Merita sa ierti infidelitatea ?
Sunt recent casatorita si dupa cateva luni de la casnicie sotul m-a inselat.Sunt devastata! Si asta pentru ca noi avem o poveste frumoasa de iubire, ne-am casatorit din dragoste dupa ani buni de relatie, o relatie minunata, totul era perfect...sau asa parea:( Suntem tineri, avem 25 de ani si aparent nu aveam nici o problema in cuplu..Totul mergea bne din toate punctele de vedere: afectiv, sexual, etc. Dar dupa cateva luni de la casnicie el a inceput o "relatie" cu o fata si eu am aflat. A fost distrus cand am aflat, eu am plecat de acasa si el a incercat din rasputeri sa ma aduca inapoi. Imi spunea ca nu stie ce a fost in capul lui, ca nu a simtit nimic, era pur si simplu o chestie pe care nu stie de ce a facut-o, ca ma iubeste la nebunie si sa ar muri daca m-ar pierde...ca sunt viata lui, ca regreta enorm, ca nu a simtit nimic pt aia si ca face orice daca il iert. Dupa indelungi rugaminti m-am intors acasa spunandu-i ca o sa incerc sa vad daca reusesc sa trecem impreuna peste dar nu stiu daca o sa reusesc...sunt deja de cateva luni inapoi acasa, el se comporta exemplar, se vede ca regreta, ma iubeste, ne-am luat o casa impreuna, dar eu inca nu pot sa uit..il iubesc enorm dar nu stiu daca o sa imi treaca durerea din suflet..ii reprosez zilnic, ma deprim, plang, imi amintesc mereu..Nu stiu ce sa fac...Merita oare sa trec peste daca simt ca ma iubeste? Dar daca ma iubeste de ce a facut-o? Si daca il iert de unde o sa am siguranta ca nu o sa mai faca?:(
Suntem oameni si deci suntem supusi greselii; A gresit putin cam prea repede ca sa aiba multe circumstante atenunate dar ... tineretea poate fi unul dintre ele. Care dintre noi n-a gresit la tinerete intr-un fel sau altul. Incearca sa treci peste ... oricum nu cred ca esti pregatita acum pentru o despartire. Gandeste-te ca tu esti cea puternica care-i mai acorda o sansa ...poate cu adevarat merita. Succes
Singurul motiv putin credibil pe care mi l-a oferit referitor la : De ce ai facut asta?" fost faptul ca aia il facea sa se simta barbat, aia spunea mereu " da, asa e, ai dreptate." sau " Ce destept esti, nu pot sa cred ca am gasit asa un barbat ca tine, esti minunat", nu ca mine, care mereu il corectam, mereu eu eram cea desteapta..Imi spunea ca daca la aia ii zicea sa nu faca ceva, aia executa imediat, o avea sub papuc. In schimb la noi era invers. Cu mine nu prea putea sa se impuna, eu sunt un caracter foarte puternic, la orice cearta el era cel care venea sa ma impace, indiferent care a gresit, etc.Acum imi dau seama ca nu am facut bine dar totusi, insist..Putea sa discute cu mine, sa imi spuna daca il deranja ceva si sa ma determine sa ma schimb, nu sa isi gaseasca alinarea in bratele alteia..
Nu o sa ajung probabil niciodata sa inteleg situatia si barbatii in general..
Cert e ca incep sa pun in balanta toate minusurile care au existat, revizuiesc acum totul si imi dau seama in sfarsit ca si atitudinea mea a afectat foarte mult orgoliul lui ca barbat..Incerc sa trec peste si vad ca el ma ajuta foarte mult prin comportamentul lui si prin dragostea care mi-o arata. Sper sa nu fie o greseala ca m-am intors la el..Oricum, e ultima sansa pe care i-o mai ofer si sper sa profite de ea la maxim..
Tu spui ca nu este frumoasa, dar el a fost atras de ea.
Oare daca ar fi fost sotul ei, ar fi inselat-o cu tine nimeniinteresant sau cu altcineva?
Eu nu cred ca sentimentele tale pentru sotul tau sunt de iubire.
Atunci cind iubesti pe cineva nu iti vine idea sa il umilesti. Si pentru ca ai facut-o este posibil ca prezenta ta sa il inhibe, cu sansa de a–si reveni putine spre deloc.
A fost luat prin surprindere si inca nu este pregatit pentru o decizie.
Da, puteti trai frumos, de convenienta.
Nu te supara pe mine, spun doar sincer ce gindesc. Ce este rau in faptul ca oamenii gindesc diferit?
Si o gradina este cu atit mai frumoasa, cu cit florile ei, sunt cit mai diferite.
Acum puțin timp am aflat că iubitul meu m-a înșelat sub influența alcoolului cu o fată pentru care nu simte nimic. Așa cum spune el, a fost doar “plăcere carnală”:))
Îl iubesc foarte mult și nu vreau să renunț la el, mai ales că în momentele astea se chinuie să mă facă să-l iert și chiar simt că își dorește asta din tot sufletul.
Dacă intr-un final ți-ai iertat soțul, chiar nu te-a mai înșelat de atunci niciodată și relația voastră a redevenit la fel de buna sau chiar mai buna? Sau ai luat decizia de a nu vă mai împăca?
Tot ce am citit aici suna cam așa: tu dragă femeie înșelată ești DE FAPT DE VINA. Ca nu areti ca îți pasă de el, ca nu i-ai arătat ca ești geloasă, bla bla bla!!!! Prostii!!!! Ăștia toți vor să te transforme în câinele lui!!!! Serios acum, pe bune!??? Voi sunteți normali la cap??? Femeia aceasta A FOST ÎNȘELATĂ!!! Omul acesta care te-a înșelat crede-mă ca atunci când și-o trăgea cu aia nu se gândea cat de mult te iubește!!! Treziți-vă!!!! Ascultă la mine sfatul meu dacă vrei: acest om nu te merită!!! Te învinovățești aiurea!!! Nu-i de ajuns ca ești înșelată și umilită? Mai trebuie sa te și învinovățești? SĂ ÎȚI FACI MAI MULT RĂU? oameni buni! Treziți-vă!! Unde e respectul de femeie? Unde e demnitatea? Serios acum. Nu știu pe ce lume trăiți da dacă așa stă treaba, nu vă respectați deloc, acceptați să fiți înșelate și umilite și ba mai mult, vă învinovățiți CA VOI SUNTETI DE VINA CA EL VA ÎNȘEALĂ ȘI ȘI-O TRAGE CU ALTELE!!! SĂ VĂ FIE RUȘINE CA ACCEPTAȚI AȘA CEVA!!! MIE IMI ESTE RUȘINE CA NU MAI EXISTA REPSECR DE FEMEIE ȘI VĂ ASUMAȚI STATUTUL DE C****! De asta nu mai există respect pentru femei! Fix din cauza unora ca voi care acceptați așa ceva! Vă garantez ca dacă toate femeile s-ar respecta, ALTFEL AR STA TREABA. Acceptați să fiți umilite, înșelate și mai și luați asupra voastră vina! Câtă suferință mai vreți să duceți? Chiar nu v-ați săturat să fiți masochiste, umilite, luate de fraiere și transformate în niște cățele umile paranoice la cheremul bărbaților fustangii care înșeală și habar nu au ce înseamnă să fii într-o căsnicie!???? De ce se mai însoară oamenii ăștia atunci dacă înșeală, la asta v-ați gândit!??? Vă spun eu de ce: pentru ca își doresc UNA CA VOI! O cățea care stă acasă, înghite tot și mai își și asuma vina pentru neghiobiile lui!! NEVASTA IDEALĂ!! Cine nu și-ar dori așa ceva??? Acest om CLAR NU TE IUBEȘTE ȘI ÎȘI BATE JOC DE TINE. Și îmi pare rău să îți spun, dar dacă ACCEPTATI asta….MERITATI TOATE SĂ FIȚI LUATE DE PROASTE!!! Numai bine!!!!
Programează-te rapid la medicii recomandați de SfatulMedicului.ro prin serviciul de programări Clickmed
Găsești peste 7500 de medici cu program disponibil
Alege medicul potrivit pentru: Psihiatrie , .
Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie,
ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.
Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare,
informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.
SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel.
Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter