Ne iubim, dar ea are un copil dintr-o relatie anterioara. E vreo sansa? raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de MembruMobileApp1486981553 cu 7 ani in urma

Buna! Eu sunt Alex (30 ani) si traiesc o frumoasa poveste de dragoste, de cateva luni, alaturi de o fata (23 ani) care are un copil (3 ani) dintr-o relatie anterioara. Ne iubim intens, dar amandoi avem temeri in ce priveste viitorul relatiei noastre. Ea se ingrijoreaza ca va suferi (din nou) atunci cand imi voi da seama ca am facut o alegere p***a si o voi parasi. Eu imi fac griji ca relatia nu va merge si voi pierde ani din viata, pentru ca orice ar fi, ea va mai avea legaturi cu fostul din pricina copilului. Si cand zic legaturi ma refer la:
-telefoane la ore tarzii
-intalniri neplanificate
-programe date peste cap
-cheltuieli neprevazute
-certuri si scandaluri intre familii
-poate chiar procese in instanta
Si sincer nu vreau sa iau parte la asa ceva, ba mai mult, sa imi implic si parintii in asta. Tocmai de aceea ai mei nu stiu nimic despre asta. Mi-e rusine, mi-e teama ca nu o vor accepta, nu vreau sa ii dezamagesc.
Dar in acelasi timp, o iubesc enorm pe ea, si nu vreau sa renunt. Uneori ma simt pregatit ca pot sa infrunt orice doar ca noi 2 sa fim impreuna fericiti, dar alteori am dubii in privinta asta. Nu stiu ce sa fac. M-am gandit sa ma mut in alt oras, sa port cu ea o relatie la distanta, poate isi va mai rezolva si ea din problemele actuale. Iar daca va rezista in timp, voi sti ca ea e aleasa, desi imi e teama ca o voi pierde, sau ea pe mine...
Nu am o problema cu copilul, adica l-as accepta fara probleme. Acum sunt la o varsta la care as vrea sa imi intemeiez o familie cu o persoana pe care o iubesc si ma iubeste cu adevarat, asa cum este ea. Doar ca uneori, dragostea nu este indeajuns.

Am nevoie de niste sfaturi sincere, obiective, pentru ca, sincer, eu nu prea pot gandi la rece acum. multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Buna seara, Alex

Cred ca ar trebui sa mai astepti sa treaca ceva timp pentru a reusi sa o cunosti mai bine pe prietena ta si mai ales sa-ti testezi mai bine sentimentele fata de ea.
Cateva sedinte de consiliere psihologica te-ar ajuta sa-ti clarifici mai repede lucrurile si astfel sa poti lua decizia potrivita.
Informatii suplimentare poti obtine accesand link-ul:
http://www.psihoutil.ro/consilierea-cuplului/

Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan
Telefon: 0764.443.184
Mail: [email protected]
Website:http://www.psihoutil.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

MembruMobileApp1486981553 (acum 7 ani)

Multumesc pentru sfat Gabriel. Voi incerca sa am mai multa rabdare, sa las timpul sa treaca, dar crede-ma ca nu stiu cum voi face asta... Avem 8 luni de cand suntem impreuna, si da, recunosc ca e prea devreme sa imi fac griji, dar aceste ganduri ma macina, tot mai des. Cineva apropiat imi spunea: sa las problemele si sa ma bucur alaturi de ea cat pot. Sa iau viata asa cum e, dar sincer nu stiu cum sa fac asta, sa scap de aceste ganduri...sa traiesc din plin. atata timp cat problemele ei din trecut o urmaresc, si mai nou si pe mine... Cu cat trece timpul, cu atat descopar ca este tot mai greu, iar sansele ca relatia sa mearga scad, in viziunea mea... si nu stiu de ce, pentru ca in acelasi timp o iubesc din ce in ce mai tare, si ea la fel pe mine...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Jeni Chiriac MPsiholog Jeni Chiriac este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Temerile sunt firesti si multi dintre noi descoperim ca e nevoie sa acceptam neprevazutul din viata noastra, inarmandu-ne cu credinta in intentiile si resursele noastre de a merge inainte. Din temerile enuntate mai sus am rugamintea sa le reanalizati usor (poate chiar si pe o foaie de hartie), le discutati apoi cu partenera dvs si stabiliti probabilitatea si masura in care ele pot fi corectate. Ca si dvs, ati spus ca si dansa are temerile sale. La ce ne folosesc temerile, daca nu gasim solutii la ele?

--
Toate cele bune!

Jeni Chiriac
Cabinet Individual de Psihologie Jeni Chiriac

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie!  Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si stabilirii etapelor de interventie terapeutica recomandabile pentru dvs.

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie! Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si terapiei sexuale aferente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: