Ne certam aproape tot timpul raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de rebeca_adriana cu 13 ani in urma

De vreo 1 an ne certam foarte des din diverse motive...copil,bani,lipsa sexului( kre e pe primul lok) adevaru e k snt epuizata...kt as zice si as face park tot rabufnesc din orice si ma cert chiar dak nu am dreptate....nu de putine ori mºam gandit la un divort,simt k nu mai e aceeasi iubire intre noi si nu k ar fi el de vina...chiar dak nu recunosc numai eu am chef de cearta..el ma iubeste..dupa 6 ani tine la mine chiar mai mult! am momente knd imi doresc altceva,El munciind de la varsta de 15 ani iar akum are 23...imi pare mult prea matur,nu mai stie sa rada..sa glumeasca..cum facea inainte.mereu imi zice k ma comport ca o copila...de fapt asta snt..am doar 21 d ani...vreau sa iesim in timpu liber sa ne distram chiar dak avem fetita,insa el zice k e obosit tot timpu....iese doar knd vrea si atat..nush ce saºi mai fac simt k o iau razna.....am ajuns sa ma gandesc cum ar fi fara el...numai k nici asa nu as sta...nu ma indur saºl las chiar dak viata noastra este o rutina in adevaratu sens al cuvantului....vreau si eu un sfat kt mai repede...ce as putea sa fac saºl schimb..sau poate ar trebui sa ma schimb yo....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (28)

tavy73 (acum 13 ani)

esti prea tinara si ceri prea multe.incearca intai sa oferi si apoi ''culege''.vorbeste cu el si explicai tot ce te supara.dialogul poate salva multe.aveti o fetita ca o floare si e pacat sa nu aiba 2 parinti linga ea.mai vb poate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeca_adriana (acum 13 ani)

snt tanara..e foarte adevarat...insa am vorbit cu el despre ce ma supara....insa zice k nu am dreptate...k am minte de copil si incheie discutia...cu toate k ma asculta si face k mine in multe...knd incep cu asta zici k vb cu pereti...nuºl mai inteleg....dialog la noi exista ..da nu asa kum ar trebui....tokmai de asta exista atatea neintelegeri....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tavy73 (acum 13 ani)

hei esti femeie.incearca sal termini cu farmecele tale asa cum ai facut si la inceput.explicai ca ai nevoie de mai multa afectiune.poate esti si dupa nastere si te simti singura.dar nui asa.cred ca va iubeste mult si munceste f mult pt ca si fam a crescut.hai fii tu insuti si vei cistiga.printesa voastra ce varsta are?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Alina Ionescu MPsih. Alina Ionescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Este normal ca in viata unui cuplu / familie sa apara momente dificile, in care nici unul dintre parteneri nu simte ca mai poate lupta pentru relatie. Aproape inevitabil apar astfel de momente odata cu aparitia unui copil, cand toate rolurile din familie se schimba, toate resursele sunt solicitate la maxim si toate problemele din vietile trecute ale partenerilor sunt activate. In astfel de perioade relatiile sunt puse, fara exceptie, la incercare. Este usor sa fugi dintr-o relatie, dar adevarata reusita este aceea de a trai in relatii sanatoase. Este important sa va creati un timp comun (in care sa va reconstruiti relatia, sa va dati seama ce lucruri apreciati la celalalt, ce este valoros intre voi) si, bazandu-va unul pe altul, sa va creati si un timp personal, in care fiecare sa fie cu el insusi. Un psiholog ar putea sa va ajute in acest sens. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

rebeca_adriana (acum 13 ani)

are 2 ani jumate de akum...asa zice si el k munceste ptr noi sa ne fie bine...si asa este...mai ales k suntem intrºo tara straina...in legatura cu farmecele mele de femeie...nu treb saºmi bat capu...ar trebui sa ma termine el cu farmecele lui de barbat...ptr k eu snt cea kre nu are chef...pur si simplu nu simt nevoia sa fac dragoste cu el...as sta si o luna fara probleme..si din cauza asta se supara..si ii dau dreptate...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tavy73 (acum 13 ani)

acum mai inteleg ceva.
oricum acolo el munceste pina tirziu.vine acasa seara face dus maninca si de obicei CADE.tu stai toata ziua inchisa faci mincare curat piata si cam asta e viata ta .monotonie totala.sa va traiasca papusa.si voi aveti grija unul de celalalt.sunt sigur ca te iubeste.tea RAPIT de mica din tara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeca_adriana (acum 13 ani)

off..nu ma fac delok inteleasa...din partea mea era bine sa CADA....kum ai zis u..insa el vrea sa se culce cu mine seara de seara...ceea ce mie nuºmi mai face placere..miºa scazut apetitu ¨sexual¨..nush din ce cauza....in rest ai nimerit in totaliate ce ai zis...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adry (acum 13 ani)

poate nu il mai iubesti? poate e doar obisnuinta ce te face sa crezi ca e iubire......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adry (acum 13 ani)

trebuie sa mergi la doctor...... daca il iubesti lupta in ce tara esti? cred ca peste tot sunt medici buni si te pot ajuta ai nevoie de ajutor.......bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeca_adriana (acum 13 ani)

de multe ori am zis k stau cu el din obisnuinta..insa imi puneam problema k nu mai snt cu el...si simteam cum ceva in mine se schimba...imi parea rau si tot eu ziceam k nuºl pot lasa..Noi suntem in spania akum.Sunt si aici doctori buni insa nu am curajul sa ma duk..snt o fire mai retrasa...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o femeie (acum 13 ani)

Eu cred ca nu mai poti de bine. Te-ai saturat de el si vrei altceva....prospatura. Ai prea mult timp la dispozitie, prea mult timp sa te gandesti la p***ai. Du copilul la o cresa si munceste si tu. Poate il vei aprecia mai mult atunci. Te-ai maritat si prea de tanara. Poate nici nu a fost vorba de dragoste adevarata, ci de hormoni zburdalnici. Se vede in ceea ce spui ca nu esti o persoana matura si ca nu il iubesti. Mai rar gasesti barbati care la 23 de ani sa fie responsabili, seriosi, sa munceasca pt familie. Probabil ti se pare acum ca meriti mai mult decat iti ofera. Dar de ce nu ai asteptat sa te maturizezi si apoi sa dai nastere unui copil nevinovat?Maturizeaza-te macar pt copil, care nu stie ce varsta ai si are nevoie de ambii parinti, de mama si de tata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeca_adriana (acum 13 ani)

nu am mentionat insa muncesc in fiekre seara intrºun restaurant..iar in acel timp sta el cu fata..problema e k nu ma lasa sa muncesc si in timpul zilei tokmai din acest motiv..sa nºo duk la cresa...si nu stiu...ma crezi sau nu il iubesc de aia lºam luat si d sot...u nu ai d unde sa sti asta.insa apreciez faptul k ai spus exact ce simti....tokmai d asta am nevoie..de opinia unei persoane kre nu ma cunoaste si nuºl cunoaste nici pe el...din cate am spus era evident k ii veºti tine partea ..ptr k aveti si dc...face multe ptr familie...si kum am spus eu sunt buba aici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AdrianAnton25 (acum 13 ani)

nu cred ca esti buba.daca nu vrea sa iasa cu tine din cand in cand sa va distrati putin,mai ales ca in spania lumea este foarte libertina,ia-ti unu doi amici-amice si iesi tu.poate o sa vina si el dupa voi in timp:)app...in ce oras esti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi_mimi_24 (acum 13 ani)

intr-o relatie nu se rezuma totul la spatiul locativ cu tot ce presupune el, la slujbe incarcate si la copil. Trebuie sa va mai faceti timp si pentru voi doi , macar cateva ore pe saptamana. Numai asa puteti sa mai scapati de rutina si sa apucati sa discutati calm si limpede toate problemele voastre. Faptul k tu lucrezi doar seara la restaurant, ti-a dat peste cap progrmul normal al unei slujbe pe timpul zilei, iar oboseala te face irascibila. Este normal pt el sa faceti dragoste in fiecare seara , pentru ca el habar nu are ce inseamna sa vii seara franta de munca si sa vrei doar sa dormi. El nu are un loc de munca sa vada ce inseamana sa muncesti pana nu mai poti sa stai in picioare? Adica vrea sa se culce cu tine in fiecare seara, dar nu vrea sa iasa cu tine cateva ore in oras pt k te considera la faza asta copilaraoasa? Va trebui sa i explici cu frumosul cum sta treaba , ca o femeie cand doreste afectiune , nu inseamna ca vrea neaparat un act sexual in fiecare seara. Casnicia nu este o inchisoare! bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AdrianAnton25 (acum 13 ani)

mimi...dormi pe tine:) el munceste de rupe....nu stiu ce citesti tu acolo

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeca_adriana (acum 13 ani)

ce pot sa zik...am fetele cu kre ies la cafea in fiecare dimineatza printre care snt si surorile mele,insa nu ma multumesc cu asta...eu vreau sa ies cu el...si atat!!! adrian suntem in najera noi aproape de logroño...dak ai auzit.
Mimi si el lucreaza in fiecare zi in constructii pana la 6-7 seara incluziv sambata asa k e destul de obosit si el...numai k lui ii mai arde si de astea....Iºam zis de nenumarate ori k il iubesc insa nu trebuie sa ii arat facand numai sex....ms mult ptr rasp

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeca_adriana (acum 13 ani)

vad k u ai citit bn adrian:))) asa e munceste saracu d numai stie de el.....:((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AdrianAnton25 (acum 13 ani)

stiu najera.in logrono am prieteni...am fost si acum 2 luni.ma voi intoarce:)la najera faceam gratare multe:))iar in legatura cu sexul...hmmm...in general barbatii au apetitul sexual mai mare ca al femeilor...nu ca nu ar fi si femei cu apetit sexual ridicat,dar in general barbatii il au....e vorba de hormoni.totul trebuie vorbit cu el:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AdrianAnton25 (acum 13 ani)

si sa fii fericita ca el munceste si tu la fel...pt ca ai vazut saracii nostri romani...cati au pierdut munca case si au plecat acasa din cauza crizei.tre` sa vezi si lucrurile bune.e vb si de ceva rutina.oricum sa stii ca sfaturile sunt moduri de gandire al altor persoane care nu vad decat printre randuri.tu tre sa decizi ce ai de facut,sa stii ce vrei cu adevarat.cu toate ca este greu sa stii asta...dar...gandeste de 1000 de ori inainte sa actionezi in vreun fel

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeca_adriana (acum 13 ani)

stiu...si ma gandesc intruna...e greu saºl las...mºam obinuit cu el!!! pe langa asta il si iubesc.am vazut si romani kre o duk greu fara munk....aici...in najera stau si nu au dupa ce bea apa...e foarte greu.ma bucur insa k avem amandoi de munk si avem cu ce sa ne crestem fetitza,k nu duce lipsa d nimik....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2