Iubitul meu... e nebun?

Psihologia cuplului
Intrebare postata de Ana_EM cu 9 ani in urma

Buna seara. Ma numesc Ana si am o problema cu partenerul meu de cuplu. Suntem impreuna de 3 ani si jumatate si locuim impreuna de aproape 3 ani. Eu am 27, el 35. Suntem firi diametral opuse si inca de la inceput am avut o relatie furtunoasa, in care ori ne iubim la nebunie, ori nu ne putem suporta unul pe celalalt. Eu sunt calma, analitica, imi place armonia, imi place sa comunic si sa am grija de ceilalti. El e un vulcan - mereu agitat, in lupta cu tot ce e in jur, si extrem de nervos. De fapt, asta e si problema... ca in ultimul timp are iesiri care ma sperie si ma indurereaza profund. Din nimicuri creeaza un intreg scandal (in special daca a avut o zi p***a), si incepe sa ma insulte spunand ca sunt o p***a, ca ii fac scarba, ca ar trebui sa plec de langa el fiindca nu sunt capabila de nimic.. etc. De cateva ori m-a amenintat ca imi sparge capul daca nu tac si alte lucruri de genul, desi nu m-a atins cu adevarat niciodata pana acum. Ne certam si eu sufar enorm, uneori chiar ajung in punctul in care vreau cu adevarat sa ies pe usa si sa nu ma mai intorc. Insa in momentele acelea el se trezeste si dupa ce se calmeaza redevine omul dinainte... isi cere scuze, imi spune ca era nervos si eu il iert si mergem mai departe. Dar peste un timp - se repeta.. Acum, dupa un an de cand tot are crize de acest fel (pe care eu treptat incerc sa le inteleg), imi pun problema serios daca nu are cumva vreun deranjament psihic si daca nu ar fi cazul sa consulte un doctor. Fiindca desi am avut discutii in care el admitea ca are o problema, continua sa aiba momente in care nu reuseste sa se controleze.
Ca fapt divers, care are poate legatura cu tot ceea ce relatez, preferintele lui sexuale sunt de domeniul sado-masochismului - ii place sa fie sclav in pat, sa fie umilit, sa fie pus in posturi stanjenitoare si pedepsit... Eu i-am facut voia fiindca si mie imi plac lucrurile acestea pana intr-un anumit punct. Si suntem foarte compatibili pe plan sexual... insa in realitate grija mea provine din comportamentul lui de zi cu zi din ultimul an, aproape isteric, cand sub imperiul nervilor devine alt om. Nu doar cu mine, ci si cu cei din jur. As dori sa stiu... poate fi vorba despre o boala mentala?... Il iubesc enorm si mi-ar fi foarte greu sa-l parasesc. De asta vreau sa stiu... exista vreo solutie sa se schimbe?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Un om diferit din punct de vedere pihic, nu ineamna neaparat boala.El cel mai probabil are un temperament foarte nervos si vulcanic(cum tu singura iti dai eama), insa nu cred ca ar fi vorba de boala psihica.Problema lui este ca nu stie sa gestioneze emotiile si le exagerbeaza in ultimul hal, si care este foarte deranjant pt el si pt cei din jurul lui.Nimeni nu il poate ajuta, daca el nu vrea, numai el poate alege aceasta schimbare in bine, daca isi da seama de cat de nociv e comportamentul lui si va incerca orice ca sa se schimbe.Numai atunci il puteti ajuta, ca sa devina un alt om, dar cea mai mare munca tot el trebuie sa o faca.Daca nu da semne de schimbare, cel mai bine ar fi sa il parasesti pt ca poate sa devina si mai rau in timp.Pana o sa se schimbe el poate sa treaca mult timp, si nu are rost sa suferi pt el.De obicei un om se schimba cand propria lui persoana sufera foarte mult de pe urma comportamentului sau, sau are un soc foarte puternic de pe urma asta, si numai asa va gasi motivarea sa se schimba, atunci se va trezi la realitate.Nu il cunosc atat de bine ca sa-mi dau cu parerea foarte bine, insa cunoscand tipul asta de temperament, iti spun ca foarte greu sau deloc o sa se schimbe, asa ca mai bine desparte-te de el, ca nu se stie pe viitor ce se va intampla.Daca vrei sa il duci la psihiatru, fara voia lui sau fara sa faca ceva deplasat sau periculos, nu vei reusi, daca el vrea e perfect, insa nu pot garanta asta.Te poti duce tu la psihiatru sa ii explici toate astea despre el si afla parerea lui despre el si ce trebuie sa faci tu pt a-l ajuta si pt a nu suferi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Traumele copilariei pot fi indicii in problema cu care tu te confrunti. Toti avem dreptul la iubire,la liniste,la intimitate. Este o problema interioara,el sufera si nu ai cum sa schimbi aceste iesiri violente. Practic,prin acordul de a sta cu un asemenea om in casa si pe care singura ti l-ai semnat,tacit,nu faci decat sa-ti schimbi singura viziunea asupra vietii si fara sa-ti dai seama,vei copia din comportamentul lui anumite amprente,care mai tarziu iti vor aduce numai dezamagiri. Este o situatie delicata,dar trage usa dupa tine si nu te mai uita inapoi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ryhanna (acum 8 ani)

Du-te, si nu te mai uita peste umar! Mai tarziu o sa regreti, cand poate vor fi si copii la mijoc. De dragul lor, mai bine spune acum NU!
Numai bine iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SonyMarika (acum 8 ani)

Cred ca nu ai demnitate . Cum sa-ti spuna iubitul tau ca-i este scarba de tine ??? N-as accepta asa ceva nici 1000 de ani ! Ar trebui sa iei masuri drastice :ori consulta un psihiatru sa-i dea tratament pentru iesirile nervoase ori scapa de el urgent! Poate te gandesti sa-i faci un copil in speranta ca "se schimba" .... am vazut ca "e la moda" in randul mamelor singure

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: