura cu un tip cu asemenea problema.cu fantomele e greu de luptat.gandeste-te in primul rand la tine.il iubesti destul ca sa gasesti forta necesara?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius404 (acum 16 ani)

Daca te iubeste destul va gasi o cale sa va pastreze pe amandoua in viata lui.Daca nu, inseamna ca nu te merita si atunci nu pierzi nimic daca intrerupi relatia cu el.Pe sub pielea mamei lui intri numai daca te lasa ea.Daca nu,e o lupta cu morile de vant.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicusor195082 (acum 16 ani)

Salut,
Totusi sa nu exageram cu soacrele!!!Sint femei ca toate femeile doar ca in prima instantza nu pot sa partajeze (complex oedipian) , fiul fiind imaginea sotzului din tineretze( greu de acceptat dar majoritatea femeilor care au baietzi sint asa) .Depinde de prietenul tau daca poate sa taie cordonul ombilical (sa se detaseze de mama , simbolic) si asta nu o va face decat in momentul in care se va simtzi maternat de femeia lui .Vb din experientza mea si crede-ma in chestii din astea sint patzita.Sint cu cineva de 8 ani , dar primii doi ani au fost cel mai mare cosmar pe care cineva il poate trai, si asta din cauza "soacrei" care pana la urma s-a dovedit a fii o femee super faina cu care impart acum momente extraordinare , ceea ce nu era cazul la inceput.A avut nevoie de 2 ani sa isi dea seama daca copilul ei "e pe maini bune" .
Trebuie sa ajungi sa o cunosti , sa incerci a comunici si daca intr-adevar il iubesti , sa pui punctele pe "i" , sa vada ca e o chestie serioasa si ca oricum nu are de ales .
Si nu uitazi , poate intr-o zii si noi o sa fim mame de baietzi , si cine stie? poate ca istoria se va repeta .
Daca tot trecetzi prin probleme si greutatzi cauzate de "soacra" macar sa nu le uitazi mai tarziu cand poate , cine stie? , o sa intaminam o situatzie similara .
Acestea fiind spuse , ma duc sa fac cmparaturi , frigiderul plange , si cine stie? poate ma trezesc cu soacra la usa si vede ca nu ii hranesc baiatul cum trebuie ...
Nici o sansa , sintem departe de ea ...
pupici , Denisa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela20572483 (acum 15 ani)

din experienta mea trista pot sa te sfatuiesc sa il lasi .nu merita sa-ti maninci viata cu el .asa est al meu,avem si un copil impreuna si se considera el copil si asteapta sa fie servit ca si fiul nostru .
mama lui este pe primul loc si acum daupa 16 ani de casatorie
a fost in stare sa prefere pe mama lui sa mearga la nunta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela20572483 (acum 15 ani)

din experienta mea trista pot sa te sfatuiesc sa il lasi .nu merita sa-ti maninci viata cu el .asa est al meu,avem si un copil impreuna si se considera el copil si asteapta sa fie servit ca si fiul nostru .
mama lui este pe primul loc si acum daupa 16 ani de casatorie
a fost in stare sa prefere pe mama lui sa mearga la nunta nu cu mine
a iscat un scandal monstruos ca sa poata pleca din casa si sa o ia pe mama lui la aceea nunta.
am ajuns si la divort
ne-am impacat si am pus conditia ca mariaj in trei nu se poate .un timp a fost bine 1 an 2 pe urma a izbucnit mai tare si am ajuns sa ma bata din cauza ei
deci te sfatuiesc daca poti sa te rupi de el sa o faci acum nu mai tirziu ca vei suferi toata viata din cauza unei scorpii si vipere pt ca asta este o mama posesiva si nebuna cu fiul ei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

of

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena923 (acum 15 ani)

Omnia,felicitari!Ai pus punctul pe i!Asa e si prietenul meu:"baiatul mamei cel mai rasfatat"....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ELA (acum 13 ani)

PENTRU ILASION.-Sa nu faci p***aa sa te culci cu el.Eu m-am casatorit cu un tip tot ca al tau.Mama lui l-a despartit de multe fete.Este tot timpul dupa fusta mamei,eu sunt pe loc.2 mereu.Locuim in casa cu ea si mi-a facut viata un cosmar.Nu fa p***aa sa te muti cu socrii!!!!!!!!!!!!!!!!!!I Iti distrugi viata,relatia!! El e un papa lapte ,este baiatul mamei(al meu sot)(dupa cum se vede si al tau e la fel)Daca esti moale se va urca in capul tau soacra!nu fi fraiera! Mie acum imi pare rau de pasul facut!Am un copil cu el si tot ma mai gandesc sa plec din casa lor!!! Ei sunt sefii,eu sclava!! (Am si eu niste studii,un serviciu dar ei tot nemultumiti de mine)Nu te muta cu socrii si nu te grabi sa te culci cu el!(eu am facut-o la 23 de ani ,prima oara si imi pare rau si acum)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 13 ani)

Eu am 3 soacre,adica soacra,socru si cumnatu.toti are pretenti de la mine,pe langa asta mi-a pus si conditii.Chiar daca sunt separata cu mancarea tot se baga.soacra este cu mancarea(ai facut mancare fiului meu,ce mancare,este calda.ai facut si felul doi,ce i-ai facut,si cu ce etc.Ma doare capu cand o aud. socru se crede destept ,le stie pe toate ,este doctor,farmacist,stie despre firme cum se face,contabilitate,stie si despre copii acum{cu ajutorul calculatorului afli o gramada de informatii}cica este destept.ma inebunit,ma urmareste pas ca pas in casa ,sa vada ce fac.cumnatu este alergic la toate. eu fac curat in toata casa si dupa 10min.cumnatu face din nou dupa mine.stiti de cate ori face curat,{da cu matura si spala pe jos }?chestia asta o face de7 ori pe zi,pe langa asta mai matur si spal si eu.daca ma credeti, pe mine omu asta ma inbolnavit.cumnatu daca simte o firmitura pai spala si matura de la un capat la altul..conditii;nu am voie sa spal mai multe haine intr-o zi,nu am voie sa fac dus dimineata si seara,daca fac trebuie sa sterg cada si toata faianta din baie,nu am voie noaptea sa ma duc la baie sa-mi fac nevoile,nu am voie la bucatarie dimineata si nici seara dupa ora21.30,nu avem voie pe hol ,ptr. ca oameni mai dorm.sunt o gramada de conditii.sotu meu sa dat de partea mea si a copilului meu ,si decand sa dat ,parintii lui,si cumnatu sa jurat ca ne va face viata un iad .am fost dati afara de 2 ori tot cu copil .copilul avea 8 luni si a doua oara 11 luni era ger.noroc ca avem masina.si toate astea o facea sa ma despart de el,si acum la fel pentru ca stau in casa lor.nu avem unde sa ne ducem ,dar mai speram ca intr-o zi o sa ne luam ,macar garsoniera.socru nici la buna ziua nu imi mai raspunde,mai vrea sa il respectam, trece pe langa mine si sot si nu zice nimic parca suntem fantome .am observat ca sunt si dusmanosi. mai bine stateam cu chirie decat cu ei.Am un jurnal in care scriu tot ce se intampla si cand fata mea se va face mare ,am sa-i dau sa vada ce bunici a avut.Va spun si voua ,feritiva sa stati cu socrii,cumnate si cumnati.mai bine stati cu chirie .si daca este sa stati cu socrii nu o sa aveti o viata roz langa ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mikelina (acum 13 ani)

Buna aceasi problema ca si mn soacra.....crede-ma am ajuns la concluzia ca barbatii care se ascund sub fusta mamei nu merita nimic.id meu daca vrei sa vorbim este mary_mela12

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2