Depresia - tristetea patologica

Psihologia cuplului
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Cred ca prietena mea trece printro stare depresiva dar nu sunt sigur.Este total schimbata sentimental si fizic.Nu mai stie ce vrea de la viata,are cateva intrebari fara sens,nu mai stie in cine sa aiba incredere,este trista tot timpul,nu are chef de viata.
As dori sa va rog sami spune-ti si mie in caz ca trece printr-o stare depresiva , cum as putea sa o ajut sau ce ar trebui sa fac?Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (29)

Elena991510 (acum 16 ani)

mergeti intr-o excursie, aerul curat e fff benefic... si muuult somn - ai sa vezi ca se trezeste mai optimista
si incearca sa vb cu ea si sa o incurajezi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona27 (acum 16 ani)

daca reusesti sa o faci sa schimbe ceva in viata ei, cat de mic, chiar si rearanjarea mobilei in casa ii va deplasa tristetile in alta parte, poate nu va fi suficient, dar nu va mai avea aceeasi imagine care sa ii "aminteasca" sa fie depresiva. sunt de acord cu excursia. daca insa nu reuseste, incurajeaz-o sa cunoasca oameni noi sau prezinta-i oameni noi dispusi sa schimbe opinii si filosofii.
si.. daca nu e de acord cu rearanjarea lucrurilor mari in casa, poate sa decoreze macar un coltisor, poate sa faca ordine intre lucrurile marunte.
numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria5390552 (acum 16 ani)

ceva a cauzat starea ei . nu se poate asa din senin,afla cauza si vezi atunci. sau creeaza ti tu o problema mare poate atunci ea va iesi din starea ei, ca sa te ajute pe tine.normal o problema de a ta imaginara nu reala .ca sa si dea seama ca e utila si cineva are nevoie de ea cam asa ceva. .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

ioana unde pot vedea documentul despre care vorbesti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

in ultimu timp ma simt urat....am un sentiment de neliniste...ma plictiseste orice,nu am chef de nimeni i de nimik,nu dorm bne,am mereu ganduri negre ,ma gandesc la moarte dar mie frik sami aiu viatza,nu ma mai bucur de nimik...credeti k ar trebui sa le spun parintilor pt a merge la un psiholog?:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

ji yo trec prin aja ceva ji nu e ujor...oricat d mult aj vrea sa trec peste...nu pot

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Imi este fff greu sa vorbesc despre ce simt cu adevarat...aceste sentimente negative ma rod pe dinauntru.Nu cred ca o gandire pozitiva ma poate ajuta, am incercat in zadar doar sper ca medicamentele vor schimba ceva impreuna cu vointa.La mine cred ca e genetica boala accentuata de copilaria grea lipsita de dragoste si lipsa de bani si rautatile celor din jur care m-au facut sa ma simt exact cum ma vedeau ei. Eu nu inteleg cum unii oameni pot fi asa de rai si nu am sa inteleg niciodata...ei cred ca noi nu ne vedem in oglinda cum suntem..dar asta e..m-am considerat o fire puternica care poate trece peste necazuri, acum sunt epuizata ma simt mizerabil chiar daca am intalnit dragostea adevarata si am si bani depresia s-a accentuat, nimic nu ma multumeste...unii zic ca sunt lenesa dar eu sunt lipsita de puteri,nu-mi doresc decat sa ma fac bine si sa reusesc sa trec peste toate complexele...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am avut lungi perioade depresive dar si de liniste ,sau poate ca nu liniste ci faza maniacala and esti foarte activ,acum ma simt total depasit d situatie,am inceput un tratament de doua zile,nu aveam alta solutie,as vrea sa pot dialoga cu cineva pe tema asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

sufar de depresie de cand eram mica,tatal meu ma batea si la trei ani m a abandonat,deseori ramaneam singura in casa,prieteni am avut foarte putini si toate relatiile mele de orice fel s au terminat prost,nu am apelat niciodata la un medic insa acum am ajuns la capatul puterilor si daca nu vorbesc cu un doctor s a sfarsit.e o boala ingrozitoare si e adevarat ca imi era teama sa recunosc ca am o problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

ma simt foarte rau inaitea si in timpul menstruatiei.am doi copii si am nascut natural alti doi copii ,unul era mort si unul a fost nascut viu dar dupa citeva ore a decedat, acum am niste depresii atit de puternice incit mi-e teama sa nu fac rau familiei.as vrea sa stiu ce tratament sa urmez sau cu cine ar trebui sa vorbesc sa imi pot continua viata in liniste.daca cineva mai trece prin asta va rog datri-mi un semn sau indrumati-ma spre cineva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Angela12106668 (acum 15 ani)

cam naspa este crdem dar lec nu vad altul sate rogi la dumnezeu at poti lmea este rea foarte rea dar nu ai ce face eu meam taiat velele si nu am rezolvat nimica parinti mei au suprit rau in cer ami revin sper ca am putere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Angela12106668 (acum 15 ani)

Da este cam naspa Credema stiu cum este sate retragi in tine si sa nu mai crezi in nimene de obijnuit lumea este rea si te face trist cel mai bine este ate plimbi in parc si sate relazezi si sate faca cineva sa rzi de obijnuit cnd sunt trist cto data ma retrag si imi aduc aminte de clipe fercite sau ma gndesc la un film de comedie casa ma faca mai vesle strnge furin in piept dar nu da afara si inca ce va cnd esti furios fa ce fac eu vorbeste cu cineva care te intelege sate descargi :)__-__=:_"$^<>-_-

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Lumea este prea rea nu inteleg scopul vieti te nasti si mori at a trecut cam 2 saptmni dacnd meam taiat venele ai mei sau periat dar nu am nici un recred toti prieteni care eam avut mau dezamagit si asa mam intristrat si mai tare nu stiu ce sa fac am loat o saptmna de concediu ma duc la bibloteca si osa citezc trebuie sa fiu tot tinpul calm deia ma feresc de certuri cnd ma enervez tremur tot si nu ma pot controla de aceia imi place sa satau singur si prietena care o ai te dezamageste constat de mult in lume nu vd lume buna e lok toti omoara si alti violeaza copi undeest Dumnezelul cel promis dupa mine eu nu cred in nimica nu me frica de nimica cnd ma mai bat nu simnt nici o durere in corp dar nu stiu de ce pentru ca nu me frica de nimica cred ca asta este si imi place acest lucru :)) ce nasi da sa vad pe cineva fercit vreu si eu un doctor la care sa ma duc sa vb cu el asa mau spun ai mei casami revin trimite pe [email protected] tell doctor sau adresa care are ms sper sa nu mai fac o depresie aseara era sa fac mai bagat in pat sub cearceaf si mam strins de mna cum am putut cam naspa incerc sa es cu prieteni in parc eu nu am esit in viata mea cu cineva si am 18 ani tot tinpul am stat singur creca deia nu sunosc fericirea ca ai mai nu erau linga mine erau la munca tot tinpul ori cum nu mea lipsit nimica cIto data creca ma apuc de bautura chear daca nu beau si fumes de loc saut sinplu ca un preot :)))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

fetelor....nu fiti triste,,noi suntem cele mai bune,viata merge inainte.....si ceea cei mai scump nu piere niciodata..depresiile lasatile deoparte si traitiva viata asa cum puteti voi mai bine..si nu va mai ginditi la stres si rau.va pup.succese

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am o mare problema,sunt aproape de divort si sunt pur si simplu darmat,imi iubesc sotia imi iubesc copiii si cu toate aceste nu-mi pot salva casnicia care pana de curand era sfanta pentru mine si nu credeam ca ma va atinge vreodata,doresc sa-mi dati un remediu pentru a putea macar ameliora aceasta stare care este insuportabila si care duce la lipsa de mancare,de somn,de tot ce se intampla in jurul meu,va rog ajutati-ma sa trec peste asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Sunt trista, sunt nefericita! Vreau sa ies din starea asta, dar de fiecare data ma opreste ceva... si o noua tristete apasatoare. Sunt si obosita. Cand o sa ma odihnesc? as vrea sa ma relaxez dar ceea ce/mi facea placere inainte acum nu ma mai incanta. Prefer sa stau singura si in liniste ca sa/mi pot auzi gandurile. Si ele se rotesc, si se rotesc, pana ce imi dau seama ca nu mai gandesc nimic. capul meu este gol, uneori nu pot lega doua idei. Am renuntat la fericirea de aici, pentru ca nu o mai am... am renuntat si la fericirea de dincolo, pentru ca... nu stiu, dar nu cred ca exista fericire, ci numai tristete...
ce sa fac???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am renuntat la medicamente cu 3 ani in urma dupa ce am citit o carte a unui doctor american Servan.cartea se numeste ,,vindeca depresia".am capatat multa energie dupa aceasta si am schimbat totul in viata mea,inclusiv motivele care imi alimentau depresia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Depresia mea rezulta din faptul ca am muncit 20 de ani pentru a avea o viata mai buna, am invatat, am urmat tot felul de cursuri si am un post pentru calificarea pe care o am pentru ca niste sefi incompetenti(totdeauna incompetenti) si cu pile au nevoie de mine si de altii ca sa isi poata pastra scaunele.
Realizarile mele si le insusesc intotdeauna, iar de greselile lor raspundem noi care muncim sa ii ducem in spate.
Nu mai am speranta ca voi avea vreodata un loc de munca unde sa nu fiu tratata ca un sclav.
Depresia se manifesta prin incapacitate de munca, uneori severa, prin dureri musculare generale, tonus muscular scazut, dureri de cap si de ochi, agresivitate fata de cei de acasa sau chiar colegi.
Uneori durerile sint atit de puternice ca abia reusesc sa ma deplasez dintr-un loc in altul.
Tratamentul urmat amelioreaza starea de rau, dar problema nu se rezolva.
Traim intr-o jungla si doar daca ne purtam ca atare mai avem sanse sa ne "adaptam".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

cred ca aceeasi problema ca si voi o am,dintr-o fire vesela care eram,acum mi se pare viata lipsita de sens,am bani ,nu am probleme,doi copii frumosi dar din pacate starea de sanatate lasa de dorit.am avut o perioada f. buna decand nu am mai avut probleme dar de 2 sapt au inceput din nou si nu i-mi dau pace.ma gandesc sa fie si din cauza stresului{casa in lucru,scoala de soferi,magazine}nu pot sa-mi dau seama ce am.analizele le-am facut mi-au iesit bune dar eu tot rau ma simt.ce sfaturi imi dati?astept raspuns pe maill

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

eu sufar de stari de depresie dar atunci cand ma cert cu prietenul meu,nu am pofta de mancare,stau numai in pat,nu vb cu nimeni,fac crize de isterie, plang si am momente cand nu vreau sa mai traiesc...as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu un sfat in legatura cu starea mea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2