Cuplu, raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de beb cu 14 ani in urma

Ma deranjeaza trecutu prietenei mele , tot ma gandesc la tot felu de chesti ce lea facut ia inainte ,desi noi ne iubim si relatia ieste foarte ok , avem si planuri de nunta , as vrea sa sti ce pot face sa nu ma mai gandesc acolo?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

geanina m (acum 14 ani)

buna "BEB",
o intrebare: tu nu ai un trecut, nu ai facut nimic inainte de ea?
toti avem un trecut,dar de aia se si cheama "trecut", pentru ca "a fost".....acum nush da mai multe detalii poate reusim sa te ajutam

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna sera draga Beb,

Imi pare rau sa aud ca ai ingrijorari care te nemultumesc in ceea ce priveste trecutul iubitei tale.
Unul dintre criteriile principale ale unei relatii implinite este: Toleranta, adica acceptarea celuilalt cu bune si cu rele, cu calitati si defecte. La fel ca noi, si ceilalti au atat parti nemaipomenit de placute cat si mai putin placute. Daca avem unele experiente mai putin multumitoare, nu inseamna ca suntem niste persoane rele, ci doar ca am facut ceva mai putin potrivit momentului respectiv. Acceptarea si intelegerea "celuilalt " cu toate ale lui ,nu este intotdeauna un lucru facil, dar cu exercitiu poti sa atingi aceasta toleranta, atat fata de tine, cat si fata de cei din jurul tau.

Te-ar putea ajuta un specialist, un psiholog mai exact, sa te cunosti mai bine cu bune si cu rele, sa te accepti neconditionat, iar ca urmare a acceptarii de sine, vei putea ajunge sa accepti fara sa o faci fortat si un alt individ sau alte situatii, cum sunt experientele de viata trecute ale iubitei tale.

Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

mimi_mimi_24 (acum 14 ani)

draga beb! faci f rau ca nu lasi trecutul in urma pt ca in felul asta nu te poti bucura de prezent si nici sa iti faci planuri de viitor. astfel dde ganduri la care nu vrei sa renunti iti afecteaza considerabil calitatea vietii sub aspect psihic si emotional. totusi, este de bun augur sa ii comunici si viitoarei tale sotii despre problema asta care te macina si impreuna sa gasiti o solutie convenabila pt amandoi. totul are o rezolvare , iar comunicarea este indipensabila in tot ceea ce vrei sa faci. bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen080289 (acum 14 ani)

draga beb,

cea ce ti se intampla tie,este o problema cu care si eu mam confruntat la inceputul relatiei mele dar am rezolvato in momentul in care am realizat defapt ca sentimentele erau foarte puternice si adevarate fata de partenerul meu,in momentul cand am simtit ca-l iubesc cu adevarat au disparut si acele ganduri rele care imi faceau doar rau,nu ai specificat de cat timp sunteti inpreuna si de unde stii de trecutul ei?e bine sa cauti ajutor la un psiholog daca crezi ca e destul de grava problema pt tine dar in general cel mai bun psiholog al nostru suntem noi insine atunci cand stim ce vrem cu adevarat de la viata ne putem ajuta si singuri acum depinde de la om la om,uni suntem mai slabi de caracter si alti mai puternici,eu te sfatuies sa te gandesti bine ce vrei de la partenera ta si care sunt sentimentele tale fata de ea si bineinteles cea ce face ea si cum se comporta acum,lasa trecutul in urma ,prezentul e mai important si daca iubim prezentu trebuie sa luptam pt. el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: